Strażacy OSP i PSP z całej Polski w pełnym umundurowaniu bojowym wniosą ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych na wysokość 1603 m. n.p.m. jednocześnie solidaryzując się z osobami chorymi na nowotwory krwi. – wskazuje Fundacja DKMS.
To już 4. akcja strażaków. W zeszłym roku ponad 200 osób próbowało zdobyć Giewont, 2 lata temu weszli na Świnicę, a 3 lata temu na Rysy. W ubiegłym roku do akcji dołączyli druhowie OSP Olszyna.
W tym roku królowa Karkonoszy zdobywana będzie w dwóch grupach, po 499 osób, ze względu na ograniczenia jakie wprowadził Karkonoski Park Narodowy.
W sobotę, 6 lipca królową Karkonoszy zdobywać będą druhowie z województw: podkarpackiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego. Natomiast w niedzielę, 7 lipca na szlak ruszy kolejnych 499 druhów z województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. I właśnie w tej grupie powiat lubański będzie miał swoją reprezentację.
Druhowie OSP Olszyna po raz drugi będą propagować ideę dawstwa szpiku, zachęcając potencjalnych dawców do rejestracji w Fundacji DKMS. W tym roku idea dawstwa szpiku zostanie wzniesiona na Śnieżkę, królową Karkonoszy. Z naszej jednostki w pełnym umundurowaniu, ważącym około 20 kg, na szczyt wyruszy 12 osób, w tym po raz pierwszy dołączy do nas druhna z OSP Świeradów-Zdrój - mówi Wioletta Chylińska z OSP Olszyna.
By pomóc, nie musisz wnosić tak wielkiego ciężaru na szczyt góry. Wystarczy, że klikniesz w LINK i zapiszesz się do bazy. W ten sposób pokarzesz, że wysiłek ratowników ma sens.
Akcja cieszy się coraz większą popularnością w tym roku lista startowa została zamknięta w niecała dobę. Z naszego regionu oprócz druhów OSP z Olszyny i Świeradowa - Zdroju udział wezmą również OSP i PSP Bogatynia, PSP Zgorzelec, OSP Trójca, OSP Ruszów, OSP Mirsk i OSP Pielgrzymka.
Dlaczego strażacy wspierają idę dawstwa szpiku?
Razem gasimy pożary, razem ratujemy osoby poszkodowane w wypadkach, razem wejdziemy na najwyższe szczyty w Polsce! Nie zmienimy świata, ale sprawimy, by było lepiej! - mówią inicjatorzy akcji.
Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy, tzw. „bliźniaka genetycznego”.
Napisz komentarz
Komentarze