Czym jest pompa ciepła monoblok i jak funkcjonuje?
Pompa ciepła w ogólnym rozumieniu jest systemem grzewczym, który wykorzystuje procesy termodynamiczne do pobierania ciepła z otoczenia, przetwarzania go i przekazywania do instalacji grzewczej w budynku. Można również odwrócić jej działanie i sprawić, że będzie ona pobierała ciepło z pomieszczeń i transportowała je na zewnątrz. Wówczas można uzyskać efekt chłodzenia, który przyda się szczególnie w upalne dni.
Schemat działania pompy ciepła (nie tylko w wersji monoblok) prezentuje się następująco.
- Pobieranie ciepła z otoczenia/parowanie: czynnik chłodniczy w formie cieczy przepływa przez parownik, w którym pobiera ciepło z otoczenia (np. z powietrza, wody lub gruntu). W wyniku tego procesu czynnik odparowuje, przechodząc w stan gazowy i jest transportowany dalej.
- Sprężanie: czynnik chłodniczy w formie gazowej jest sprężany przez sprężarkę. W efekcie wzrasta jego temperatura i ciśnienie.
- Skraplanie: gorący, sprężony gaz przepływa przez skraplacz, w którym oddaje ciepło do medium grzewczego (np. wody w systemie grzewczym budynku). W wyniku tego mechanizmu czynnik chłodniczy skrapla się, przechodząc ponownie w stan ciekły.
- Rozprężanie: skroplony czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, gdzie jego ciśnienie i temperatura spadają. Tak przygotowany rozpoczyna cykl od nowa.
Powyższy cykl obiegu czynnika chłodniczego jest typowy dla każdej pompy ciepła. Natomiast wersja monoblok różni się od innych tym, że wszystkie komponenty znajdują się w jednym, urządzeniu. Dla porównania, w pompie ciepła split występują dwa urządzenia – jedno umieszczone na zewnątrz budynku, a drugie wewnątrz.
Z czego składa się pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła monoblok zawiera w sobie następujące elementy:
- parownik – wymiennik ciepła, w którym czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia,
- sprężarka – urządzenie zasilane energią elektryczną, które spręża gazowy czynnik chłodniczy, zwiększając jego temperaturę,
- skraplacz – wymiennik ciepła, w którym czynnik chłodniczy oddaje ciepło do medium grzewczego, np. do wody w instalacji ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego i/lub systemu ciepłej wody użytkowej,
- zawór rozprężny – urządzenie, które obniża ciśnienie i temperaturę czynnika chłodniczego przed jego przejściem do parownika,
- przewody – odpowiadają za transportowanie czynnika chłodniczego wewnątrz systemu.
Jeśli szukasz urządzenia, które będzie dopasowane do potrzeb energetycznych Twojego domu, zajrzyj na: https://pompy.app/.
Zalety i wady pomp ciepła monoblok
Pompy ciepła monoblok są efektywnym, kompaktowym, a przede wszystkim ekologicznym rozwiązaniem do ogrzewania i chłodzenia budynków. Warto przyjrzeć się bliżej korzyściom, które zapewnia jej montaż, ale także ewentualnym mankamentom związanym z wykorzystywaniem takiej instalacji OZE.
Do zalet pompy ciepła monoblok z pewnością można zaliczyć poniższe właściwości.
- Kompaktowa konstrukcja – wszystkie podzespoły są zintegrowane w jednej obudowie, co ułatwia instalację oraz konserwację urządzenia.
- Brak konieczności prowadzenia sieci przewodów – system nie wymaga łączenia ze sobą dwóch jednostek (tak jak w wersji split).
- Łatwiejsze serwisowanie – pompy monoblok są zwykle mniej wymagające w obsłudze serwisowej i konserwacji.
Czy taki rodzaj urządzeń ma wady? Sprawdź.
- Lokalizacja na zewnątrz budynku – jest uzasadniona ze względu na generowane dźwięki, jednak nie dla każdego i nie w każdym miejscu taka opcja będzie korzystna.
- Koszt zakupu – zwykle jest wyższy niż w przypadku pomp ciepła typu split.
- Ryzyko strat ciepła – szczególnie w przypadku pomp ciepła zlokalizowanych na zewnątrz.
Aby przekonać się, czy pompa monoblok jest rozwiązaniem także dla Ciebie, warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych urządzeń od różnych producentów. Urządzenie zawsze musi być dobrane do konkretnych warunków panujących w danym budynku.