W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele Instytutu Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia, Euroregionu Nysa oraz specjaliści od zarządzania kryzysowego z powiatów zgorzeleckiego i żarskiego. Starosta Lubański, Zbigniew Zjawin, zwrócił uwagę na szczególną sytuację Powiatu Lubańskiego.
Nasz powiat jest w szczególny sposób narażony na skutki ulewnych deszczy z tego względu, że jesteśmy powiatem górskim. Pozwolimy sobie przedstawić Państwu projekty, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa, takie jak budowa stacji wodowskazowych na ciekach wodnych powiatu. Kolejnym istotnym działaniem, realizowanym przy doposażeniu straży pożarnych, jest uruchomienie systemu ochrony przeciwpowodziowej KWISA – mówił Zbigniew Zjawin.
Starosta podkreślił również, że obecnie Powiat Lubański pracuje nad włączeniem się do sieci systemu przeciwpowodziowego, obejmującego Polskę, Niemcy i Czechy. System ten zakłada budowę stacji alarmowych oraz wdrożenie mechanizmu przekazywania komunikatów dźwiękowych o zagrożeniach.
Cele i założenia nowego projektu
Projekt ma na celu m.in. zabezpieczenie terenów przed powodziami i intensywnymi opadami deszczu poprzez lepsze planowanie przestrzenne i poprawę retencji wody, wprowadzenie nowoczesnych narzędzi analitycznych, które umożliwią prognozowanie i szybkie reagowanie na zagrożenia (narzędzia te zostaną przetestowane w formie gier symulacyjnych) oraz wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie zarządzania kryzysowego, komunikacji i prewencji.
Uczestnicy spotkania omówili wstępny zarys współpracy oraz plan złożenia wspólnego wniosku projektowego do 15 stycznia 2025 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ok. 1,2 mln euro.
Spotkanie w Görlitz było doskonałym przykładem zaangażowania samorządów oraz instytucji w ochronę mieszkańców regionu przed skutkami zmian klimatycznych. Transgraniczna współpraca między Polską i Niemcami umożliwi szybszą wymianę informacji, skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w regionie. Starosta wyraził nadzieję, że wspólne działania przyczynią się do budowy trwałych rozwiązań chroniących zarówno mieszkańców, jak i środowisko naturalne.
Napisz komentarz
Komentarze