Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 03:38
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Powiat Lubański. Wspólna inicjatywa na rzecz skuteczniejszej pomocy

Przedstawiciele Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starosta Lubański Zbigniew Zjawin spotkali się, aby wypracować skuteczniejsze metody wsparcia dzieci w pieczy zastępczej i lepiej dostosować działania do ich potrzeb.
  • Źródło: Powiat Lubański
Powiat Lubański. Wspólna inicjatywa na rzecz skuteczniejszej pomocy

Autor: Powiat Lubań

31 października w Starostwie Powiatowym w Lubaniu odbyło się spotkanie Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego, Starosty Lubańskiego Zbigniewa Zjawina oraz Katarzyny Wójcik, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tematem była współpraca i usprawnienie działań na rzecz dzieci w pieczy zastępczej.

Podczas rozmów uczestnicy podkreślili znaczenie ścisłej współpracy między instytucjami, które wspierają rodziny i dzieci, zwracając uwagę na konieczność wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Wspólne podejście ma pozwolić lepiej odpowiadać na potrzeby małoletnich i dostosować wsparcie do ich indywidualnych sytuacji. Spotkanie stało się platformą do przedyskutowania kluczowych obszarów współpracy.

Tematy i ustalenia spotkania

Spotkanie objęło trzy główne kwestie:

  • Wsparcie kuratorskie przy umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej, z naciskiem na specyfikę pracy kuratorów w środowiskach rodzinnych i nadzorowanie rodzin biologicznych.
  • Analiza prawnych zasad umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, z uwzględnieniem potrzeby ochrony ich dobra oraz zapewnienia stabilnych warunków.
  • Rozwój współpracy między PCPR a kuratorami sądowymi, z myślą o lepszym dostosowaniu systemu wsparcia do potrzeb rodzin.

Dalsze działania będą zmierzały do poprawy koordynacji oraz zwiększenia wsparcia edukacyjnego i psychologicznego dla rodzin i dzieci objętych pieczą zastępczą. Podjęto decyzję o analizie sytuacji rodzin zastępczych oraz ocenie zasadności pobytu dzieci w pieczy, by wesprzeć proces ich powrotu do rodzin biologicznych, jeśli będzie to możliwe. – podkreśla Zbigniew Zjawin, Starosta Lubański. 

Wspólna odpowiedzialność za dobro dzieci

Zarówno przedstawiciele PCPR, jak i kuratorzy sądowi zgodnie twierdzą, że tylko dzięki bliskiej współpracy oraz wymianie informacji można stworzyć skuteczny system wsparcia dla najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin w powiecie lubańskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Arek 08.11.2024 11:51
Katolikom, którzy uważają że jedna lekcja religii w szkole to za mało proponuję wysyłać dzieci w ramach dodatkowych zajęć (wyrównawczych) na korepetycje do proboszcza na plebanię.

TAAAA 07.11.2024 11:34
Jak komuś dziecko odebrano to jest to głęboka patologia i wszelkie powroty dziecka do takie rodziny (często kilkukrotne, bo szansę daje sąd) nie mają sensu. Powrót do rodziny biologicznej to najczęściej dalsza trauma i wcale nie służy interesom dziecka.

M 09.11.2024 15:44
A to akurat chyba nie jest prawda. Różne są sytuacje i różne życie pisze nam scenariusze. Nieraz takie odebranie dziecka ( choć bywa traumatyczne) to dla rodzica jedyna szansa by walczyć o siebie, swoją rodzinę, sytuację rodzinną i wziąć się w garść. Rodzic by odzyskać dziecko musi pierw przejść ciężko drogę do poprawy. Dziecko nie wraca do patologi jak to nazwałeś. A do ‚naprawionej’ rodziny.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama