Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 18:32
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Powiat lubański i lwówecki - po dwa przypadki choroby niebieskiego języka

W powiecie lubańskim, w gospodarstwach utrzymujących bydło, wykryto dwa ogniska choroby niebieskiego języka. Podobne przypadki potwierdzono także w powiecie lwóweckim. Choć choroba nie zagraża ludziom, hodowcy muszą zachować szczególną czujność.
Powiat lubański i lwówecki - po dwa przypadki choroby niebieskiego języka

Autor: iStock

Dotychczas na Dolnym Śląsku zidentyfikowano pięć ognisk choroby niebieskiego języka (BTV-3) – jeden w powiecie wołowskim, dwa w powiecie lubańskim i dwa w powiecie lwóweckim. Zakażenia wykryto w wyniku monitoringu, a wyniki badań metodą PCR potwierdziły obecność wirusa u bydła.

Zakażone zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby, jednak wirus może powodować poważne ograniczenia w handlu zwierzętami i produktami odzwierzęcymi. 

„Nie ma zagrożenia dla ludzi – spożycie mięsa, mleka czy produktów pochodzenia zwierzęcego jest bezpieczne” – informują służby weterynaryjne.

W 2024 roku ogniska BTV-3 odnotowano w trzech powiatach Dolnego Śląska, oraz dwa w województwie zachodniopomorskim. Na dzień 13 stycznia, nie ma stwierdzonych ognisk choroby BTV w Polsce, które pojawiłyby się po 1 stycznia 2025 roku.
W związku z zagrożeniem służby weterynaryjne apelują o przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz zgłaszanie podejrzeń choroby do powiatowych lekarzy weterynarii. Hodowcom zaleca się rozważenie szczepień ochronnych, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Choroba niebieskiego języka to wirusowa choroba przeżuwaczy, takich jak bydło i owce, przenoszona przez owady krwiopijne – kuczmany. Dla ludzi jest całkowicie bezpieczna – można spożywać mięso i mleko od zakażonych zwierząt. Większość przypadków przebiega bezobjawowo, choć u owiec mogą wystąpić obrzęki, gorączka i sinienie języka. Choroba nie przenosi się między zwierzętami bezpośrednio, ale powoduje ograniczenia w handlu, co jest wyzwaniem dla hodowców. Ważne jest zgłaszanie podejrzanych przypadków, stosowanie bioasekuracji i szczepień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Fis 14.01.2025 20:51
Dodać do tego należy że Niemcy w ciągu jednego roku mają grube tysiące przypadków choroby w całym kraju. Ogólnie nie ma się czego bać skoro Niemcy żyją.

Świadomy 14.01.2025 18:29
Świń już nie ma bo wymyślili asf ów wytępili całe pogłowie trzody chlewnej, teraz biorą się za krowy i drób. Niebawem już tylko sztuczne mięso produkowane w laboratoriach. A konsumenci w większości uważają, że problemy rolników nie są ich problemami, a jedzenie pochodzi z marketu.

Jędrek* 14.01.2025 16:13
Ten przykład trwającego nadal, także i tu, narastającego w mediach "postępu", w używaniu nowych nazw i pojęć (ulubiona ostatnio moda redagujących teksty, w regionalnych platformach tzw "autorów"), czyli użycie nowego określenia tej popularnej od dekad w Polsce choroby, dotąd znanej, ale jako pryszczyca, utwierdza mnie, że wielu czytających ten tekst, było przekonanych ,że to jakieś nowe w Polsce zjawisko chorobowe. Gratuluję!. Pozwalam sobie przyznać polską wersję "Pulitzer Prize" dla autora tekstu. Pozdrawiam! :)

Oby 15.01.2025 13:56
Miejmy nadzieję, że coś się w końcu zmieni po tym jak Zuckerberg zmienia politykę firmy i podobno zrezygnował już z tego całego woke. Może wrócimy do normalności bez oskarżenia o mowę nienawiści z byle powodu i skończy się ta chora moda na lewactwo

Ktoś 14.01.2025 13:58
Likwidację rozpoczęto. Nikomu niezagrażające zjawisko, więc w czym problem? Przyczyną jest konkurencja?

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A miał być Hyży...Treść komentarza: Koncertu MDK sam nie robi tylko na rozkaz władz, które się wtrącają w wybór gwiazd pojęcia nie mając ile co kosztuje. A potem olaboga zróbcie cokolwiek najlepiej za darmo. I wielkie oczy że kupę kasy brakuje, ale zrobić musicie. To jest impreza miejska i organizatorem jest Urząd Miasta czyli burmistrz. Niech okulary zmieni i zobaczy co się dzieje a nie uśmiechy i heheszki jak to dobrze w Lubaniu że Cleo przyjeżdża chcociaż.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni LubaniaAutor komentarza: GienekTreść komentarza: Masakra. Gorszego nie mogli wybrać. Czyli dalej syf kiła i mogiła na drogach. To mogli bez konkursu droga awansu go zrobić dyrektorem. Po co ten kabaret i zawracanie ludziom duży. Ustawka polityczna i tyle. Wstyd że Starosta na to pozwala.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:33Źródło komentarza: Zmiana na stanowisku dyrektora PZD w Lubaniu. Piotr Sujecki nowym szefem jednostkiAutor komentarza: toiTreść komentarza: tak, tak, tłumacz łajzy, które śmiecą nie dość że w parku to jeszcze nie u siebie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:17Źródło komentarza: Ktoś urządził sobie wysypisko nad Formozą. Spacer z widokiem na śmieciAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Mam wrażenie że te imprezę robi się tylko dla swoich a zdanie ludzi zwłaszcza tych z centrum się nie liczy… pomijając fakt że festiwal minerałów to porażka bo drogo jak sam skur… centrum miasta zablokowane czyli pożywka i premia dla straży miejskiej… od wielu lat już w tym nie uczestniczę bo szkoda mi czasu i kasy a przede wszystkim ludzi którzy mieszkają w centrum i często gęsto pracują w w sobotę i niedziele i muszą do tej pracy wstać…Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:56Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni Lubania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama