Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Małowicach

Znamy już program tegorocznych Dożynek Wojewódzkich! Odbędą się one 7 września w Małowicach w gminie Wińsko. Na sobotnią zabawę wygodnie dojechać można pociągiem Kolei Dolnośląskich oraz Polregio. Nie zabraknie tradycji takich jak przemarsz dożynkowego korowodu czy misterium chleba. Organizatorzy zadbali też o występy artystyczne. Zagrają Czadoman i Sławomir.
Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Małowicach
Misterium chleba to jeden z najważniejszych momentów dożynek. Na zdjęciu marszałek Paweł Gancarz

Autor: doba.pl

Coroczna organizacja dożynek w Województwie Dolnośląskim i w całej Polsce to wyjątkowy sposób na podtrzymanie staropolskiej tradycji, wyrażenie podziękowań za zbiory i plony oraz docenienie trudu pracy i zaangażowania rolników w rozwój jakości życia na wsi. To także okazja do integracji lokalnych społeczności. W tym roku Dożynki Wojewódzkie odbędą się w sobotę 7 września w Małowicach w gminie Wińsko.

Podczas każdego święta plonów odbywa się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Na zdjęciu wicemarszałek Michał Rado

Drodzy Dolnoślązacy, podczas święta plonów możemy podziwiać symbol tego wydarzenia - piękne wieńce dożynkowe. Powstają one na bazie plonów stanowiących źródło pokarmu, który trafia na nasz stół. Dożynki to wyjątkowa okazja do podziękowania wszystkim dolnośląskim rolnikom za trud ich pracy. Na początku września większość z nas jest już po żniwach, więc to idealny czas na świętowanie, zabawę, próbowanie lokalnych produktów i przede wszystkim podziękowanie za tegoroczne zbiory – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. 

Uroczysta msza święta dożynkowa rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Małowicach. Po zakończeniu mszy, o godz. 13:15 korowód dożynkowy przejdzie na boisko sportowe, na którym o godz. 13.45 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy.

Dożynki Wojewódzkie to czas wyrażania wdzięczności za tegoroczne plony oraz uhonorowania rolników, którzy przez cały rok z pełnym zaangażowaniem troszczyli się o nasze pola i uprawy. Już 7 września spotkamy się w gminie Wińsko, by radośnie podziękować za owoce ich pracy. Czekają na państwa liczne atrakcje, w tym konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz jarmark pełen lokalnych smaków – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wspólne plecenie wieńców dożynkowych do tradycja, a także okazja do integracji. 
Na zdjęciu członkini zarządu Natalia Gołąb

W programie dożynek znalazły się między innymi misterium chleba, obrzęd dzielenia się chlebem czy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mogli spróbować smakołyków z Jarmarku Produktu Lokalnego. Dla najmłodszych organizatorzy rozłożą dmuchańce i wesołe miasteczko.

Dożynki Wojewódzkie to święto wszystkich Dolnoślązaków, ale to przede wszystkim czas podziękowań dla rolników, sadowników, ogrodników. Świętujmy razem tę wielką polską tradycję! Tradycyjnie podczas dożynek wręczymy odznaczenia. W tym roku będą to „Zasłużony dla rolnictwa” oraz „Zasłużony dla Gminy Wińsko” – mówi Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Po części oficjalnej, od 16.15 rozpoczną się występy artystyczne. Zaprezentują się grupy White Diamonds i Chór Harfa, a także Martyna Plewa. O 18:00 na scenę wyjdzie pierwsza z gwiazd dożynkowego wieczoru, Czadoman. Natomiast o 20:00 publiczność do wspólnego śpiewania zaprosi Sławomir. Wydarzenie zakończy zabawa taneczna z DJ.

Gości dożynek witają specjalne instalacje

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama