Czynniki decydujące o atrakcyjności lokalizacji mogą mieć zróżnicowaną specyfikę. Pod uwagę najczęściej bierze się kwestię dojazdu do centrum. Niemniej ważne są jednak bezpieczeństwo system rozbudowy komunikacji miejskiej. Dla innych osób kluczową kwestią jest zieleń oraz bliskość idealnych do rekreacji. Coraz ważniejsza staje się też infrastruktura sieciowa - pod tym względem internet we Wrocławiu to tak duże zestawienie ofert i możliwości, że praktycznie w każdej dzielnicy można liczyć na ciekawe oferty zarówno internetu jak i telewizji.
Jakie są najchętniej wybierane dzielnice Wrocławia?
Gdzie zamieszkać we Wrocławiu, jeśli pod uwagę wziąć zainteresowanie samych mieszkańców? Ciekawe dane przytaczają raporty agencji nieruchomości analizujących różne aspekty rynku mieszkaniowego stolicy Dolnego Śląska.
Okazuje się bowiem, że szczególnie atrakcyjną lokalizacją w kontekście mieszkania są wrocławskie Krzyki. To duża dzielnica, która wyróżnia się pod względem ilości terenów zielonych i ogólnie rozumianej przestrzeni rekreacyjnej. Na jej atrakcyjność wpływa również centrum miasta, a także powszechnie doceniany dostęp do komunikacji publicznej.
Ważną pozycję na mapie najlepszych dzielnic Wrocław posiada niezmiennie Śródmieście. Postrzegane jest ono jako centrum rozrywkowe, więc kusi zdecydowanie bardziej osoby młode niż kupujących w średnim wieku lub osoby starsze.
Podobnie można scharakteryzować Stare Miasto. W jego przypadku naturalnym problemem może być jednak bariera cenowa. Starówka zdominowana jest przez lokale gastronomiczne oraz turystyczne, przez co trudniej tam o mieszkanie w korzystnych cenach.
Psie Pole, czyli miasto w mieście
Ciekawostką przytaczaną przez agencje nieruchomości jest rosnąca popularność dzielnicy Psie Pole. Ona bardzo długo nie cieszyła się zainteresowaniem potencjalnych kupujących. Dziś jest nieco inaczej ze względu na fakt, że zapewnia praktycznie wszystko, co niezbędne jest do funkcjonowania w tym obszarze podmiejskim. Problematyczne może być jedynie skomunikowanie z centrum. Mieszkańcy wskazują na ciągły deficyt wystarczającej ilości połączeń autobusowych. Z kolei poruszanie się samochodem nieuchronnie oznacza całkiem długą podróż, która w zależności od godziny szczytu może zabrać nawet ponad 40 minut.
Warto w tym kontekście zauważyć wielkość dzielnicy. Psie Pole to niespełna 100 km² zamieszkanych przez ponad 94 tys. zameldowanych tam mieszkańców. Pod tym względem większa jest Fabryczna; na 119 kilometrach kwadratowych mieści aż 197 tys. osób. Pod względem zagęszczenia trudno ją jednak porównywać do dzielnicy Krzyki. Obszar 54 km² zamieszkuje ponad 170 tys. osób.