Podczas posiedzenia zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiciele ministerstwa zapewniali, że w tej sprawie ma być przygotowana inicjatywa ustawodawcza, która nada odpowiednie prerogatywy starostom. Projekt może trafić do sejmu po okresie urlopowym.
Analiza Ministerstwa Infrastruktury:
Obecny stan prawny:
Norma zasadnicza:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami:
Art. 102. ust. 1 pkt 4 starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku, gdy:
4) kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;
lb. Administrator centralnej ewidencji kierowców przekazuje staroście informacje w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, będące podstawą wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy.
L c. Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany w trybie art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Przepisy przejściowe:
Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw Art. 7 ust. 1. Do dnia 31 grudnia 2016 r.:
2) podstawą wydania decyzji, o której mowa w art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz art. 103 ust. 1 pkt 5 ustawy wymienionej w art. 5, jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy wymienionej w art. 4
Przepis uzupełniający:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Art. 135 ust. 1. Policjant:
1 a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym
Wnioski:
Mając na względzie powyższe po dokonaniu pełnej analizy obowiązującego stanu prawnego, w ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do dnia 31 grudnia 2016 r. podstawą do rozpoczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w trybie art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że brak zatrzymanego prawa jazdy na drodze determinuje, do dnia 31 grudnia 2016 r., brak możliwości wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.
Stanowisko do pobrania w całości na stronie wartowiedziec.org >>>
Tak więc obowiązująca luka w prawie ma zostać usunięta do końca 2016 roku, jednak na chwilę obecną, jeśli kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, może uniknąć utraty prawa jazdy na 3 miesiące. Warto natomiast pamiętać, iż policjant w takiej sytuacji może, a raczej powinien nałożyć mandat karny w wysokości 50 zł za brak dokumentu oraz maksymalnie 500 zł za przekroczenie prędkości a ponadto przyznać 10 pkt. karnych.
Nie pokażesz prawa jazdy policjantowi? To go… nie stracisz
W mediach i na forach internetowych od miesięcy trwały dyskusje o to, co się stanie jeśli kierowca, który przekroczy ograniczenie prędkości o 50 km, nie okaże policjantowi prawa jazdy. Teraz stanowisko w sprawie zajęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
- 27.07.2016 11:49 (aktualizacja 07.08.2023 13:31)
Napisz komentarz
Komentarze