Lubańscy radni mają kilka narzędzi, aby realizować potrzeby mieszkańców. Jednym ze sposobów załatwiania problemów - tych mniejszych, a uciążliwych, jak brak śmietnika, czy lustra drogowego, ale i tych poważniejszych, jak choćby utrzymanie rzeki Kwisy - są kierowane do burmistrza zapytania i interpelacje. W minionym roku lubańscy radni, przynajmniej niektórzy, dość aktywnie korzystali z tych możliwości.
Najwięcej zapytań złożył radny Stanisław Jastrzębski, dziesięć interwencji dotyczyło m.in. progu spowalniającego ruchu na ul. Spółdzielczej, napraw dróg i chodników, wycięcia suchych drzew, a także oczyszczenia koryta rzeki Kwisy.
Radni Marlena Adler, Janusz Szalewski, Jolanta Stanasiuk i Kazimierz Kiljan złożyli po 7 zapytań. Radni pytali o progi zwalniające i naprawy infrastruktury, zakaz wjazdu dla ciężarówek na ul. Kolejowej, ale też o stan dróg powiatowych, lokalizację przystanku kolejowego w centrum Lubania, monitoring i tężnię solankową na Osiedlu Piastów.
Tomasz Otton złożył 6 zapytań, Justyna Ral i Teresa Kraska po cztery. Ich zapytania dotyczyły oświetlenia drogowego, montażu luster drogowych, uporządkowania parku Stanisława Kostki i powtarzający się temat utrzymania cieków wodnych, tym razem Siekierki.
Bartosz Kuświk złożył interpelację w sprawie wzmożenia patroli policyjnych i straży miejskiej na "mogiłkach".
Pozostali rani: Witold Chojnacki, Marek Kardela, Wiesław Wydra, Agnieszka Jędraszyk, Ryszard Piekarski, Mateusz Zajdel przez 2024 rok nie korzystali z prawa do zapytań i interpelacji.
Kwisa - temat wraca jak bumerang
Tematem powracającym w zapytaniach i interpelacjach było podjęcie działań nad stanem rzeki Kwisy i wzmożeniem prac utrzymaniowych na kanałach Młynówka i Siekierka. Temat Młynówki powraca od lat, a radni tej kadencji interweniowali w tej sprawie od maja 2024 roku. Częściowo Miasto wykonało bieżące prace porządkowe, jednak na prawdziwe działania zabrakło za każdym razem pieniędzy, a efekty mieszkańcy zobaczyli w trakcie wrześniowej powodzi i obrony przed wodą nowo wyremontowanego stadionu.
"Docelowe oczyszczenie kanału Młynówka i usunięciu powstałego zatoru (namułu z piasku i roślinności) będzie możliwe w chwili zabezpieczenia środków finansowych w budżecie Miasta na ten cel i zlecenia prac usługowych specjalistycznej firmie wybranej w postepowaniu przetargowym." - odpowiedź na zapytanie Teresy Kraski z dnia 10 czerwca 2024 roku.
Zestawienie zapytań i interpelacji nie oddaje wszystkich dokonań radnych i nie może być traktowany jako jedyny czynnik w ocenie ich pracy. Nie uwzględnia on wagi kwestii w jakich radni zabrali głos. Równie ważne jest, jak nasi reprezentanci wypełniają swoje obowiązki w komisjach, czy zabierają głos w dyskusji i czy głosują zgodnie z wolą swoich wyborców. Możecie porównać jak pracowali lubańscy radni w ostatnim roku poprzedniej kadencji wracając do artykułu:
Napisz komentarz
Komentarze