Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 4 kwietnia 2025 21:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strażacki survival. Szkolenie OSP na poligonie w Kościelniku

Walka z pożarem to bardzo niebezpieczna i trudna praca. Strażak wchodząc do płonącego domu ma mocno ograniczoną widoczność, temperatura często dochodzi tam do 200 stopni Celsjusza, pod nogami walają się meble, a nad głową wiszą kable, które spadają z palącego się sufitu. W takich ekstremalnych warunkach każdy błąd może kosztować życie strażaka, dlatego ochotnicy z powiatu lubańskiego wzięli udział w doskonaleniu zawodowym na poligonie szkoleniowym GTD w Kościelniku.
Strażacki survival. Szkolenie OSP na poligonie w Kościelniku

Autor: eLuban.pl/GTD

Podczas gdy strażacy Państwowej Straży Pożarnej przechodzą gruntowne szkolenie, ochotnicy często muszą radzić sobie z wyzwaniami przy minimalnej wiedzy, zdobytej na szkoleniu podstawowym i w boju. W ubiegłym tygodniu druhowie OSP z Leśnej, Pisarzowic i Pobiednej uczestniczyli w doskonaleniu zawodowym na poligonie szkoleniowym Grupy Treningowej Dolny Śląsk, który powstaje od października 2023 roku w Kościelniku koło Lubania.

Pod okiem certyfikowanych instruktorów Daniela Marczewskiego i Sabiny Borkowskiej, ochotnicy zgłębiali tematykę RIT, czyli strażackiego survivalu. Kurs koncentrował się na przetrwaniu strażaka w sytuacjach zagrożenia życia, które mogą się zdarzyć podczas akcji gaśniczych.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się szkoleniu i zobaczyć, jak szczegóły mogą decydować o przetrwaniu strażaka w ekstremalnym środowisku. Niedokładnie ułożona kominiarka może być przyczyną głębokich poparzeń, a umiejętność poruszania się z butlą powietrzną na plecach, tak by nie zaplątać się w wiszące wszędzie kable, może decydować o życiu. Gdy coś pójdzie nie tak, życie strażaka może uratować umiejętność przeciskania się przez małe otwory z aparatem powietrznym na twarzy i butlą na plecach.

Tematy poruszone podczas zajęć obejmowały złudne poczucie bezpieczeństwa, przygotowanie środków ochrony indywidualnej, kolejność oraz poprawne ubieranie środków ochrony indywidualnej, przygotowanie wyposażenia osobistego, zastosowanie taśmy z karabinkiem, niwelowanie ryzyka zaplątania razem z technikami oswobadzającymi, pokonywanie niewielkich otworów w aparacie powietrznym, algorytm wezwania pomocy i postępowanie po wezwaniu ratunku – tłumaczy Daniel Marczewski.

To bezcenna wiedza, której nie ma na kursach podstawowych – podkreśla jeden z druhów, który szczerze poleca takie kursy wszystkim ochotnikom.

Marczewski zauważa, że w pracy strażaka liczą się umiejętności, a nie status zawodowy. „Strażaków nie powinno dzielić się na zawodowych i ochotników, lecz na profesjonalistów i amatorów” – dodał.

Daniel Marczewski i Sabina Borkowska to doświadczeni strażacy i certyfikowani instruktorzy RIT, którzy na co dzień działają w OSP Leśna. Ich działalność skupia się na szkoleniach dla strażaków ochotników, koncentrując się na technikach przetrwania w sytuacjach zagrożenia życia podczas akcji gaśniczych. W ramach Dolnośląskiej Grupy Treningowej (GTD) w Kościelniku prowadzą specjalistyczne kursy, które podnoszą kwalifikacje uczestników, przygotowując ich do skuteczniejszej ochrony siebie i innych w ekstremalnych warunkach. Cała grupa GTD liczy siedmiu instruktorów RIT.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze szkolenia.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GumiśTreść komentarza: Temida widzę wiedzą twoja opiera się o artykuły tv internet (ślepi i głusi) to zapomniałaś o alkocholu co tam się dzieje w niektórych zawiłych relacjach kto nie widział nie był to nie wie.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 17:08Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: TemidaTreść komentarza: Projekt przewiduje pozbawienie policji tej kompetencji? Jako argument przywołuje się to, że nie ma ona odpowiednich kwalifikacji do podważania opinii specjalistów. A właśnie, że ma. Posiada wiedzę, kto działał i nadal działa niezgodnie z polskim i międzynarodowym prawem, łamiąc je, kto jest notowany w "przestępczych gangach" , ale nie został złapany dotąd, na dokonaniu przestępstwa i ukarany.. Wyłączenie roli policji w opiniowaniu, to potężny krok w tworzenie przez polityków przeogromnego zamętu i realną przesłankę w otrzymaniu pozwolenia, przez początkujących, lub skrytych przestępców. A wiem, co piszę. .Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:58Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: WoKanTreść komentarza: Kolejny pałac, kolejnego księcia, kolejnej spółki Wieczorka 😔 A zapłaci Pani, zapłaci Pan, zapłacimy MyData dodania komentarza: 4.04.2025, 16:37Źródło komentarza: LPWiK zmienia siedzibęAutor komentarza: LubaniakTreść komentarza: Piszecie o jakichś ościennych powiatach, a dlaczego nie napiszecie o zeszłotygodniowych wydarzeniach w Lubańskim starostwie? Jakiś naćpany koleś ukradł pracownicy tablice rejestracyjne, a później na tych tablicach przyjechał rejestrować samochód. Policja wyprowadziła go w kajdankach, a do tego wyszły jeszcze jakieś "fanty".Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Miał prawo jazdy od czterech miesięcy – stracił je na trzy
ReklamaPowiat Lubań
Reklama