Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dom z własnym paszportem. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Kiedy te przepisy wejdą w życie, budynki będą musiały zostać wyposażone w paszporty. Brak takiego dokumentu ma być zagrożony grzywną.

W ubiegłym roku Polacy masowo składali deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To baza gromadzące dane o używanych źródłach ciepła. 

Każdy musiał wskazać, czym ogrzewa dom. Było to potrzebne np. do ubiegania się o pomoc finansową przy zakupie węgla czy dotację do rachunków za gaz.

Państwo z kolei chciało wiedzieć, ile w Polsce jest pieców węglowych, ile ludzie mają kominków, a ile osób ogrzewa swoje domu w inny sposób. Takie dane mają pomóc w planowaniu polityki ekologicznej, która finalnie ma wyeliminować szkodliwe piece.

Zarządzający nieruchomościami wiedzą, że to tylko część działań związanych z oszczędzaniem ciepła i prądy. Wiedzą, że istnieje coś takiego jak świadectwo energetyczne. To dokument, w którym budynek jest dokładnie opisany pod kątem wykorzystania energii.

Paszport dla domu

To nie koniec, bo Unia Europejska wymaga, żeby budynki miały jeszcze swoje paszporty energetyczne. W takim dokumencie będzie określona odpowiednią literą (od G do A+) klasa energetyczna budynku, która zostanie wyliczona na podstawie kilku czynników: np. wentylacja, izolacja termiczna, wykorzystanie energii odnawialnej czy używane systemy grzewcze. Im dom bardziej eko, tym jego klasa zapisana w paszporcie będzie wyższa.

Dokument nie będzie należał do właściciela budynku, ale będzie przypisany do danej nieruchomości.

Rok 2024 wciąż realny

„Tzw. paszporty energetyczne przekazywane są w momencie sprzedaży domu lub zawarcia umowy najmu” – wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna”. I uczula: „Jeśli właściciel nieruchomości nie okaże świadectwa charakterystyki energetycznej, może zostać nałożona na niego grzywna”.

Co do kar i ich wysokości – to na razie niewiele da się powiedzieć. Tak samo jak nie można podać konkretnej daty wejścia przepisów w życie. Na razie są one konsultowane, ale Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia: „Termin 2024 roku jest nadal terminem realnym”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
durni faszystow i 04.10.2023 01:41
pierwszy po jade i zatluke

Dziadek 01.10.2023 20:08
Jeszcze budynkom paszporty zakładać?? Powariowali całkiem! Kiedyś żeby dostać paszport to nie było tak szybko i łatwo, o nie! Potem każdy kto chciał, to dostał; no były wyjątki, ale dają każdemu i to jest fajne. Komu sie nie podoba tu, albo podoba tam, to bierze paszport i jedzie. Potem już była przesada bo zobaczyli że fajnie i bykom i koniom, i krowom też kazali paszporty zakładać, kazali!!! Potem świniom kazali, że dla przykładu tak: Petronela Kwik z domu Warchoł, stanu wolnego itd... że niby na eksport czy cuś. Teraz chałupy paszporty majo mieć bo na górze z klimatem walczą czy cuś, nie wiadomo. Jak by to było i co nowego i kiedyś marksisty nie próbowali rzeki odwracać, że niby jednak cuś potrafio robić, a nie tylko bzdety pisać słynne na świat cały i to do dzisiaj bzdetów lepszych nikt nie napisał!!! Tak marksiste poznać można! No nie u nas bo i gdzie by rzeke odwrócili, a het na stepie gdzie miejsca nie brakuje na takie wygłupy, a nawet jak nie pójdzie to zawsze można napisać że się udało bo, kto to będzie jechał sprawdzać, no taki sam przecież. Ale czekajta dalej, każda stodoła i wychodek też paszport będzie mieć musiał, bo jak tak bez paszportu za potrzebą? No jak? Ale żarty na bok. Były pomysły żeby kurom też paszporty pozakładać i kaczkom i indykom też; całkiem jakby za granicę latały. Jak te jaskółki dają radę tak bez paszportu, a bociany jak?

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama