Wydarzenie to dało możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń w kluczowych obszarach funkcjonowania samorządów powiatowych. W pierwszym dniu sesji starostowie oraz prezydenci miast uczestniczyli w tematycznych forach, które poruszały m.in. inicjatywy związane z pomocą poszkodowanym w powodzi, zarządzaniem lasami, cyfryzacją administracji, a także kwestie dotyczące finansów samorządowych oraz służby zdrowia.
Ważnym punktem była również obecność przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy omówili planowane zmiany prawne w ochronie zdrowia. W trakcie zgromadzenia wybrano nowe władze Związku Powiatów Polskich. Andrzej Płonka, starosta bielski, został ponownie wybrany na Prezesa Związku, kontynuując swoją funkcję na siódmą kadencję. Płonka, związany z samorządem powiatowym od początku jego istnienia, był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Związek Powiatów Polskich zrzesza 304 samorządy spośród 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu. Jego głównym celem jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów powiatów. Zjazd w Mikołajkach stanowił ważne forum wymiany informacji i dyskusji na temat bieżących wyzwań, przed którymi stoją jednostki samorządu terytorialnego.
Starosta Zbigniew Zjawin, uczestniczący w 31. Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich, podkreślił wagę współpracy między samorządami: „W samorządzie współpraca działań to podstawa, dlatego dobrze, że takie spotkania, gdzie możemy wymienić się wiedzą i doświadczeniami, cyklicznie się odbywają. Udział w zgromadzeniu to niepowtarzalna okazja do uzyskania najnowszych informacji w omawianych kwestiach oraz wzięcia udziału w dyskusji na temat aktualnych wyzwań samorządu szczebla powiatowego.”
Jego słowa akcentują znaczenie dialogu i wspólnego rozwiązywania problemów w kontekście zarządzania powiatami oraz aktualnych wyzwań stojących przed samorządami w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze