Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Energetyczna wyspa

Nowe instalacje, tańsza energia, zmniejszenie smogu i wspólne oszczędności to cele „Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej”. Klaster tworzą gminy: Gryfów Śl., Leśna, Lubań, Olszyna i Siekierczyn, mimo że plany będą realizowane w wieloletniej perspektywie, to pierwsze inwestycje ruszą już w najbliższych miesiącach.
Energetyczna wyspa

Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej to lokalny system wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. W ramach działań klastra mają powstać elektrownie fotowoltaiczne, bioelektrownie, a także elektrownie geotermalne. Klaster pozwoli gminom uzyskać całkowitą samowystarczalność energetyczną, a jego moc wyniesie ok.15 MW. To pierwsze, realizowane przez samorządy, tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce. Na terenie pięciu gmin tworzących klaster mieszka blisko 39 tys osób i to bezpośrednio mieszkańcy odczują efekty jego działań.

Energia wytwarzana lokalnie, czyli w pobliżu odbiorcy i ze źródeł odnawialnych, jest tańsza. To oznacza wymierne korzyści dla mieszkańców. Znaczenie ma również fakt, że wytwarzanie energii lokalnie przekłada się na zwiększone dochody do budżetów gmin oraz nowe miejsca pracy.- mówi Leszek Leśko, burmistrz Olszyny.
Gmina Olszyna jest najbliżej realizacji energetycznych inwestycji. Dokumentacja budowy elektrowni fotowoltaicznych jest gotowa i częściowo inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Pozostałe gminy przygotowują tereny pod budowę ekologicznych elektrowni i dokumentację. W Gryfowie elektrownia fotowoltaiczna ma powstać na terenie byłego wysypiska śmieci i zająć ma obszar 3 hektarów. Wójt gminy Lubań przeznaczył na instalacje 7 hektarów, na terenie gminy ma powstać elektrownia fotowoltaiczna oraz bioelektrownia. Nowe instalacje przyniosą nie tylko korzyści dla środowiska, ale wzmocnią też budżet gminy i atrakcyjność terenów inwestycyjnych:
Najbliższa realizacji jest elektrownia fotowoltaiczna w Nawojowie Śląskim, o szacowanej mocy 1,8 MW. To zabezpieczyłoby aktualne potrzeby naszej gminy i przyniosło ok. 350 tys. zł dochodu rocznie. Z kolei bioelektrownia może powstać w Henrykowie Lubańskim, niedaleko zjazdu z autostrady A4, w bezpośrednim pobliżu terenów inwestycyjnych, co podniesie ich atrakcyjność – mówi Zbigniew Hercuń, wójt gminy wiejskiej Lubań.

Każda z gmin, która przystąpiła do klastra jest na innym etapie realizacji inwestycyjnej i dysponuje różnym zasobem, jednak wspólne działania otwierają większe możliwości w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
Mamy nadzieję, że dzięki klastrowi na budynkach użyteczności publicznej uda nam się zainstalować ekologiczne, odnawialne źródła energii. Czekamy teraz na ogłoszenie konkursów i będziemy starali się pozyskać na te instalacje fundusze unijne. Gmina nie ma w swoich zasobach zbyt wiele terenów nadających się pod budowę tego typu inwestycji, ale być może znajdziemy tereny, na których takie instalacje będą mogły powstać. - mówi Mirosław Markiewicz, burmistrz Leśnej.

Nad przygotowaniem i realizacją kompleksowej strategii rozwoju Klastra czuwa koordynator - spółka komunalna Olszyna PS Energetyka Odnawialna. Gmina Olszyna przystąpiła do pierwszych prac nad stworzeniem elektrowni fotowoltaicznej jeszcze w 2014 roku o czym pisaliśmy tutaj. Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki, widzi w działalności klastra nie tylko konkretne oszczędności dla gmin, ale zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości: Źródła odnawialne i rozproszone to dziś trend dominujący na świecie. Można powiedzieć, że energetyka wraca w ten sposób do swoich korzeni. Za tym rozwiązaniem przemawiają względy ekonomiczne, świadomość ekologiczna, a także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. To przyszłość sektora energetycznego – podsumowuje Jacek Ryński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama