Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 00:55
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

GOPR Karkonosze. W tydzień 18 zdarzeń, w tym dwa śmiertelne

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia na terenie działania Grupy Karkonoskiej GOPR ratownicy byli wzywani do 18 zdarzeń, niestety doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, w których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
  • Źródło: FB Karkonoska Grupa GOPR
GOPR Karkonosze. W tydzień 18 zdarzeń, w tym dwa śmiertelne

Autor: Karkonoska Grupa GOPR

Z tygodnia na tydzień coraz więcej turystów pojawia się na szaklach górskich leżących na terenie działania Grupy Karkonoskiej GOPR, a co za tym idzie coraz większej liczbie interwencji. Od początku lipca górscy ratownicy wzywani byli ponad 70 razy i udzielili pomocy 80 poszkodowanym.

Ratowaliśmy w każdym paśmie górskim leżącym na terenie działania Grupy Karkonoskiej GOPR - od Gór Izerskich, przez Karkonosze, Góry Kaczawskie, kotlinę jeleniogórską czy Rudawy Janowickie. Działania, które prowadziliśmy były bardzo zróżnicowane - od zaawansowanych czynności medyczny po poszukiwania w ciężkich warunkach atmosferycznych. - piszą w swoich mediach społecznościowych ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR.

Niestety pod koniec wakacji doszło również do dwóch wypadków śmiertelnych, w których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

We wtorek, 23 lipca ratownik dyżurny stacji centralnej odebrał zgłoszenie o pracowniku leśnym u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany znajdował się w trudno dostępnym terenie na zboczach góry Mały Ciemniak - wznoszącej się nad częścią Piechowic. Na miejsce natychmiast zadysponowano ratowników GOPR ze stacji w Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie oraz zespół ratownictwa medycznego.

Po dotarciu na miejsce ratownicy stwierdzili brak funkcji życiowych oraz natychmiast przystąpili do RKO. Dzięki użyciu kardiomonitora oraz urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej wraz z przenośnym respiratorem reanimacja była możliwa podczas transportu do podstawy zbocza. Następnie poszkodowany został przekazany zespołowi ZRM. - relacjonują ratownicy.

Niestety pomimo starań oraz szybkiego udzielenia pierwszej pomocy przez osoby towarzyszące, poszkodowany zmarł na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Do następnej nieszczęśliwej sytuacji doszło w czwartek, 25 lipca około 15:30 na czerwonym szlaku w kierunku schroniska na Hali Szrenickiej. 61-letni turysta w pewnym momencie upadł, a rodzina i turyści udzielili mu natychmiast pierwszej pomocy. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce zadysponowano dwa zespoły ratowników GOPR ze Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry oraz zespół ratownictwa medycznego.

Na miejsce zdarzenia pierwszy dotarł zespół ze Szklarskiej Poręby. Po rozpoznaniu nagłego zatrzymania krążenia, ratownicy natychmiast rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową przy użyciu AED oraz platformy do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Dodatkowo został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, aby wspomóc akcję.

Na miejsce docierały kolejne zespoły ratowników oraz drugi zespół ratownictwa medycznego z lekarzem, którzy kontynuowali zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.

Pomimo szybkiej reakcji oraz intensywnych starań ratowników i lekarza, nie udało się przywrócić funkcji życiowych poszkodowanego. Zespół ZRM postanowił odstąpić od czynności ratowniczych, a lekarz stwierdził zgon poszkodowanego. Śmigłowiec, będący już w czasie lotu, został odwołany i powrócił do bazy we Wrocławiu. - relacjonują ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR.

Zdecydowana większość zdarzeń była związana z uprawianiem turystyki pieszej. Wśród najczęstszych przyczyn interwencji były urazy spowodowane upadkami, zachorowania, negatywne skutki upałów, zbłądzenia, złe oszacowanie swoich możliwości, co skutkowało wyczerpaniami, zasłabnięciami, a nawet utratą przytomności.

Dbajcie o siebie i dobrze się przygotujcie do wędrówek. Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze! Apelujemy i przypominamy kilka zasad, które pomogą uniknąć takich sytuacji:

- zainstalowanie aplikacji Ratunek oraz wpisanie numerów alarmowych - 985 oraz 601 100 300

- odpowiednie planowanie trasy, ale też zaplanowanie alternatywnej trasy na wypadek wyczerpania czy załamania pogody

- zapas jedzenia i picia oraz zaplanowanie miejsc do uzupełnienia prowiantu, w szczególności picia przy tak wysokich temperaturach

- odpowiednia odzież i obuwie (dodatkowa odzież na wypadek załamania pogody oraz czapka, która będzie chroniła nas przed słońcem)

poinformowanie bliskich lub znajomych o planowanej przez nas trasie wycieczki

Jeżeli chcecie wesprzeć Karkonoską Grupę GOPR i pomóc nieść pomoc w górach - zostańcie ich patronem w serwisie Patronite. https://patronite.pl/gopr



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uczeń 29.07.2024 14:10
Od kiedy wakacje kończą się w lipcu ?!?!

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama