Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 30 kwietnia 2025 17:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Energetyczna wyspa

Nowe instalacje, tańsza energia, zmniejszenie smogu i wspólne oszczędności to cele „Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej”. Klaster tworzą gminy: Gryfów Śl., Leśna, Lubań, Olszyna i Siekierczyn, mimo że plany będą realizowane w wieloletniej perspektywie, to pierwsze inwestycje ruszą już w najbliższych miesiącach.
Energetyczna wyspa

Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej to lokalny system wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. W ramach działań klastra mają powstać elektrownie fotowoltaiczne, bioelektrownie, a także elektrownie geotermalne. Klaster pozwoli gminom uzyskać całkowitą samowystarczalność energetyczną, a jego moc wyniesie ok.15 MW. To pierwsze, realizowane przez samorządy, tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce. Na terenie pięciu gmin tworzących klaster mieszka blisko 39 tys osób i to bezpośrednio mieszkańcy odczują efekty jego działań.

Energia wytwarzana lokalnie, czyli w pobliżu odbiorcy i ze źródeł odnawialnych, jest tańsza. To oznacza wymierne korzyści dla mieszkańców. Znaczenie ma również fakt, że wytwarzanie energii lokalnie przekłada się na zwiększone dochody do budżetów gmin oraz nowe miejsca pracy.- mówi Leszek Leśko, burmistrz Olszyny.
Gmina Olszyna jest najbliżej realizacji energetycznych inwestycji. Dokumentacja budowy elektrowni fotowoltaicznych jest gotowa i częściowo inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Pozostałe gminy przygotowują tereny pod budowę ekologicznych elektrowni i dokumentację. W Gryfowie elektrownia fotowoltaiczna ma powstać na terenie byłego wysypiska śmieci i zająć ma obszar 3 hektarów. Wójt gminy Lubań przeznaczył na instalacje 7 hektarów, na terenie gminy ma powstać elektrownia fotowoltaiczna oraz bioelektrownia. Nowe instalacje przyniosą nie tylko korzyści dla środowiska, ale wzmocnią też budżet gminy i atrakcyjność terenów inwestycyjnych:
Najbliższa realizacji jest elektrownia fotowoltaiczna w Nawojowie Śląskim, o szacowanej mocy 1,8 MW. To zabezpieczyłoby aktualne potrzeby naszej gminy i przyniosło ok. 350 tys. zł dochodu rocznie. Z kolei bioelektrownia może powstać w Henrykowie Lubańskim, niedaleko zjazdu z autostrady A4, w bezpośrednim pobliżu terenów inwestycyjnych, co podniesie ich atrakcyjność – mówi Zbigniew Hercuń, wójt gminy wiejskiej Lubań.

Każda z gmin, która przystąpiła do klastra jest na innym etapie realizacji inwestycyjnej i dysponuje różnym zasobem, jednak wspólne działania otwierają większe możliwości w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
Mamy nadzieję, że dzięki klastrowi na budynkach użyteczności publicznej uda nam się zainstalować ekologiczne, odnawialne źródła energii. Czekamy teraz na ogłoszenie konkursów i będziemy starali się pozyskać na te instalacje fundusze unijne. Gmina nie ma w swoich zasobach zbyt wiele terenów nadających się pod budowę tego typu inwestycji, ale być może znajdziemy tereny, na których takie instalacje będą mogły powstać. - mówi Mirosław Markiewicz, burmistrz Leśnej.

Nad przygotowaniem i realizacją kompleksowej strategii rozwoju Klastra czuwa koordynator - spółka komunalna Olszyna PS Energetyka Odnawialna. Gmina Olszyna przystąpiła do pierwszych prac nad stworzeniem elektrowni fotowoltaicznej jeszcze w 2014 roku o czym pisaliśmy tutaj. Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki, widzi w działalności klastra nie tylko konkretne oszczędności dla gmin, ale zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości: Źródła odnawialne i rozproszone to dziś trend dominujący na świecie. Można powiedzieć, że energetyka wraca w ten sposób do swoich korzeni. Za tym rozwiązaniem przemawiają względy ekonomiczne, świadomość ekologiczna, a także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. To przyszłość sektora energetycznego – podsumowuje Jacek Ryński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama