50 lat odkrywania historii
Przez ostatnie pół wieku lubańskie muzeum przekształciło się z placówki skupionej na osadnictwie wojskowym w instytucję badającą historię pogranicza śląsko-łużyckiego. Archeologia odegrała w tym kluczową rolę – najpierw dzięki Grzegorzowi Jaworskiemu, a później Pawłowi Zawadzkiemu. Pracownicy muzeum nie boją się pracy w terenie – haczki, szpadle i taczki to ich codzienne narzędzia. Kiedy wiosną pojawiają się na Starym Mieście, wzbudzają skrajne emocje – jedni się złoszczą, inni podziwiają, a jeszcze inni z zaciekawieniem śledzą kolejne odkrycia.
Efektem tej pasji jest książka Grzegorza Jaworskiego, badacza od 12 lat związanego z Lubaniem. To przełomowe wydawnictwo nie tylko dla polskich badań numizmatycznych, ale i dla samego muzeum. Nakład to jedynie 300 egzemplarzy, co czyni publikację prawdziwym białym krukiem.
Książka nie powstałaby, gdyby nie wysiłek kilku osób, które wsparły lubańskie muzeum.
Tutaj słowa wdzięczności kierujemy do znalazcy skarbu Przemysława Szyndlarewicza, gdyż to on właśnie namierzył miejsce, w którym w XV w. ktoś ukrył skarb i poinformował nas o tym bezzwłocznie. Bez jego wzorowej postawy nie byłoby ani skarbu ani książki.
Poniżej fragment recenzji wydawniczej dr Pawła Milejskiego:
„Historia skarbu z Wyręby pokazuje, jak powinna wyglądać dobra współpraca między odkrywcą skarbu a wyznaczonymi do jego zabezpieczania służbami. Dzięki rozsądkowi i odpowiedzialnemu zachowaniu znalazcy możliwe było kompleksowe opracowanie skarbu monet z Wyręby i udostępnienie go szerszej publiczności. Oddana w ręce czytelnika praca Grzegorza Jaworskiego stanowi bardzo ważną publikację, nie tylko dla numizmatyków, ale również dla archeologów i historyków późnego średniowiecza. Cechuje ją dojrzałość i krytyczne podejście do źródeł, co powinno stanowić podstawę w pracy badawczej. Przedstawiona monografia może stanowić wzór dla kolejnych opracowań skarbów monet. Zaprezentowano w niej nie tylko bardzo dokładnie odkryte numizmaty, ale osadzono całe znalezisko w kontekście archeologicznym i historycznym.”
Książkę w cenie 100 zł można zakupić w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (w biurze muzeum oraz sklepiku muzealnym przy Sali Ślubów – płatność gotówką, możliwość zamówienia wysyłki). Więcej informacji telefonicznie: 75 722 32 13 oraz 602 751 995 lub mailem: [email protected] Książka dostępna również na stronie Wydawnictwa Ad Rem i w niektórych bibliotekach w regionie.
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/noresize(3).png)
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/IMG_20250131_193042.jpg)
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/IMG_20250131_193047.jpg)
![](https://static2.eluban.pl/data/wysiwig/IMG_20250131_193105.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze