Za nami jedno z najważniejszych świąt w historii naszego kraju jednoczące serca wszystkich Polaków. Lubanianie również uczcili tą wyjątkową rocznicą.
Ale nie tylko historia łączy pokolenia, również sztuka. Imponujące dzieła malarskie światowej sławy artysty przeniosły mieszkańców w świat twórczości XX wieku.
W dzisiejszym wideoinformatorze zobaczymy, jak świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości oraz wernisaż wystawy Marca Chagalla.
Narodowe Święto Niepodległości to hołd dla tych, którzy przez 123 lata niewoli walczyli o wolną Polskę. Dziś chcemy, by duma z odzyskanej niepodległości była częścią wychowania najmłodszych pokoleń.
- Zawsze staramy się naszej młodzieży pokazać, że wszystkie święta państwowe są bardzo ważne i należy je godnie przeżywać i świętować – podkreślił radny Witold Chojnacki, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu.
Patriotyczne pieśni i piosenki, śpiewane przez dzieci i młodzież, rozpoczęły obchody Narodowego Święta Niepodległości.
- Oglądaliśmy przedstawienia, na przykład dzieci z przedszkola, jak inne osoby z innych szkół śpiewają. No, taki dzień – świętujemy – opowiadała Weronika ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu.
Punktualnie o godzinie 11.11 zebrani na lubańskim rynku odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
- Wszyscy tak zaczęli śpiewać i po prostu ciepło na sercu się zrobiło – wyznał Aleksander ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu.
- Naszego państwa nie było przez 123 lata na mapach świata i Europy, a teraz jest, więc trzeba tę tradycję kontynuować – mówił Józef ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu.
Postawa najmłodszych cieszy i napawa dumą.
- Miło było zobaczyć, jak młode pokolenie przyszło świętować urodziny naszej Ojczyzny i piękne pieśni patriotyczne, które zaprezentowali – naprawdę, łezka w oku kręciła się, kiedy widzieliśmy i kiedy słyszeliśmy te piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu naszej młodzieży - mówił burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek
Elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości były także konkursy historyczny i fotograficzny, skierowane do uczniów miejskich podstawówek. Zwycięskie fotografie można zobaczyć w holu lubańskiej biblioteki.
Kształtowanie patriotycznych postaw procentuje kilka lat później, gdy młodzi ludzie szukają pomysłu na dalszą edukację. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących imienia Kombatantów Ziemi Lubańskiej od lat prowadzi nabór do klas o profilu pro obronnym.
- Warto pójść do takiej klasy, bo w tej klasie bardzo dużo miejsca poświęcamy na właśnie elementy związane z patriotyzmem, z poszanowaniem Ojczyzny, z poszanowaniem drugiego człowieka, z poszanowaniem symboli, które tak naprawdę na co dzień powinny być z szacunkiem traktowane, jeżeli chodzi o Polskę, o szkołę, o dom, o rodzinę, o wszystko to, co nas otacza – zachęcała dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej Małgorzata Gut-Twardowska.
W tym roku po raz pierwszy, dzięki nowo wydanej decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej, możliwe było otwarcie certyfikowanej klasy mundurowej.
- Współpracujemy właśnie ze strażą graniczną, mamy z nimi zajęcia, bardzo nam pomagają właśnie, żeby już w przyszłości wiedzieć, co robić i jak robić – mówiła Oliwia Gogolok z klasy mundurowej z ZSZiO im. KZL w Lubaniu.
Najmłodsi adepci służby granicznej ślubowanie na sztandar złożyli przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
- Jest to dla nas bardzo ważne, bo jest to tak jakby pierwszy krok w stronę tego munduru już w tak młodym wieku, no jest to naprawdę bardzo ważny dzień i wszyscy się bardzo z tego cieszymy. Wszyscy moi koledzy z klasy są dzisiaj bardzo zadowoleni i bardzo dumni, i rozpiera nas przede wszystkim duma – podkreślił Jakub Uryga z klasy mundurowej z ZSZiO im. KZL w Lubaniu.
Pieczę nad uczniami sprawują funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
- Uczymy ich takich przedmiotów, jak musztra, regulaminy, strzelectwo, budowa broni palnej – wymieniał Komendant Pododdziałów Szkolnych OSS SG w Lubaniu ppłk SG Łukasz Karliński.
Młodzież z klas mundurowych kontynuuje najlepsze tradycje patriotyczne, a podczas naboru do służby prezentuje zdecydowanie wyższy poziom wyszkolenia niż ich koledzy po zwykłych liceach czy technikach.
Lubański dom kultury zaprasza w swoje progi nie tylko przy okazji uroczystości patriotycznych. Tym razem zagościły tu prace Marca Chagalla. Rysunki i litografie jednego z najbardziej znanych dwudziestowiecznych artystów to nie lada gratka.
- Gdybyśmy chcieli zobaczyć Chagalla gdzie indziej, to trzeba by czekać na jakąś dużą wystawę w Pradze, może w Berlinie, może w Paryżu. A mamy go tutaj na miejscu, bardzo blisko i w niezwykle ciekawym wydaniu, ponieważ w postaci litografii, bardzo pięknych, uzupełnionych rysunkiem prac – mówił dr Kamil Moskowczenko z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Marc Chagall przeżył 98 lat, a jego życie było naznaczone nie tylko największymi konfliktami zbrojnymi XX wieku, ale też biedą i tułaczką w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. W swoich pracach chciał jednak pokazać piękniejszą stronę świata.
- Oczywiście jest wspaniale widzieć Marca Chagalla w naszym Lubaniu. Nieczęsto jest taka okazja, żeby artysty, który jest znany na całym świecie, obejrzeć jego prace, tak że wystawa na pewno się podoba – zapewnił Radosław z Henrykowa Lubańskiego.
Na wernisażu pojawili się nie tylko mieszkańcy Lubania i najbliższych okolic.
- Ponieważ w ostatnim czasie zauważyłam, że naprawdę ciekawe i naprawdę inspirujące wydarzenia tutaj się odbywają i bardzo mocno też wpływają na mnie artystycznie, więc z chęcią tutaj przyjeżdżam – podkreśliła Paulina z Jeleniej Góry.
- Tak, samo nazwisko przyciąga i oczywiście to, co pokazuje nam na obrazach, na swoich litografiach. Przepiękna rzecz, naprawdę, polecam – zachwycała się Krystyna z Legnicy.
Wprowadzenie do twórczości artysty wygłosili wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia dr Karol Babicz i dr Kamil Moskowczenko. O oprawę muzyczną wernisażu zadbało trio smyczkowe, a wyjątkową uczestniczką była… żywa statua.
Wystawę można oglądać do 24 listopada, a grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych.
Warto śledzić kolejne propozycje lubańskiego domu kultury.
- Mamy plany, związane z 80. rocznicą, osiemdziesięcioleciem istnienia Miejskiego Domu Kultury, że w przyszłym roku będziemy mogli Państwa zaprosić na wystawę Salvadora Dali, tak że nie zwalniamy tempa, będziemy Państwa dopieszczać – zapowiedziała dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Grażyna Glodek.
Korzystajmy z okazji, gdy dzieła światowej sławy artystów mamy na wyciągnięcie ręki.
Napisz komentarz
Komentarze