Pod koniec 2023 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w imieniu Gminy Miejskiej Lubań złożył wniosek projektowy o dofinansowanie w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Nabór prowadził Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Ostatecznie w lipcu br. ogłoszono, że lubański projekt został przyjęty i dostanie środki na jego realizację z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Całkowita wartość projektu przekracza 1,5 mln zł, z czego wkład własny gminy wynosi zaledwie około 76 tys. zł – podaje Burmistrz Miasta Lubań Grzegorz Wieczorek. - Należy nadmienić, że wkład własny gmina wniesie w większości w formie rzeczowej. Będzie to lokal mieszkalny znajdujący się w zasobach gminy, z którego utworzymy mieszkanie wspomagane i częściowo wyposażymy je w sprzęt (co również zaliczone zostanie jako wkład własny). Wkładem własnym będzie również wynajęcie pomieszczeń na różnego rodzaju szkolenia związane z projektem – wymienia G. Wieczorek.
Przedsięwzięcie realizowane będzie w partnerstwie z Fundacją „Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Niesamodzielnych” z siedzibą w Plewiskach. Fundacja ta od ponad 10 lat pozyskuje i realizuje projekty współfinansowane ze środków UE.
Realizacja projektu „Usługi społeczne w Gminie Miejskiej Lubań” rozpocznie się 1 października br. i potrwa do 31 grudnia 2025 r.
Przed nami sporo pracy – zapowiada dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu. – Musimy utworzyć biuro projektu, ogłosić przetarg na remont mieszkania, wyłonić firmy szkoleniowe, wyszkolić asystenta osób z niepełnosprawnościami i oczywiście przeprowadzić nabór uczestników projektu (do usług sąsiedzkich, opiekuńczych czy rehabilitacyjnych). Ponadto trzeba będzie zakupić wyposażenie mieszkania wspomaganego, a także sprzęt do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Informacje o projekcie będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (luban.pl/mops). Więcej informacji można uzyskać w MOPS, aczkolwiek na ten moment zalecam obserwować stronę internetową, gdzie podawane będą bliższe informacje (najwcześniej we wrześniu) – sugeruje Aneta Szpytma.
Projekt skierowany jest do seniorów, w tym osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu tj. osób, które ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają opieki lub wsparcia (zamieszkujących Gminę Miejską Lubań) oraz do pracowników MOPS. Dodatkowo w działania projektowe zostaną zaangażowani mieszkańcy miasta np. do świadczenia usług sąsiedzkich.
Zakres zadań projektowych jest dosyć szeroki i obejmuje w pierwszej kolejności stworzenie i prowadzenie mieszkania wspomaganego dla dwóch osób (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Lubań stara się o środki na mieszkanie wspomagane). Dotacja pozwoli na sfinansowanie kilkudziesięciu osobom: usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania (np. zakupy, utrzymanie czystości, wizyty u lekarza itp.), usług sąsiedzkich (udzielanych przez mieszkańców) oraz specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania (np. rehabilitację). W ramach projektu zostanie wyszkolony asystent osób z niepełnosprawnościami, który będzie wspomagał trzech uczestników projektu. Nie zabraknie również szkoleń dla opiekunów faktycznych, czyli zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy (przygotowujących do wykonywania usług sąsiedzkich czy opiekuńczych). Ciekawym rozwiązaniem będzie sfinansowanie usługi „złotej rączki”, która będzie polegała na wykonywaniu drobnych napraw w domach uczestników projektu. W MOPS zacznie działać punkt informacyjny prowadzony przez Lidera Wsparcia. Przy okazji uda się doposażyć wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. O realizacji projektu będziemy informować w kolejnych artykułach.
Napisz komentarz
Komentarze