Półtora miliona eksponatów prezentowanych w 68 muzeach, które organizują nawet 350 wystaw i 1000 przedsięwzięć edukacyjnych czy naukowych. To dolnośląska oferta kulturalna, która co roku przyciąga do muzeów 2 miliony osób! W gronie tym jest Muzeum Regionalne w Lubaniu, które bardzo wyraźnie wyróżnia się na mapie Dolnego Śląska. Praca lubańskich muzealników została nagrodzona o czym poinformowali w mediach społecznościowych.
Zajęliśmy II miejsce w kategorii przedsięwzięcie edukacyjne w konkursie na wydarzenie muzealne roku Województwa Dolnośląskiego za Sudecki Festiwal Minerałów 2022!Konkurs zorganizowano w tym roku po raz pierwszy przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Celem konkursu jest promowanie najwybitniejszych dokonań dolnośląskich muzeów w obszarach takich jak: wystawy, przedsięwzięcia edukacyjne i projekty naukowo-badawcze.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym muzeom!
Dziękujemy Kapitule konkursu oraz partnerom SFM, darczyńcom, wolontariuszom, sympatykom festiwalu. To nasz WSPÓLNY sukces!!! Dyplom jedzie do Lubania!!!
W konkursie wyodrębnione zostały trzy kategorie: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz przedsięwzięcia naukowe. Kapituła przyznała 9 nagród i 6 wyróżnień. Przy podejmowaniu decyzji kierowano się stopniem wykorzystania dóbr kultury, innowacyjnością projektów, możliwością użycia ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska.
Ogromna ilość prezentowanej w muzeach wrażliwości i piękna sprawiła, że wyłonienie zwycięzców okazało się niezwykle trudnym i wymagającym zadaniem. Bardzo ważny był również prezentowany na wystawach i wydarzeniach kontekst regionu. Ostatecznie udało się i mieliśmy zaszczyt nagrodzić najlepszych – mówi Izabela Kurc-Kuriata, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.
Laureaci
Podczas Dolnośląskiego Kongresu Kultury w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu wręczono nagrody laureatom.
W kategorii Wystawy czasowe nagrodzono:
Pierwsze miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Abakanowicz. Totalna”
Drugie miejsce ex aequo: Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa”
Drugie miejsce ex aequo: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za przedsięwzięcie „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”
Trzecie miejsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze za przedsięwzięcie „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”
Wyróżnienie: Muzeum Historyczne w Lubinie za przedsięwzięcie „Pionierzy lubińscy 1945”
Wyróżnienie: Muzeum Miedzi w Legnicy za przedsięwzięcie „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz”
W kategorii Przedsięwzięcia edukacyjne nagrodzono:
Pierwsze miejsce ex aequo: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za przedsięwzięcie „Program edukacyjny towarzyszący wystawie Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”
Pierwsze miejsce ex aequo: Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna za przedsięwzięcie „Zwiedzanie muzeum w formie spektaklu teatralnego połączone z teatralnym postscriptum”
Drugie miejsce: Muzeum Regionalne w Lubaniu za przedsięwzięcie „Sudecki festiwal minerałów. Minerały i zabawa”
Trzecie miejsce ex aequo: Muzeum Ziemi Kłodzkiej za przedsięwzięcie „Warsztaty Malowanie na szkle”
Trzecie miejsce ex aequo: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy za przedsięwzięcie „Dziś są moje urodziny – astronom Maria Kunic, Cunitz, Cunitia”
Wyróżnienie: Muzeum Panorama Racławicka Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Programy edukacyjne w małej rotundzie muzeum Panorama Racławicka”
Wyróżnienie: Muzeum Książąt Lubomirskich Zakład Narodowy im. Ossolińskich za przedsięwzięcie „Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich”
Wyróżnienie: Muzeum Współczesne Wrocław za przedsięwzięcie „Spektrum światła. Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy”
W kategorii Projekty naukowe wyróżniono:
Muzeum Etnograficzne Odział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892-1955)”.
Napisz komentarz
Komentarze