Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 21:11
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Świeradów-Zdrój. Uruchomiono nową siedzibę Pogotowia Ratunkowego

Ratownicy medyczni ze Świeradowa-Zdroju zakończyli rok w nowej siedzibie Pogotowia Ratunkowego. Uroczyste przekazanie kluczy odbyło się dzięki współpracy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze i świeradowskiego samorządu. To już druga taka inicjatywa w powiecie lubańskim, która zapewnia ratownikom komfortowe i nowoczesne warunki pracy.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dotychczasowe pomieszczenia pogotowia na drugim piętrze budynku były ciasne i nie spełniały standardów. Nieszczelne okna zmuszały ratowników do dogrzewania się zimą, brakowało szatni, a przestrzeń do pracy i wypoczynku pozostawiała wiele do życzenia. Pojawiały się nawet pomysły przeniesienia pogotowia do innej miejscowości, co spotkało się z szybką reakcją świeradowskich radnych. Burmistrz Edyta Wilczacka, po objęciu urzędu, zaproponowała nową lokalizację w budynku dawnego przedszkola przy ul. Piłsudskiego 17.

Prace adaptacyjne, które kosztowały 215 tys. złotych sfinansowano wspólnie: 150 tys. złotych pochodziło z budżetu samorządu, a 65 tys. złotych, plus wyposażenie dołożyło Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze.

Nowa siedziba oferuje ratownikom przestronne i nowocześnie wyposażone pomieszczenia.

Tutaj mamy wszystko - miejsce do wypoczynku, nauki, dezynfekcji sprzętu, zabezpieczone szafy na leki oraz szatnie dla ratowników. Dzięki tym warunkom możemy skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających region – powiedziała Ewa Redzisz, pełniąca obowiązki dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze od września 2024 roku.

To już kolejna wspólna inwestycja Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze i samorządów. Wcześniej podobne projekty zrealizowano w Leśnej i Gryfowie Śląskim. 

Lubańskie pogotowie wciąż czeka na nową siedzibę

Tymczasem pracujący w Lubaniu zespół ratownictwa medycznego od 2018 roku czeka na budowę nowej siedziby. Plany zakładały, że przy zbiegu ulic Podwale i Papieża Jana Pawła II, w sąsiedztwie remizy strażackiej, powstanie nowoczesny budynek dla dwóch zespołów ratownictwa medycznego. Prace miały zakończyć się do końca 2019 roku, jednak do tej pory inwestycja nie została zrealizowana.

Ratownicy z Lubania wciąż działają w trudnych warunkach, pozbawieni garażu dla karetki, co szczególnie zimą utrudnia utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie. Poprzedni dyrektor pogotowia jako główną przyczynę opóźnień w inwestycji wskazywał brak wsparcia finansowego ze strony samorządów.

Podczas przekazania nowej siedziby w Świeradowie-Zdroju redakcja eLuban.pl zapytała dyrektor Ewę Redzisz o plany dotyczące budowy nowej stacji w Lubaniu.

W Lubaniu mamy plac (dop. red.: Przekazany przez Starostwo) i teraz będziemy się starali o dofinansowanie na budowę stacji. Jestem na tym stanowisku od trzech miesięcy i dlatego zaczynam nowe rozmowy i nowe starania o dofinansowanie na tę budowę – powiedziała.

Mieszkańcy Lubania i ratownicy mają nadzieję, że te deklaracje przyniosą oczekiwane efekty, a inwestycja w końcu doczeka się realizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anna 08.01.2025 21:05
Dobrze że takie tematy są nagłaśniane na tym portalu. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą z jakimi problemami lokalowymi mają do czynienia ratownicy na stacji w Lubaniu. Pracownicy pogotowia zasługują na stację godną XXI wieku. Kolejną istotną sprawą jest uruchomienie tak bardzo potrzebnego, drugiego zespołu ratownictwa medycznego w Lubaniu. Zespół stacjonujący w Lubaniu wyjeżdża do zdarzeń nie tylko na terenie miasta ale także obszar całego powiatu Lubańskiego. Niejednokrotnie zdarza się że zespół interweniuje również na terenie powiatu Lwóweckiego, Bolesławieckiego i Zgorzeleckiego. Nie wszyscy pacjenci trafiają do Lubańskiego szpitala. Cześć przypadków jest przekazywana do szpitali o wyższej referencyjności. Na przykład SOR Zgorzelec. Wszystkie wyżej wymienione przykłady wpływają na częsty brak dostępnego ambulansu na terenie miasta, nawet przez 2 godziny.

Reklama
Reklama
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama