Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 30 kwietnia 2025 13:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Czy tworzenie przepisów wymknęło się już spod kontroli?

Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski obywatel, aby zapoznać się ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 r. – wynika z najnowszego „Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”. W życie weszły wówczas nowe ustawy i rozporządzenia liczące blisko 32 tys. stron maszynopisu. To historyczny rekord.
Czy tworzenie przepisów wymknęło się już spod kontroli?

Tak duża liczba zmian powoduje, że nasz system prawny staje się coraz mniej przejrzysty. Ma to bardzo negatywne skutki dla przedsiębiorców i pozostałych obywateli, bo – jak wiadomo – nieznajomość prawa szkodzi i nie zwalnia od odpowiedzialności. Brak czasu na zapoznanie się z nowymi, często niełatwymi do zrozumienia, przepisami sprawia, że nie znamy dobrze prawa i trudniej nam z tego powodu go przestrzegać. Praktyka prawodawcza naraża więc nas na ryzyko popełnienia wykroczenia lub przestępstwa. Co ważne, wprowadzane masowo zmiany nie dotyczą jedynie ustaw i rozporządzeń mało istotnych z punktu widzenia przeciętnego obywatela – przykładowo przyjęte w ubiegłym roku akty prawne dotyczące podatków liczyły prawie 2 tys. stron maszynopisu.

Niepokój budzi jednak nie tylko liczba zmian, lecz także tempo ich wprowadzania. Nad nowymi ustawami i rozporządzeniami pracuje się coraz szybciej, a co za tym idzie – coraz mniej dokładnie. Zwiększa się zatem ryzyko, że są one niedoprecyzowane i zawierają błędy. „Według naszych badań bardzo mocno w ostatnich latach skrócił się czas pracy parlamentu nad ustawami. Obecnie statystyczna ustawa jest przyjmowana w 77 dni. To jest trzykrotnie szybciej niż jeszcze 10 lat temu. Wystarczy wspomnieć, że Senat teraz zgłasza poprawki tylko do 1/3 ustaw, a dekadę temu robił to dla 2/3, czyli sam ograniczył swoją aktywność o połowę” – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR z firmy Grant Thornton.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sansui 22.02.2017 15:06
No bo to tak, każdy nowy "koleś" chce się popisać przed "wujkiem" i sobie wymyśla trzecie koło do roweru i odblaski na czoło, że niby taki pracowity.

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja tylko tak:Treść komentarza: Na kogo głosować? Dopiero po kilku latach dowiedziałam się przypadkowo oglądając zdjęcia z sesji, gdzie Andrzej Duda (a potem Ryszard Czarnecki) klęcząc chodniku, przed Syryjką, publicznie przyjmują namaszczenie z jej rąk. Jestem w posiadaniu tych zdjęć. "Kobiety pracują, żeby się lepiej poczuć, a mężczyźni, bo muszą". Albo: "Chłopcy lubią się bawić rzeczami twardymi, które trzeba poskładać albo rozebrać, a dziewczynki lubią się bawić rzeczami miękkimi, które trzeba przytulić. I to jest tak oczywista różnica. Mężczyzna w ogóle ewolucyjnie został tak ukształtowany, żeby zajmował się sprawami strategicznymi. Ponadto mężczyźni dużo racjonalniej myślą – i to nie jest dyskryminujące – tak jest po prostu. W takiej atmosferze i w towarzystwie takich poglądów dorastał już odchodzący niedługo, Andrzej Duda. Nie może zatem dziwić jego spotkanie z syryjską mistyczką Myrną Nazzour, która namaściła czoło Andrzeja Dudy " świętymi olejami". Czyli nadmierną tłustą wydzieliną, zeskrobywaną latami z rąk tej pani. Podobnie uczynił były" kilometrowiec", Ryszard Czarnecki . Do spotkania doszło na rok przed wyborami prezydenckimi, a zorganizował je europoseł, ten do bitki i wypitki. Czyli Dominik Tarczyński. Zdjęcia są dostępne do dziś w necie. Nie widzisz, nie jedź. Nie wiesz kto to, nie głosuj na niego.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:54Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: WKS ŚląskTreść komentarza: Tylko nie sprzedajmy naszego Kraju a reszta jakoś się ułożyData dodania komentarza: 30.04.2025, 11:50Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Tom7Treść komentarza: Lewacki portal.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:35Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Po to go wybraliData dodania komentarza: 30.04.2025, 11:29Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmo
ReklamaPowiat Lubań
Reklama