Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 26-letniej mieszkance Chojnowa, oskarżonej o usiłowanie zabójstwa swojego teścia.
Według ustaleń prokuratury, kobieta jadąc osobową Mazdą minęła teścia, a następnie zawróciła, by za nim pojechać. Po zrównaniu się z rowerzystą celowo wykonała ruch kierownicą, uderzając w rower.
Na skutek tego potrącenia mężczyzna doznał obrażeń ciała w postaci ran tłuczonych potylicy, wieloodłamowego złamania rękojeści mostka z krwawieniem zamostkowym i szereg innych, które naruszyły u niego czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni. - mówi Ewa Węglarowicz-Makowska, Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
Po potrąceniu teścia, 26-latka odjechała z miejsca zdarzenia i nie udzieliła mu pomocy.
Prokuratura zarzuciła kobiecie kolejne czyny. Tego samego dnia, oskarżona miała naruszyć również nietykalność cielesną teściowej i szwagra. Według ustaleń śledczych, w miejscu zamieszkania teściów rozpyliła na ich twarze gaz pieprzowy.
Podejrzana nie przyznała się do zarzucanych jej czynów. W złożonych wyjaśnieniach tłumaczyła, że nie miała zamiaru zabić teścia. Twierdziła, że jadąc samochodem, chciała jedynie zatrzymać się obok niego i porozmawiać. Była jednak roztrzęsiona, co miało sprawić, że nie zdołała odpowiednio zahamować i doszło do potrącenia.
Biegli psychiatrzy, którzy zbadali oskarżoną orzekli, że nie jest ona chora psychicznie, ani upośledzona umysłowo. Stwierdzili jednak, że zachowanie oskarżonej było impulsywne i związane z przeżywanymi uczuciami takimi jak: gniew, poczucie żalu i krzywdy. Dlatego orzekli, iż oskarżona miała z powodu afektu fizjologicznego, ograniczoną w stopniu znacznym zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanych jej czynów i pokierowania swoim postepowaniem. - wyjaśnia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
W opinii biegłych oskarżona działała pod wpływem silnych emocji, takich jak gniew i poczucie krzywdy, co w znacznym stopniu wpłynęło na jej zdolność do racjonalnego oceniania sytuacji i kontrolowania swoich działań. Zgodnie z art. 31 § 2 Kodeksu karnego, w takich sytuacjach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec sprawców, którzy mieli znacząco ograniczoną zdolność do oceny swoich czynów lub pokierowania własnym postępowaniem.
Napisz komentarz
Komentarze