Dziś, 17 września od godziny 7 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbywał się sztab kryzysowy. Wziął w nim udział premier Donald Tusk, a także wicepremier, szef MON Włodzimierz Kosiniak-Kamysz i minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
Premier podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski — przekazał dziś Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA.
Wczoraj, 16 września wprowadzono stan klęski żywiołowej w części województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego:
- w woj. dolnośląskim: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
- w woj. opolskim: powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
- w woj. śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
Stan klęski żywiołowej wprowadzono w związku z powodzią w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia. Rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej wprowadzono na maksymalny, przewidziany przepisami okres - 30 dni i ma to usprawnić działania służb. Rozporządzenie zwiększa kompetencje organu, który kieruje działaniami mającymi na celu zapobieganie skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia. W przypadku powiatu lubańskiego, takie kompetencje otrzymuje Starosta Lubański.
W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej obowiązują następujące rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:
- obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
- nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
- nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
- nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.
Napisz komentarz
Komentarze