Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sudecki Festiwal Minerałów z II nagrodą za wydarzenie muzealne roku

W piątek poznaliśmy laureatów konkursu na najciekawsze wydarzenie muzealne Dolnego Śląska w 2022 roku. Wśród nagrodzonych znalazło się Muzeum Regionalne w Lubaniu.

Autor: UMDW - dolnyslask travel

Półtora miliona eksponatów prezentowanych w 68 muzeach, które organizują nawet 350 wystaw i 1000 przedsięwzięć edukacyjnych czy naukowych. To dolnośląska oferta kulturalna, która co roku przyciąga do muzeów 2 miliony osób! W gronie tym jest Muzeum Regionalne w Lubaniu, które bardzo wyraźnie wyróżnia się na mapie Dolnego Śląska. Praca lubańskich muzealników została nagrodzona o czym poinformowali w mediach społecznościowych.


Zajęliśmy II miejsce w kategorii przedsięwzięcie edukacyjne w konkursie na wydarzenie muzealne roku Województwa Dolnośląskiego za Sudecki Festiwal Minerałów 2022!

Konkurs zorganizowano w tym roku po raz pierwszy przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Celem konkursu jest promowanie najwybitniejszych dokonań dolnośląskich muzeów w obszarach takich jak: wystawy, przedsięwzięcia edukacyjne i projekty naukowo-badawcze.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym muzeom!

Dziękujemy Kapitule konkursu oraz partnerom SFM, darczyńcom, wolontariuszom, sympatykom festiwalu. To nasz WSPÓLNY sukces!!! Dyplom jedzie do Lubania!!!

W konkursie wyodrębnione zostały trzy kategorie: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz przedsięwzięcia naukowe. Kapituła przyznała 9 nagród i 6 wyróżnień. Przy podejmowaniu decyzji kierowano się stopniem wykorzystania dóbr kultury, innowacyjnością projektów, możliwością użycia ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska.

Ogromna ilość prezentowanej w muzeach wrażliwości i piękna sprawiła, że wyłonienie zwycięzców okazało się niezwykle trudnym i wymagającym zadaniem. Bardzo ważny był również prezentowany na wystawach i wydarzeniach kontekst regionu. Ostatecznie udało się i mieliśmy zaszczyt nagrodzić najlepszych – mówi Izabela Kurc-Kuriata, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

Laureaci

Podczas Dolnośląskiego Kongresu Kultury w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu wręczono nagrody laureatom.

W kategorii Wystawy czasowe nagrodzono:

Pierwsze miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Abakanowicz. Totalna”

Drugie miejsce ex aequo: Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa”

Drugie miejsce ex aequo: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za przedsięwzięcie „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”

Trzecie miejsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze za przedsięwzięcie „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”

Wyróżnienie: Muzeum Historyczne w Lubinie za przedsięwzięcie „Pionierzy lubińscy 1945”

Wyróżnienie: Muzeum Miedzi w Legnicy za przedsięwzięcie „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz”

W kategorii Przedsięwzięcia edukacyjne nagrodzono:

Pierwsze miejsce ex aequo: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za przedsięwzięcie „Program edukacyjny towarzyszący wystawie Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”

Pierwsze miejsce ex aequo: Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna za przedsięwzięcie „Zwiedzanie muzeum w formie spektaklu teatralnego połączone z teatralnym postscriptum”

Drugie miejsce: Muzeum Regionalne w Lubaniu za przedsięwzięcie „Sudecki festiwal minerałów. Minerały i zabawa”

Trzecie miejsce ex aequo: Muzeum Ziemi Kłodzkiej za przedsięwzięcie „Warsztaty Malowanie na szkle”

Trzecie miejsce ex aequo: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy za przedsięwzięcie „Dziś są moje urodziny – astronom Maria Kunic, Cunitz, Cunitia”

Wyróżnienie: Muzeum Panorama Racławicka Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Programy edukacyjne w małej rotundzie muzeum Panorama Racławicka”

Wyróżnienie: Muzeum Książąt Lubomirskich Zakład Narodowy im. Ossolińskich za przedsięwzięcie „Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich”

Wyróżnienie: Muzeum Współczesne Wrocław za przedsięwzięcie „Spektrum światła. Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy”

W kategorii Projekty naukowe wyróżniono:

Muzeum Etnograficzne Odział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892-1955)”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ktosia 16.10.2023 09:14
Smutni, nieszczęśliwi lubaniacy, tylko frustracja i krytyka się z Was wylewa. Nasze muzeum nie zdobyło żadnej nagrody a i tak jesteśmy dumni, że przy tak niskim budżecie cokolwiek w nim robią!

Mateusz 15.10.2023 10:42
Dziwne, że krytyka anonimowa a na Facebooku setki lajków nieanonimowych. Wstydźcie się. Ja się cieszę, zobaczcie kto brał udział, na pewno bogatsze miasta. A teraz tylko remont amfiteatru i powrót Lawy i jak na takie małe i biedne miasto jest wystarczająco.

Paulina 15.10.2023 09:05
Brawo!!!

Gienek 15.10.2023 08:29
Takie konkursy i to muzeum świadczy o tym dokąd zmierza kultura...a zmierza do disco polo kulkturalnego-prywatnego disco polo kulturalnego!

Zenek 15.10.2023 10:28
Gienek, czyżbyś lubił tylko krytykować? Co byś chciał zobaczyć w lubańskim muzeum? Zaproponuj coś, chętnie się dowiemy wszyscy jakie są Twoje potrzeby kulturalne.

Gienek 15.10.2023 16:13
Co chaiłbym zobaczyć panie Zenek? Ano muyzeum chciałbym zobaczyć otwearte, a nie na domofon, ekspozycje chciałbym zobaczyć, a nie prywatne zbiory kamyków i tysiące wydane na gabloty wystawowe, wktórych są zbiory, które ogląda 20 osób miesięcznie. chciałbym też zobaczyć prawdziwe działania promujące region i jego historię, a nie kamaryle z deficytem samooceny. To chciałbym zobaczyć panie Zenek! I jeszcze chciałbym zobaczyć jak miasto się rozwija, a nie zwija także przy udziale tej instytucji i instytucji powyżej...I tyle w tym temacie paanie Zenek.

Marcin 16.10.2023 11:04
Chce mieć zabytki ale nie chce kupować gablot, chce mieć otwarte muzeum ale nie wie jak to sfinansować, chciałby mieć ekspozycje, ale nie chodzi do muzeum, żeby je obejrzeć, chciałby się wysłowić, ale nie umie, w końcu - chciałby odebrać nagrodę od marszałka, ale stać go tylko na zepsuty wyświetlacz na telefonie i kasetę discopolo. Hejt i hipokryzja w czystej postaci. Wiem, że nic nie wiem to się wypowiem, brawo!

Miastowy 15.10.2023 07:29
Mieszkańcy Lubania mają dość kamyczków!! Chcemy LAWY !

Hania 15.10.2023 12:04
zgadzam się, skończcie z tym SyFeM, czas na Dni Lubania i Lawę na amfiteatrze!

Róża 15.10.2023 06:22
Wielka szkoda , że sami zorganizowali , sztab ludzi pracował na Ich nagrodę.

Hm 15.10.2023 10:12
To konkurs dla muzeów, więc tylko oni mogli zgłosić SFM do konkursu a sami napisali że to nagroda dla wszystkich zaangażowanych.

Zgolec 16.10.2023 09:11
A gdzie jest napisane że sami zorganizowali?! Czytaj ze zrozumieniem! Wygrali - źle, nie wygrali - też źle, bo nic nie robią. Muzeum Regionalne - Zgorzelec jest z Was dumny, gratulacje!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama