Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 30 kwietnia 2025 13:09
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dęby Pamięci

„Friedeneiche” - dęby sadzone ku czci różnych zasłużonych osób od XIX wieku w Niemczech. Ich odpowiednikiem są tzw. Dęby Pamięci, sadzonym na cześć polskich jeńców wojennych zabitych przez bolszewików na rozkaz Stalina.
Dęby Pamięci

W XIX wieku w Niemczech upowszechniła się tradycja sadzenia dębów ku czci różnych zasłużonych osób. Takie dęby zwano „Friedeneiche”. Ich odpowiednikiem w naszej kulturze są tzw. Dęby Pamięci, choć ta nazwa współcześnie przypisana jest głównie dębom sadzonym na cześć polskich jeńców wojennych zabitym przez bolszewików na rozkaz Stalina. W Lubaniu ta tradycja odżyła również poprzez posadzenie w 2012 roku miłorzębu przez PTTK w Lubaniu przy ul. Podwale (z okazji 50-lecia oddziału) czy buka w 2015 roku w Święto Niepodległości przez organizacje pozarządowe w pobliżu Baszty Brackiej. Dęby takie sadzono również w XIX wieku w parku na Kamiennej Górze w Lubaniu. Pierwszy taki dąb posadzono 3 lipca 1867 roku w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Sadową (Konigsgratz dziś Hradec Kralove) wojsk Prus nad wojskami Austro-Węgier. Uroczyste przemówienie wygłosił wówczas burmistrz Ernst Walbe (1862-68). Później w rocznice takich dni miały miejsce też lokalne festyny na Kamiennej Górze, z muzyką, zabawami, grami dla dzieci, schodzeniem do miasta wieczorem z lampionami.


Kamień Wilhelma. Fot.T.Bernacki.

Jeszcze do zeszłego roku w parku znajdowały się trzy takie kamienie. Zapewne pierwotnie było ich dużo więcej. Najbardziej znany jest kamień ku czci cesarza Wilhelma I (Kaiser Wilhelm I Eiche), ustawiony w rocznicę chyba jego setnych urodzin, choć na kamieniu jest data 23 marca 1897, tymczasem historycy podają, iż urodził się 22 marca 1797 roku. Przy nim rósł potężny dąb, jeszcze z czasów zanim zaczęto urządzać park. Dziś został po nim ostaniec, gdyż drzewo stanowiło już zagrożenie dla spacerowiczów i musiało zostać wycięte w 2014 roku.


Dąb cesarza Wilhelma I przed wycinką. Fot.T.Bernacki 2014

Zachował się także dąb oraz kamień kupca, rajcy królewskiego i miejskiego Erdmanna Lindnera (Erdmann Lindner Eiche). Znany był z tego, iż był opiekunem, strażnikiem, miłośnikiem parku. W swoją 80. rocznicę urodzin ufundował obok hali muzycznej dużą kolumnadę. Czym była kolumnada? Jak sama nazwa głosi systemem kolumn, oczywiście ozdobnych, w starożytności kamiennych, w tym przypadku metalowych (żeliwnych?) obudowanych ozdobnymi drewnianymi listwami. Na nich spoczywało zadaszenie, pod którym można było się schronić przed słońcem czy deszczem podczas koncertów, a także podczas wycieczek na Kamienną Górę i zjeść chociażby niedzielny obiad czy wypić coś dla ochłody. Zupełnie na marginesie, zachowały się świetne ryciny tej kolumnady i moim zdaniem powinna być odtworzona w ramach rewitalizacji parku. Kamień zachował się do dziś. Ustawiony został po jego śmierci, znajdują się na nim daty urodzin 1 maj 1812 i śmierci 1 maj 1902.


Kamień LindneraFot.T.Bernacki.


Kolumnada Lindnera po lewej. Rycina z 1902 roku.Zbiory AP Bolesławiec. Fot.T.Bernacki

Do niedawna był i trzeci głaz bazaltowy, poświęcony ku czci trzech niemieckich cesarzy (Drei Kaiser Eiche). Po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku, aż do rewolucji bolszewickiej w Niemczech, funkcję tą piastowały trzy osoby Wilhelm I (do 9 marca 1888), Fryderyk II (do 15 czerwca 1888) i Wilhelm II (do 1918 roku). Niestety nie wiem w którym roku ustawiono głaz, gdyż jedyne zdjęcie jakie posiadam ma akurat datę przykrytą liśćmi, choć zachowane są pierwsze trzy cyfry 189.., (Jaka była czwarta? Może związana z poparciem w 1896 roku Burów z RPA przeciw Brytyjczykom?). Zdaję sobie sprawę, że specjalnie nie mamy powodów do tego by lubić Niemców, a tym bardziej ich cesarzy, sam nie należę też do miłośników tego narodu, wręcz odwrotnie, jednakże każdy taki element architektury zwiększa atrakcyjność parku, stanowi punkt, przy którym można opowiedzieć o historii naszego miasta. Nie byłem przy tym głazie już jakiś czas, chyba około roku, i przeżyłem niemiłe zaskoczenie, gdy zobaczyłem po nim tylko dziurę. Nie chcę wnikać kto, z jakiego powodu zabrał głaz, mam jednakże prośbę, aby zwrócił go na swoje miejsce. Może nie każdy pamięta, ale tego typu zabytki, w tym głazy, pomniki, elementy architektoniczne, rzeźby, stanowią zgodnie z prawem zabytek ruchomy i podlegają ochronie prawnej z wszelkimi tego konsekwencjami karnymi. Każde ich przemieszczenie, demontaż, wymaga zgody organów zajmujących się ochroną zabytków.


Kamień Trzech Cesarzy.Fot.T.Bernacki


Odziomek po dębie i wgłębienie po kamieniu Trzech Cesarzy.Fot.T.Bernacki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja tylko tak:Treść komentarza: Na kogo głosować? Dopiero po kilku latach dowiedziałam się przypadkowo oglądając zdjęcia z sesji, gdzie Andrzej Duda (a potem Ryszard Czarnecki) klęcząc chodniku, przed Syryjką, publicznie przyjmują namaszczenie z jej rąk. Jestem w posiadaniu tych zdjęć. "Kobiety pracują, żeby się lepiej poczuć, a mężczyźni, bo muszą". Albo: "Chłopcy lubią się bawić rzeczami twardymi, które trzeba poskładać albo rozebrać, a dziewczynki lubią się bawić rzeczami miękkimi, które trzeba przytulić. I to jest tak oczywista różnica. Mężczyzna w ogóle ewolucyjnie został tak ukształtowany, żeby zajmował się sprawami strategicznymi. Ponadto mężczyźni dużo racjonalniej myślą – i to nie jest dyskryminujące – tak jest po prostu. W takiej atmosferze i w towarzystwie takich poglądów dorastał już odchodzący niedługo, Andrzej Duda. Nie może zatem dziwić jego spotkanie z syryjską mistyczką Myrną Nazzour, która namaściła czoło Andrzeja Dudy " świętymi olejami". Czyli nadmierną tłustą wydzieliną, zeskrobywaną latami z rąk tej pani. Podobnie uczynił były" kilometrowiec", Ryszard Czarnecki . Do spotkania doszło na rok przed wyborami prezydenckimi, a zorganizował je europoseł, ten do bitki i wypitki. Czyli Dominik Tarczyński. Zdjęcia są dostępne do dziś w necie. Nie widzisz, nie jedź. Nie wiesz kto to, nie głosuj na niego.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:54Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: WKS ŚląskTreść komentarza: Tylko nie sprzedajmy naszego Kraju a reszta jakoś się ułożyData dodania komentarza: 30.04.2025, 11:50Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Tom7Treść komentarza: Lewacki portal.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:35Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Po to go wybraliData dodania komentarza: 30.04.2025, 11:29Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmo
ReklamaPowiat Lubań
Reklama