Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 27 września 2024 05:49
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Sesja Rady Powiatu. Stypendia, zmiany organizacyjne oraz transport zbiorowy

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów, plany rozwoju komunikacji i ważne decyzje dotyczące budżetu – tak wyglądała 6. sesja Rady Powiatu Lubańskiego. W uroczystej atmosferze, wyróżniono młodych prymusów, a radni poruszyli kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem i transportem publicznym.
Sesja Rady Powiatu. Stypendia, zmiany organizacyjne oraz transport zbiorowy

Autor: Powiat Lubań

25 września 2024 roku odbyła się 6. sesja Rady Powiatu Lubańskiego, która miała uroczysty charakter ze względu na wręczenie stypendiów Starosty Lubańskiego wyróżniającym się uczniom z powiatowych szkół.

W sesji uczestniczyło 15 radnych. Podczas obrad przyjęto protokół z poprzedniej, 5. Sesji Rady Powiatu. W kolejnym punkcie radni składali interpelacje i zapytania. W okresie międzysesyjnym, w dniu 4 września 2024 roku, radna Beata Czeczot złożyła interpelację dotyczącą poprawy bezpieczeństwa przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku.

Transport

Następnie radni zapoznali się z informacjami na temat funkcjonowania zbiorowego transportu drogowego na terenie powiatu, przedstawionymi przez Krzysztofę Horyńczuk, naczelnika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

Przypomniano, że publiczna komunikacja autobusowa powróciła na teren powiatów lubańskiego i lwóweckiego w 2021 roku dzięki wsparciu rządowego programu rozwoju przewozów autobusowych oraz lokalnych samorządów.

Izerska Komunikacja Autobusowa, obejmująca 43 miejscowości Pogórza Izerskiego, została uruchomiona dzięki współpracy lokalnych urzędników. Powiat Lwówecki przyłączył się do projektu, co umożliwiło rozszerzenie połączeń na kolejne miejscowości.

Kursy odbywają się regularnie w dni robocze. Starosta Lubański podkreślił, że obecnie trwają rozmowy na temat dalszego poszerzenia trasy oraz połączenia z liniami Kolei Dolnośląskich w Świeradowie-Zdroju.

Przewozy są finansowane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, środków własnych Powiatu Lubańskiego oraz 7 gmin, a także dotacji Powiatu Lwóweckiego.

Operatorami przewozów są lokalni przedsiębiorcy. W przyszłym roku projekt będzie kontynuowany, a na jego realizację Powiat Lubański będzie starał się pozyskać kwotę ponad 1 935 000 złotych od Wojewody Dolnośląskiego.

W 2023r. Powiat Lubański realizował 12 linii komunikacyjnych:

  • Linia nr 10 Lubań –Platerówka –Leśna –Lubań

  • Linia nr 11 Lubań –Leśna –Pobiedna –Orłowice –Krobica –Świeradów-Zdrój

  • Linia nr 12 Lubań –Leśna –Złoty Potok –Mirsk –Świeradów-Zdrój

  • Linia nr 13 Lubań –Biedrzychowice –Gryfów Śląski –Świeradów-Zdrój

  • Linia nr 14 Lubań –Biedrzychowice –Bożkowice –Lubań

  • Linia nr 15 Lubań –Uniegoszcz –Mściszów

  • Linia nr 16 Lubań –Radogoszcz –Nawojów Łużycki

  • Linia nr 17 Lubań –Pisarzowice –Henryków Lubański

  • Linia nr 18 Lubań –Rudzica –Lubań

  • Linia nr 20 Lubań –Leśna –Platerówka –Lubań

  • Linia nr 23 Lubań -Gryfów Śląski -Świeradów-Zdrój

  • Linia nr 24 Lubań –Bożkowice –Biedrzychowice –Lubań

Od 1 października 2021 roku całkowita wartość zadania to 6 908 808,72 zł, z czego 5 824 016,47 to dofinansowanie. W tym czasie Izerska Komunikacja Autobusowa przewiozła 351 tys. pasażerów a autobusy przejechały 1 712 815 km. Średnio rocznie z komunikacji autobusowej "Izerka" korzysta ponad 130 000 użytkowników.

Uchwały

W dalszej części sesji radni procedowali uchwały dotyczące przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Lubańskiego na 2024 rok. Uchwalono także zasady gospodarowania nieruchomościami będącymi własnością powiatu oraz podjęto decyzję o zamiarze likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju, mieszczącego się przy ul. Skłodowskiej-Curie 4. 

W uzasadnieniu uchwały radnym przedstawiono kilka powodów likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju. W skrócie - prowadzenie tej placówki nie jest obowiązkowym zadaniem powiatu, a z jego usług korzystają głównie dzieci spoza Powiatu Lubańskiego, co sprawia, że finansowanie wypoczynku uczniów z innych regionów nie ma uzasadnienia. Wpłaty uczestników nie pokrywają kosztów działalności, a brak subwencji oświatowej powoduje wzrost kosztów utrzymania, które będą się zwiększać. Dodatkowo, w przyszłości budynek będzie wymagał remontu, a zainteresowanie tego typu wypoczynkiem spada. Przeważają krótkie, kilkudniowe przyjazdy, które nie pozwalają na zaliczenie uczestników do grupy wychowanków.

Wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie 15 głosami "za".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Samuraj
Samuraj
karate
Narodowe Czytanie
manukultura
planszówki
Szkólka rowerowa
warsztaty kosmetyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama