Jedyne takie miasto w Polsce
Pamiętać należy, że Złotych Serduszek jest tylko 100, a Lubań za każdym razem był w czołówce licytantów. Pierwsze Złote Serduszko Lubań wylicytował w 2019 roku z numerem 086. Od tego czasu, dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców i mieszkańców udało się zdobyć kolejne serduszka. Łącznie jest ich sześć, a podczas 32. Finału WOŚP w 2024 roku, mieszkańcy Lubania wylicytowali serduszko za kwotę 115 200 zł, co uplasowało ich na dziewiątym miejscu wśród najbardziej hojnych darczyńców w kraju.
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/Beige%20minimalist%20photo%20collage%20(1).png)
Gdzie są serduszka?
Wokół lubańskich serduszek narosło wiele miejskich legend, a wielu podejrzewa, że przepadły gdzieś bez wieści. Nic bardziej mylnego, serduszka są bezpieczne w sejfie jednej z miejskich instytucji, a jeszcze w tym roku mają być wyeksponowane w centrum miasta, tak aby każdy mógł je oglądać.
Chcemy przy ratuszu postawić gablotę i w niej pokazać wszystkie Złote Serduszka - oczywiście będą to repliki, a te oryginalne trafią do Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Ustawienie gabloty w tym miejscu wymaga jednak uzgodnień z konserwatorem zabytków, co oczywiście wymaga czasu. Jesteśmy po rozmowach z Burmistrzem i jest zielone światło dla tej inicjatywy i jestem przekonany, że w tym roku uda się zrealizować ten pomysł.
Jesteśmy jedynym takim miastem w Polsce, żadne inne nie ma takiej mocy, jak Lubań, więc w niedzielę powalczmy o już siódme serduszko! - powiedział nam Wojciech Sochacki, inicjator i koordynator lubańskiej licytacji.
Tymczasem już w najbliższą niedzielę 💛⬇
Złote Serduszko WOŚP to wyjątkowy symbol charytatywnego wsparcia, licytowany podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serduszka, wykonane ze złota pochodzącego z darowizn, trafiają na aukcje, gdzie ich sprzedaż wspiera cele fundacji. Serduszko zaprojektował warszawski jubiler Jerzy Kozak, a jego realizacją zajęła się Mennica Polska. Pierwsze Złote Serduszko wylicytowano w 1994 roku, a od tego czasu stały się one symbolem hojności i solidarności. Kwoty osiągane podczas licytacji często przekraczają kilkaset tysięcy złotych, a każde serduszko jest numerowane i niepowtarzalne. Choć złotych serduszek jest 100, to na licytacje trafia 99. Co roku Złote Serduszko z numerem 13 zostaje w siedzibie Fundacji na pamiątkę.
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/Dodaj%20nag%C5%82%C3%B3wek.png)
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/IMG_20250123_110859.jpg)
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/pude%C5%82ka.png)
Program 33. Finału WOŚP
Napisz komentarz
Komentarze