Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 17:32
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zmarli nie potrzebują przepychu. Wszystkich Świętych w stylu eko

Wszystkich Świętych i Zaduszki to dni skupienia i oddawanie hołdu tym, których już z nami nie ma, a nie rywalizacja w dekorowaniu grobów. Niestety niektórzy o tym zapominają.

Według szacunków Polacy co roku kupują nawet około 300 mln zniczy i prześcigają się w ozdabianiu pomników. Mimo że 1 i 2 listopada to czas, w którym przede wszystkim powinniśmy skupić się na modlitwie i refleksji, a nie na konsumpcji.

Mniej śmieci – więcej pamięci 

Inspirowany proekologiczną encykliką papieża Franciszka zespół Caritas Laudato si' promuje kampanię „Mniej śmieci – więcej pamięci”. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie świadomości ekologicznej w trakcie obchodów Wszystkich Świętych. 

W Polsce jest kilkanaście tysięcy cmentarzy, a z każdego z nich w listopadzie może pochodzić nawet 200 ton śmieci – głównie tworzyw sztucznych.

Celem organizatorów akcji jest pochylenie się nad ekologicznym aspektem świętowania i promowanie dobrych praktyk – od wyboru naturalnych środków czyszczących po segregację odpadów na cmentarzach.

Jak świętować ekologicznie?

Oczywiście nie musimy rezygnować z tradycji, ale możemy uczcić zmarłych w sposób bardziej przyjazny dla planety. Ograniczając ilość zniczy, wybierając wiązanki z naturalnych kwiatów lub tworząc własnoręczne biodegradowalne dekoracje. W ten sposób wyrazimy swoje uczucia do zmarłych bliskich, a zarazem nie zaszkodzimy środowisku. 

Ponadto na wielu cmentarzach w Polsce powstały tzw. zniczodzielnie, które pozwalają na wymianę i ponowne wykorzystywanie zniczy.

Dbając o naszą planetę w taki sposób, robimy dwa dobre uczynki jednocześnie – oddajemy hołd tym, którzy odeszli, i przyczyniamy się do zachowania środowiska w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hebel 30.10.2023 19:51
A szukałem zniczy na paliwo płynne. knoty wiecznotrwałe z włókna szklanego, w aluminiowej rurce są i to w różnej długości. Paliwo jest, a w razie braku to oleju słonecznikowego można dolać:) chociaż knot wtedy przepali góra 2L i trzeba go wymienić. Są takie, ale kosztują prawie, a i nawet ponad 200zł. No cóż, poszedłem do Kauflandu bo tam niby wkłady najtaŃsze. Tańsze nie były, ale za to duże:) Paliwo płynne jednak wydajniejsze za tę samą cenę. Może kupić knoty dostosowane wysokością do wkładów i po ich wypaleniu zalać słonecznikowego? No tak, ale znicza wtedy ruszać nie wolno z miejca(a kto by go ruszał?) Pod rozwagę: wypalony wkład zalewamy olejem najtańszym słonecznikowym, wkładamy knot z Allegro zwykły lub z włokna szklanego odpowiedniej długości; kopcić nie powinien bo norma unijna wymusiła cienkie knoty, takie nie kopcą. Pali się dłużej niż wkład tzw. olejowy a jeszcze wypala z wkładu resztki parafiny.

Barba_Papa 30.10.2023 10:10
Uwaga! Plastik zabija - to najgroźniejszy rakotwórczy po nikotynie i alkoholu. 80% na cmentarzu to ofiary tych czynników. Jak unikać (bisfenol) BPA? Choć całkowite uniknięcie BPA jest niemożliwe, możemy zminimalizować naszą ekspozycję na tę substancję poprzez: Unikanie plastikowych pojemników z oznaczeniem "7" i "3". Wiele pojemników z BPA oznaczonych jest numerem "7" lub "3" w trójkątnym symbolu recyklingu – do ich produkcji z całą pewnością użyto bisfenolu A. Wybieraj pojemniki oznaczone jako "BPA-free". Rezygnację z podgrzewania jedzenia w plastikowych pojemnikach. Torebki ryżu i kasz. Wybór świeżych lub mrożonych produktów w miejsce konserw, słoików zamiast puszek. Jeśli musisz kupić żywność w puszce, od razu po otwarciu przełóż ją do miseczki i w ten sposób przechowuj w lodówce. Zwracanie uwagi na paragony i inne wydruki z kasy fiskalnej. Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46 proc. W miarę możliwości wybieraj paragony elektroniczne albo rezygnuj z nich w ogóle.

Celina 29.10.2023 19:01
Zmarli nic nie potrzebują a już w szczególności tego wariactwa z lampionami i innymi świecidełkami. Okazuje się ze nawet nie potrzebują deklarowanej przez kościelnych modlitwy i haraczu zwanego wypominkami. Kto i po co to wymyślił - wiadomo. Tymczasem tak zwane "słowo boże" w Piśmie zwanym Świętym stanowi: : „Bo los synów ludzkich jest taki, jak los zwierząt, jednaki jest los obojga. Jak one umierają, tak umierają tamci; i wszyscy mają to samo tchnienie. Człowiek nie ma żadnej przewagi nad zwierzęciem" (Koh 3. 19). Greckie mity o duszy wywarły głęboki wpływ na wyobrażenia Rzymian, a od filozofów greckich, takich jak Platon (ok. 427-347 p.n.e.), sporo przejęli myśliciele wczesnochrześcijańscy. Włączyli oni do swych nauk dogmat o duszy nieśmiertelnej, choć nie znajduje on żadnego uzasadnienia w Biblii. Poza tym w Księdze Rodzaju mówi się, że człowiek nie otrzymał duszy, ale stał się duszą żyjącą, czyli istotą żywą. Czytamy: „Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żyjącą" (Rdz 2. l, BG). Krótko mówiąc, umarli nie mają żadnej świadomości, „bo w krainie umarłych, do której idziemy, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości" (Koh 9. 10, por. Hi 7. 9-10; 14. 10-12, 21). ============= Strzeżcie się fałszywych proroków...

Hebel 30.10.2023 19:26
A nie szatanizujemy troszeczkę??? Hę? ę?? Proponuję przeczytać całe pismo. Chrześcijańskie: stary i nowy testament. Toirach żydowskie. Całe! Nie fragment. Nie bać się czytania generalnie.

Gryzli 29.10.2023 18:31
Jeśli się odwiedza Bliskich częściej niż raz, dwa razy w roku, to pier...lec nie grozi.No ,ale jeśli na grobach bywa się raz w roku, to postaw się a zastaw się.Niektóre znicze jak baniaki, grób prawie od nich płonie.Później te wypalone znicze miesiącami stoją na grobach , do tego resztki po chryzantemach.Taaak, ale w Święto Zmarłych zadało się szyku...

Tygrysek 28.10.2023 20:52
Jak na tym przyroda cierpi ,polak to burak akceptowane jest 4 ,5 ,6 zniczy ale nie 10 czy 20 to już trzeba szukać pomocy u psychiatry ,wystarczy zobaczyć jaka rewia mody do kościoła człapie podmalowane oko pazury i inne cuda muszą być na tip top ,ale ze to wszystko ledwo się miesci na te zaniedbane otyłe wylewające się cielska ,ręce opadają jak dużą uwagę co nie które gwiazdy przykładają do fryzury makijażu paznokci a figura to istna karykatura czlowieka ludzie opamietajcie się skromnie i z klasą życzę.

Haha 29.10.2023 09:27
Szybciej znajdzie się termin u fryzjera, czy kosmetyczki przed Sylwestrem niż przed 1 listopada, rewia mody na cmentarzach mnie przeraża.

Groby zmarłych odwiedzam również w pozostałe dni roku. 28.10.2023 18:09
Jak to bez przepychu ? Przecież trzeba się pokazać przed rodziną z największymi i najdroższymi zniczami lub wiązankami, pochwalić nowym samochodem, futrem, biżuterią. Święto "na pokaz", gorsze są tylko Walentynki.

Biesss 28.10.2023 17:19
W Polsce cmentarny pier....ec ma sie coraz lepiej. Niektóre nagrobki to dzieła sztuki a na święto zmarłych obklejone zniczami i inną chińską tandetą w kolorowych plastikach i innego chłamu. Szkoda że nie przychodzi do ans moda z Zachodu - ot chociażby z zaprzyjaźnionych USA - gdzie po cmentarzach jeżdżą kosiarki i nie ma chińskiego kiczu ani innego badziewia.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama