Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ulga na zabytki. Wydaje się, że mało kto korzysta z tej ulgi

W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że mało kto skorzysta z tej ulgi. Jest to jednak mylące. Wiele osób mieszka np. w budynkach (domy jedno- lub wielorodzinne, kamienice itp.), które wzniesiono przed 1945 r. i zostały one wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków. Już ten fakt może wskazywać na uprawnienie do wspomnianej ulgi, choć trzeba spełnić pewne warunki i łatwo popełnić błąd, o czym poniżej.

Autor: eluban.pl

Ulga ta funkcjonuje – na gruncie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – od dwóch lat i zwana jest potocznie ulgą na zabytki. Ulga ta skierowana jest do podatników PIT opłacających:  

  • podatek według skali podatkowej,
  • podatek liniowy, lub
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w ewidencji zabytków, którzy ponieśli wydatki na:

  • wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla wspomnianego zabytku nieruchomego,
  • prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym.

W 2023 r. ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków).

W przypadku wydatków na wpłaty na fundusz remontowy podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego (mieszkania w budynku wpisanym do rejestru zabytków) w momencie ponoszenia wydatku (wpłaty) oraz posiadać dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową, bądź spółdzielnię mieszkaniową o wysokości dokonanych w roku podatkowym wpłat na ten fundusz. 

Należy pamiętać, że nie każdy „wiekowy” budynek (np. przedwojenny) jest zabytkiem. Dokonując przedmiotowego odliczenia należy się więc upewnić, że nieruchomość budynkowa została wpisana do stosownego rejestru. 

W przypadku wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane podatnik musi: 

  • być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku, 
  • posiadać sporządzone na piśmie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac – w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków, 
  •  posiadać sporządzone na piśmie zalecenia konserwatorskie w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, oraz
  • posiadać fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Wpłaty na fundusz remontowy, wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane odliczyć można w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Jeżeli w danym roku dochód/przychód jest niższy od kwoty przysługującego odliczenia - to z ulgi można skorzystać w zeznaniach za kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym można było skorzystać lub skorzystano z odliczenia.

Podatnik nie może skorzystać z ulgi, jeżeli:

  • dokonał już odliczenia w ramach ulgi tych samych wydatków w innym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniósł wydatek na zabytek, np. gdy złożył PIT-28 i skorzystał z ulgi na zabytki nie może odliczyć tych samych wydatków w PIT-37,
  • odliczył poniesione wydatki w ramach innej ulgi np. w ramach ulgi termomodernizacyjnej,
  • wydatki zostały mu w jakikolwiek sposób zwrócone.

Więcej o ulgach podatkowych i rozliczeniu podatku znajdziecie TUTAJ 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

baba 12.03.2024 17:44
ten co wyremontuje zabytkowy budynek ale nie ma jednego podpisu na kartce to płaci bojonskie sumy, a ten co świadomie budynek doprowadza do ruiny ma się dobrze, za nic nie płaci.Taka równość

ma_mi 01.03.2024 18:24
w 2023 w naszej kamienicyzostał wykonany remont dachu jak twierdzi zarządca pod dyktando i pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.Chciałam skorzystać z odliczenia ale zarządca mowi że piszecie bzdury.Z treści wynika że autorem jest urząd skarbowy.Proszę o podanie podstawy prawnej.Bardzo liczę na odpowiedz na adres [email protected] Z góry dziękuję/

Kali 29.02.2024 18:22
Ja wyłożę kasę na ten remont, ale pierw wszystkich wy..... le z budynku.

Gość Lubania. 23.02.2024 11:30
Przy samym wjeździe do miasta taki piękny,,zaniedbany budynek,obok budynek Urzędu Miasta,to skandal,szpetotal!!Dlaczego właściciel nie dostanie nakazu odnowienia budynku?

Och ten nasz kapitalizm 22.02.2024 12:05
Wstyd. Ten budynek, to gab. lek. prywatne. Okropna wizytówka a do tego jeszcze nie dostosowane dla osób starszych.

baba 21.02.2024 17:52
Stary szpital nie jest zabytkiem

JohnnyM 21.02.2024 16:13
Wstydź się właścicielu.Śpisz na kasie, ale szkoda Ci wyremontować tą perełkę.Zreszta, elita tak ma....tylko że kasy do grobu nie zabierze, a piękny obiekt po sobie zostawić mógłby.

Blazej 21.02.2024 22:22
Walnij się w łeb. Właściciel nie może piernicz w własnym budynku a remont kosztuje go kilkakrotnie więcej. Więc musi mieć rekapesate za to ,że ma dążyć do dbania by ten zabytek był w danej formie.

Monika 24.02.2024 11:16
A ile właściciel zarobił na wynajmie przez te wszystkie lata? Okna wymienione na drewniane, ale nikt o nie dba i niszczeją.

avanti 21.02.2024 01:18
Sam budynek jest akurat bardzo ladny tyle tylko, ze akurat jego aktualny stan pozostawia wiele do zyczenia. Podobnie zreszta jest ze stanem umyslu wlasciciela , bo poczucie wstydu jest mu zupelnie obce.

Rafus 20.02.2024 19:21
A co mają zrobić wspólnoty, gdy zarządca się broni teorią że budynek jest pod pieczą konserwatora zabytków i nic nie jest w stanie zrobić?

Monika 24.02.2024 11:19
To co z tego, że jest pod opieką konserwatora? Nie demonizujmy konserwatorów, da się taki obiekt wyremontować. Drożej, ale taka jest konsekwencja mieszkania w pięknym budynku...

kaj 20.02.2024 16:07
Amoze podac czyja to jest wlasnosc mze radny miasta .

Taka prawda 20.02.2024 14:19
Zabytek przedstawiony na fotografii to najbrzydszy budynek w mieście. Trochę wstyd dla właściciela, że nic nie robi w kierunku poprawy jego wyglądu.

Anna 20.02.2024 17:44
On jest jednym z najładniejszych budynków w Lubaniu, tyle że bardzo zaniedbany. Pozdrawiam.

M. 21.02.2024 09:39
strasznie to wygląda, wielki wstyd i bardzo dobra ilustracja do tytułu

KRYSTYNA 21.02.2024 15:27
jest jeszcze jeden taki piękny budynek , na ul. Kościuszki

krystyna 22.02.2024 15:23
Kościuszki 2

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama