Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wybory samorządowe. Mieszkasz bez meldunku. Jak głosować w takiej sytuacji?

Wiele osób nie jest zameldowanych w miejscowościach, w których przebywa. Na co dzień to żaden problem. Kłopoty zaczynają się, gdy chcemy zagłosować. Sprawdź, co trzeba zrobić.

Codziennie prezentowani są kandydaci na burmistrzów czy wójtów. Codziennie komitety pokazują, kogo chcą wysłać do rad gmin, powiatów, miast i sejmików. To znak, że kampania wyborcza już się rozkręciła i lada dzień  na ulicach pojawi się mnóstwo plakatów, banerów i billboardów.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (druga tura – 21 kwietnia). Tego dnia wybierzemy lokalnych liderów – radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Komitety i kandydaci

Jak podaje Państwowe Komisja Wyborcza – zarejestrowano 35 komitetów o charakterze ogólnopolskim. Do tego lokalne – ograniczone do terenu poszczególnych województw, miast czy gmin. 

Okręgi wyborcze znajdziemy na stronie internetowej PKW. Na tej podstawie każdy może ustalić, ilu radnych wybiera, do jakiego gremium, ile mandatów jest na okręg, w którym głosuje. Na razie w wykazie nie ma nazwisk kandydatów, ale to się niebawem zmieni.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym 4 marca mija termin zgłaszania „list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy”.

Kolejnym ważnym terminem jest 14 marca. To ostateczny czas na zgłoszenie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Mieszkam bez meldunku, chcę głosować. Co zrobić?

Jeżeli ktoś mieszka w miejscowości, w której nie jest zameldowany, to w dniu głosowania ma dwa wyjścia. Może w niedzielę 7 kwietnia pojechać do miasta, gdzie jest wpisany na listę wyborców i tam oddać głos. Drugim wyjściem jest zadbanie o to, żeby jednak zagłosować w mieście, w którym mieszkamy bez meldunku.

Żeby to sobie umożliwić, trzeba złożyć w swoim urzędzie gminy wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Bo inaczej...

„Wyborca, który wymeldował się z poprzedniego miejsca zamieszkania i nie dokonał meldunku w nowym miejscu zamieszkania lub nie złożył wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców nie będzie ujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania i nie będzie mógł wziąć udziału w wyborach samorządowych” – wyjaśnia PKW.

Nie pomoże w tym wypadku nawet zdobycie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Nie ma także możliwości dopisania się do listy wyborców poza miejscem zamieszkania. 

„W związku z tym nie można też przepisać się do głosowania w innym okręgu w tej samej gminie – ideą wyborów samorządowych jest to, że głosujemy lokalnie” – tłumaczy portalsamorzadowy.pl.

To trzeba załatwić

Czy w tym przypadku są jakiś terminy? Nie. Urząd Miasta w Poznaniu wyjaśnia: 

„Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania można składać przez cały rok, najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania – w godzinach pracy Urzędu”.

Trzeba pamiętać, że ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje możliwość głosowania w miejscu zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów. Nie jest wpisem jednorazowym i jest ważny w każdych kolejnych wyborach czy referendach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama