Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Skarb z Wyręby – wyjątkowa książka już dostępna!

Premiera książki Grzegorza Jaworskiego „Skarb z Wyręby na Górnych Łużycach” oficjalnie rozpoczęła obchody 50-lecia Muzeum Regionalnego w Lubaniu. To pierwsza tak poważna publikacja tej placówki – niezwykle cenna dla numizmatyków, archeologów i miłośników historii regionu.
  • Źródło: Muzeum Regionalne w Lubaniu
Skarb z Wyręby – wyjątkowa książka już dostępna!

Autor: eLuban.pl

50 lat odkrywania historii

Przez ostatnie pół wieku lubańskie muzeum przekształciło się z placówki skupionej na osadnictwie wojskowym w instytucję badającą historię pogranicza śląsko-łużyckiego. Archeologia odegrała w tym kluczową rolę – najpierw dzięki Grzegorzowi Jaworskiemu, a później Pawłowi Zawadzkiemu. Pracownicy muzeum nie boją się pracy w terenie – haczki, szpadle i taczki to ich codzienne narzędzia. Kiedy wiosną pojawiają się na Starym Mieście, wzbudzają skrajne emocje – jedni się złoszczą, inni podziwiają, a jeszcze inni z zaciekawieniem śledzą kolejne odkrycia.

Efektem tej pasji jest książka Grzegorza Jaworskiego, badacza od 12 lat związanego z Lubaniem. To przełomowe wydawnictwo nie tylko dla polskich badań numizmatycznych, ale i dla samego muzeum. Nakład to jedynie 300 egzemplarzy, co czyni publikację prawdziwym białym krukiem.

Książka nie powstałaby, gdyby nie wysiłek kilku osób, które wsparły lubańskie muzeum. 

Tutaj słowa wdzięczności kierujemy do znalazcy skarbu Przemysława Szyndlarewicza, gdyż to on właśnie namierzył miejsce, w którym w XV w. ktoś ukrył skarb i poinformował nas o tym bezzwłocznie. Bez jego wzorowej postawy nie byłoby ani skarbu ani książki. 

Poniżej fragment recenzji wydawniczej dr Pawła Milejskiego: 
„Historia skarbu z Wyręby pokazuje, jak powinna wyglądać dobra współpraca między odkrywcą skarbu a wyznaczonymi do jego zabezpieczania służbami. Dzięki rozsądkowi i odpowiedzialnemu zachowaniu znalazcy możliwe było kompleksowe opracowanie skarbu monet z Wyręby i udostępnienie go szerszej publiczności. Oddana w ręce czytelnika praca Grzegorza Jaworskiego stanowi bardzo ważną publikację, nie tylko dla numizmatyków, ale również dla archeologów i historyków późnego średniowiecza. Cechuje ją dojrzałość i krytyczne podejście do źródeł, co powinno stanowić podstawę w pracy badawczej. Przedstawiona monografia może stanowić wzór dla kolejnych opracowań skarbów monet. Zaprezentowano w niej nie tylko bardzo dokładnie odkryte numizmaty, ale osadzono całe znalezisko w kontekście archeologicznym i historycznym.”

Książkę w cenie 100 zł można zakupić w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (w biurze muzeum oraz sklepiku muzealnym przy Sali Ślubów – płatność gotówką, możliwość zamówienia wysyłki). Więcej informacji telefonicznie: 75 722 32 13 oraz 602 751 995 lub mailem: [email protected] Książka dostępna również na stronie Wydawnictwa Ad Rem i w niektórych bibliotekach w regionie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jędrek* 07.02.2025 18:50
To dobrze, że na ziemi lubańskiej odnajdują się nadal osoby potrafiące przekazać rodakom swój dorobek, czasem tylko jako spisany wynik swojego hobby, czasem dorobek jako domorosłego historyka , czasem poważny i mocno udokumentowany dorobek swoich badań, na granicy wieloletnich prowadzonych badań historycznych. Był okres , gdzie regularnie brałem udział w spotkaniach historyków i "tych ciekawych" (a sale wtedy były zawsze wypełnione do ostatniego miejsca!)owej historii regionu , co czynnie brali udział w zbieraniu dokumentów, w tym zdjęć oraz ustnych relacji z wielu okresów rozwoju Lubania. Niektóre odbywały się w zamku Czocha, gdzie gospodarzem był znany jeszcze dla wielu dziś czytających -pan Janusz Skowroński, a zaproszonym - pan Bogusław Wołoszański. Do dnia dzisiejszego, w mojej biblioteczce, widnieje wydana przez wydawnictwo CB ciekawie udokumentowana pozycja autorstwa pana Janusza Skowrońskiego, pt "Tajemnica Lubania". Ciekaw jestem tu tej dziś reklamowanej pozycji, a granica 300 egzemplarzy mam nadzieję nie będzie przeszkodą i rozejdzie się szybko wśród zainteresowanych. Pozdrawiam autora i organizatorów. Także tu .....zaglądających!

Lubaniak 07.02.2025 18:25
Z tą ceną 100 zł to spora przesada.

Dlb 07.02.2025 18:16
Plotek na temat znalazcy więcej jak tych monet nie wiadomo w którą wierzyć ,jedna mowi że znalazcą chciał sprzedać dla muzeum i tam zaczął się problem ja w żadną wersję nie wierze.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
piknik
Szczepienie
wystawa
NURT
pchli targ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama