Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 2 kwietnia 2025 20:49
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
Reklama

Woda utleniona do ucha – czy to dobry pomysł?

Woda utleniona to ogólnodostępny wyrób medyczny, który jeszcze do niedawna był uznawany za najlepszy środek do dezynfekcji ran. Do dziś wiele osób stosuje ją przy leczeniu infekcji rozwijających się w obrębie ucha. Czy jest to jednak w pełni bezpieczne? Zobacz, co na ten temat mówią specjaliści.
  • 31.03.2025 12:53
Woda utleniona do ucha – czy to dobry pomysł?

Jakie właściwości ma woda utleniona?

Woda utleniona to wodny roztwór nadtlenku wodoru, inaczej nadtlenek diwodoru, o wzorze chemicznym H2O2. W jego składzie są dwa atomy wodoru i dwa atomy tlenu, co odróżnia wodę utlenioną od zwykłej wody. Ten dodatkowy atom tlenu w składzie łatwo oddziela się od cząsteczki, co daje efekt utleniający.

Wytwarzany podczas rozkładu nadtlenku wodoru powoduje denaturację białek drobnoustrojów chorobotwórczych, prowadząc do ich całkowitego zniszczenia. Z tego względu uzasadnione jest wykorzystywanie jej np. do płukania gardła przy infekcji. Niektórzy uważają, że woda utleniona to także dobry środek na infekcje w obrębie uszu. Jak jest naprawdę?

Czy płukanie uszu wodą utlenioną to dobry pomysł?

Amerykańska Akademia Otolaryngologii Head and Neck Surgery wskazuje, że woda utleniona rzeczywiście ma zastosowanie w obrębie uszu, ale głównie do zmiękczania woskowiny. Ostrzega jednak, że nadmierne stosowanie nadtlenku wodoru dousznie może powodować negatywne skutki uboczne, na czele z podrażnieniem delikatnej skóry przewodu słuchowego.

Woda utleniona do ucha działa w taki sam sposób jak przy polaniu świeżej rany. Będzie pieniła się w kontakcie z naturalną wydzieliną woskową, choć nie tak intensywnie jak przy zetknięciu z krwią lub ropą. Pienienie wody utlenionej jest równoznaczne z jej działaniem bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym.

Podawanie wody utlenionej dousznie ma sens jedynie w przypadku rozwoju infekcji bakteryjnej, wywołanej działaniem bakterii tlenowych. Jednak nie powinniśmy się tego podejmować na własną rękę. Samodzielne płukanie uszu wodą utlenioną może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Woda utleniona do ucha to domowy sposób na zatkane ucho, ale należy ją stosować ostrożnie, a przy występowaniu jakichkolwiek niepokojących symptomów zwrócić się o pomoc do lekarza.

Skutki uboczne wykorzystywania wody utlenionej do ucha

W wyniku nieumiejętnego podania wody utlenionej do ucha może dojść do uszkodzenia wrażliwego nabłonka wyściełającego przewód słuchowy oraz cienką błonę bębenkową.

Jeśli dodatkowo dojdzie do perforacji, czyli uszkodzenia błony bębenkowej lub jakiegokolwiek innego uszkodzenia, nie należy niczego aplikować do ucha bez wiedzy, zgody i zalecenia lekarza specjalisty. Dotyczy to także płukania uszu wodą utlenioną lub jej roztworem. Może to bowiem prowadzić do podrażnienia błędnika i pojawienia się takich objawów jak:

  • zaburzenia równowagi,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty.

Jeśli długotrwale aplikujemy nadtlenek wodoru do uszu, może to zwiększać wilgotność w przewodzie słuchowym. W takim środowisku może dojść do nadmiernego zmiękczenia tkanek i maceracji, a to zwiększa ryzyko wnikania drobnoustrojów do ucha. Paradoksalnie rozwinąć może się kolejna infekcja ucha o różnym podłożu oraz obrzęk, wywołujący dolegliwości bólowe i poczucie dyskomfortu. Lepiej więc stosować inne środki, aby usunąć z ucha zalegający nadmiar woskowiny oraz odetkać je.

Domowe sposoby na zatkane ucho

W warunkach domowych problem zatkanego ucha można próbować rozwiązać z wykorzystaniem wyrobu medycznego LIX, który wspomaga osuszanie przewodu słuchowego, redukuje ból ucha i usuwa nadmiar woskowiny. Niweluje także dolegliwości bólowe związane z przebiegiem stanu zapalnego ucha zewnętrznego lub powstaniem czopu woskowinowego.

Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Może on skierować pacjenta do specjalisty laryngologa.

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448155/

https://www.enthealth.org/conditions/earwax-cerumen-impaction/

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha

LIX/18220/03/25

Artykuł sponsorowany


Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
konkurs
Paranienormalni
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama