Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 09:12
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Współpraca polsko-niemiecka na rzecz zapobiegania skutkom ulewnych deszczy

19 listopada po niemieckiej stronie granicy odbyło się robocze spotkanie poświęcone transgranicznej współpracy w zakresie zapobiegania zagrożeniom wynikającym z ulewnych deszczy. Starosta Lubański wraz z przedstawicielami powiatu, gościł w Görlitz, które pełni rolę partnera wiodącego w projekcie.
Współpraca polsko-niemiecka na rzecz zapobiegania skutkom ulewnych deszczy

Autor: Powiat Lubański

W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele Instytutu Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia, Euroregionu Nysa oraz specjaliści od zarządzania kryzysowego z powiatów zgorzeleckiego i żarskiego. Starosta Lubański, Zbigniew Zjawin, zwrócił uwagę na szczególną sytuację Powiatu Lubańskiego.

Nasz powiat jest w szczególny sposób narażony na skutki ulewnych deszczy z tego względu, że jesteśmy powiatem górskim. Pozwolimy sobie przedstawić Państwu projekty, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa, takie jak budowa stacji wodowskazowych na ciekach wodnych powiatu. Kolejnym istotnym działaniem, realizowanym przy doposażeniu straży pożarnych, jest uruchomienie systemu ochrony przeciwpowodziowej KWISA – mówił Zbigniew Zjawin.

Starosta podkreślił również, że obecnie Powiat Lubański pracuje nad włączeniem się do sieci systemu przeciwpowodziowego, obejmującego Polskę, Niemcy i Czechy. System ten zakłada budowę stacji alarmowych oraz wdrożenie mechanizmu przekazywania komunikatów dźwiękowych o zagrożeniach.

Cele i założenia nowego projektu

Projekt ma na celu m.in. zabezpieczenie terenów przed powodziami i intensywnymi opadami deszczu poprzez lepsze planowanie przestrzenne i poprawę retencji wody, wprowadzenie nowoczesnych narzędzi analitycznych, które umożliwią prognozowanie i szybkie reagowanie na zagrożenia (narzędzia te zostaną przetestowane w formie gier symulacyjnych) oraz wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie zarządzania kryzysowego, komunikacji i prewencji.

Uczestnicy spotkania omówili wstępny zarys współpracy oraz plan złożenia wspólnego wniosku projektowego do 15 stycznia 2025 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ok. 1,2 mln euro.

Spotkanie w Görlitz było doskonałym przykładem zaangażowania samorządów oraz instytucji w ochronę mieszkańców regionu przed skutkami zmian klimatycznych. Transgraniczna współpraca między Polską i Niemcami umożliwi szybszą wymianę informacji, skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w regionie. Starosta wyraził nadzieję, że wspólne działania przyczynią się do budowy trwałych rozwiązań chroniących zarówno mieszkańców, jak i środowisko naturalne.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stan 22.11.2024 09:34
Ja proponowałbym w kontekście profilaktyki przeciw powodziowej zagonić do roboty tysiące banderowskich obszczymurów, napełniać worki z piaskiem, usypywać wały i okładać je głazami bazaltowymi, a nie układać się ze szwabami, którzy i tak wysterują nas przepięknie.

RejuToKing00 21.11.2024 16:29
Przecież oni i tak podpiszą to co Pan Niemiec podsunie.Ja Ja Gut Gut Naturlich,tępaki.

Ludzki 21.11.2024 11:03
Srutututu.... Spotykajcie się... Powodzianie czekają dalej na kasę po powodzi, ale ryży już kolejne pakiety pomocy na ukraine wysyła... Dalej głosujcie tak, to na pewno będzie lepiej dla POLAKÓW.... Żenada.

hebel 21.11.2024 18:56
Ryży chyba rozumie że powódź i jej skutki mają się nijak do skutków bombardowań chociażby. Dziwię się że jednak rozumie, ale widać że inaczej nie można i nawet rudy inaczej nie robi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama