Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 03:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubań. Wideoinformator

W dzisiejszym wideoinformatorze Łużyckie Centrum Rozwoju opowie, jak świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości oraz wernisaż wystawy Marca Chagalla.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Za nami jedno z najważniejszych świąt w historii naszego kraju jednoczące serca wszystkich Polaków. Lubanianie również uczcili tą wyjątkową rocznicą.

Ale nie tylko historia łączy pokolenia, również sztuka. Imponujące dzieła malarskie światowej sławy artysty przeniosły mieszkańców w świat twórczości XX wieku. 

W dzisiejszym wideoinformatorze zobaczymy, jak świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości oraz wernisaż wystawy Marca Chagalla. 

Narodowe Święto Niepodległości to hołd dla tych, którzy przez 123 lata niewoli walczyli o wolną Polskę. Dziś chcemy, by duma z odzyskanej niepodległości była częścią wychowania najmłodszych pokoleń.

- Zawsze staramy się naszej młodzieży pokazać, że wszystkie święta państwowe są bardzo ważne i należy je godnie przeżywać i świętowaćpodkreślił radny Witold Chojnacki, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu.

Patriotyczne pieśni i piosenki, śpiewane przez dzieci i młodzież, rozpoczęły obchody Narodowego Święta Niepodległości.

- Oglądaliśmy przedstawienia, na przykład dzieci z przedszkola, jak inne osoby z innych szkół śpiewają. No, taki dzień – świętujemy – opowiadała Weronika ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu.

Punktualnie o godzinie 11.11 zebrani na lubańskim rynku odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

- Wszyscy tak zaczęli śpiewać i po prostu ciepło na sercu się zrobiło – wyznał Aleksander ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu. 

- Naszego państwa nie było przez 123 lata na mapach świata i Europy, a teraz jest, więc trzeba tę tradycję kontynuować mówił Józef ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu.

Postawa najmłodszych cieszy i napawa dumą.

- Miło było zobaczyć, jak młode pokolenie przyszło świętować urodziny naszej Ojczyzny i piękne pieśni patriotyczne, które zaprezentowali – naprawdę, łezka w oku kręciła się, kiedy widzieliśmy i kiedy słyszeliśmy te piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu naszej młodzieży - mówił burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek

Elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości były także konkursy historyczny i fotograficzny, skierowane do uczniów miejskich podstawówek. Zwycięskie fotografie można zobaczyć w holu lubańskiej biblioteki.

Kształtowanie patriotycznych postaw procentuje kilka lat później, gdy młodzi ludzie szukają pomysłu na dalszą edukację. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących imienia Kombatantów Ziemi Lubańskiej od lat prowadzi nabór do klas o profilu pro obronnym.

- Warto pójść do takiej klasy, bo w tej klasie bardzo dużo miejsca poświęcamy na właśnie elementy związane z patriotyzmem, z poszanowaniem Ojczyzny, z poszanowaniem drugiego człowieka, z poszanowaniem symboli, które tak naprawdę na co dzień powinny być z szacunkiem traktowane, jeżeli chodzi o Polskę, o szkołę, o dom, o rodzinę, o wszystko to, co nas otacza – zachęcała dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej Małgorzata Gut-Twardowska.

W tym roku po raz pierwszy, dzięki nowo wydanej decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej, możliwe było otwarcie certyfikowanej klasy mundurowej. 

- Współpracujemy właśnie ze strażą graniczną, mamy z nimi zajęcia, bardzo nam pomagają właśnie, żeby już w przyszłości wiedzieć, co robić i jak robićmówiła Oliwia Gogolok z klasy mundurowej z ZSZiO im. KZL w Lubaniu.

Najmłodsi adepci służby granicznej ślubowanie na sztandar złożyli przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

- Jest to dla nas bardzo ważne, bo jest to tak jakby pierwszy krok w stronę tego munduru już w tak młodym wieku, no jest to naprawdę bardzo ważny dzień i wszyscy się bardzo z tego cieszymy. Wszyscy moi koledzy z klasy są dzisiaj bardzo zadowoleni i bardzo dumni, i rozpiera nas przede wszystkim duma – podkreślił Jakub Uryga z klasy mundurowej z ZSZiO im. KZL w Lubaniu.

Pieczę nad uczniami sprawują funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

- Uczymy ich takich przedmiotów, jak musztra, regulaminy, strzelectwo, budowa broni palnej wymieniał Komendant Pododdziałów Szkolnych OSS SG w Lubaniu ppłk SG Łukasz Karliński.

Młodzież z klas mundurowych kontynuuje najlepsze tradycje patriotyczne, a podczas naboru do służby prezentuje zdecydowanie wyższy poziom wyszkolenia niż ich koledzy po zwykłych liceach czy technikach.


Lubański dom kultury zaprasza w swoje progi nie tylko przy okazji uroczystości patriotycznych. Tym razem zagościły tu prace Marca Chagalla. Rysunki i litografie jednego z najbardziej znanych dwudziestowiecznych artystów to nie lada gratka.

- Gdybyśmy chcieli zobaczyć Chagalla gdzie indziej, to trzeba by czekać na jakąś dużą wystawę w Pradze, może w Berlinie, może w Paryżu. A mamy go tutaj na miejscu, bardzo blisko i w niezwykle ciekawym wydaniu, ponieważ w postaci litografii, bardzo pięknych, uzupełnionych rysunkiem prac mówił dr Kamil Moskowczenko z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Marc Chagall przeżył 98 lat, a jego życie było naznaczone nie tylko największymi konfliktami zbrojnymi XX wieku, ale też biedą i tułaczką w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. W swoich pracach chciał jednak pokazać piękniejszą stronę świata. 

- Oczywiście jest wspaniale widzieć Marca Chagalla w naszym Lubaniu. Nieczęsto jest taka okazja, żeby artysty, który jest znany na całym świecie, obejrzeć jego prace, tak że wystawa na pewno się podobazapewnił Radosław z Henrykowa Lubańskiego.

Na wernisażu pojawili się nie tylko mieszkańcy Lubania i najbliższych okolic.

- Ponieważ w ostatnim czasie zauważyłam, że naprawdę ciekawe i naprawdę inspirujące wydarzenia tutaj się odbywają i bardzo mocno też wpływają na mnie artystycznie, więc z chęcią tutaj przyjeżdżam podkreśliła Paulina z Jeleniej Góry.

- Tak, samo nazwisko przyciąga i oczywiście to, co pokazuje nam na obrazach, na swoich litografiach. Przepiękna rzecz, naprawdę, polecamzachwycała się Krystyna z Legnicy.

Wprowadzenie do twórczości artysty wygłosili wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia dr Karol Babicz i dr Kamil Moskowczenko. O oprawę muzyczną wernisażu zadbało trio smyczkowe, a wyjątkową uczestniczką była… żywa statua.

Wystawę można oglądać do 24 listopada, a grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Warto śledzić kolejne propozycje lubańskiego domu kultury.

- Mamy plany, związane z 80. rocznicą, osiemdziesięcioleciem istnienia Miejskiego Domu Kultury, że w przyszłym roku będziemy mogli Państwa zaprosić na wystawę Salvadora Dali, tak że nie zwalniamy tempa, będziemy Państwa dopieszczaćzapowiedziała dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Grażyna Glodek.

Korzystajmy z okazji, gdy dzieła światowej sławy artystów mamy na wyciągnięcie ręki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cezarius 21.11.2024 14:22
No to PiS-dzielce mają okazje zakojarzyć czyli uroić sobie prowokację polityczną - bo atrybutem występu dzieci były bialo-czerwone serduszka - a to znak rozpoznawczy Koalicji Obywatelskiej

Gość 21.11.2024 20:13
Obsesję pod jakąkolwiek postacią leczy się u psychiatry. Trzeba mieć naprawdę smutne życie by wszędzie dopatrywać się powiązań politycznych.

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama