Zgodnie z zapisami uchwały od 1 lipca 2018 roku na terenie całego województwa dolnośląskiego obowiązuje całkowity zakaz palenia w piecach węglem brunatnym oraz paliwami produkowanymi z wykorzystaniem tego węgla. Wprowadza ona również zakaz palenia miałem o uziarnieniu poniżej 3 mm oraz mułami węglowymi, flotokoncentratami węglowymi oraz mieszankami produkowanymi z ich wykorzystaniem.
W gronie paliw zakazanych znalazła się również biomasa stała, czyli drewno, ale jedynie to o wilgotności powyżej 20%. Aby osiągnąć prawidłową wilgotność konieczne będzie sezonowanie drewna przez przynajmniej 2 lata. Do sprawdzenia wilgotności można stosować urządzenia elektroniczne tzw. wilgotnościomierze do drewna.
Przepisy wprowadzają również regulacje co do uruchomiania nowych kotłów i użytkowania tych już działających.
Zakazy dotyczące stosowania kotłów i pieców na paliwa stałe będą wprowadzane stopniowo – od 1 lipca 2018 r. dla nowych instalacji aż do roku 2028, który powinien być graniczną datą dla stosowania paliw stałych we Wrocławiu i 7 uzdrowiskach dolnośląskich.
Wyjątkiem będą obszary pozbawione dostępu do sieci ciepłowniczych i gazowych (w przypadku uzdrowisk wyjątek ten dotyczy tylko strefy „C” ochrony uzdrowiskowej).
Na pozostałej części województwa i w 4 uzdrowiskach (Czerniawie-Zdrój, Świeradowie–Zdrój, Długopolu–Zdrój i Przerzeczynie–Zdrój) będzie możliwe stosowanie wysokiej jakości paliw stałych w instalacjach spełniających określone – wysokie standardy dotyczące emisji pyłów. Wszystkie uchwały dopuszczają użytkowanie kominków – jednak warunkiem ich użytkowania musi być spełnienie określonych norm dot. emisyjności oraz wykorzystywanie jako okazjonalnego a nie podstawowego źródła ciepła.
Uchwała obejmuje każdego mieszkańca i każdy podmiot gospodarczy na terenie województwa, nieprzestrzeganie jej zagrożone będzie karą grzywny do 5000 zł, a do kontroli na terenie Lubania uprawniona będzie Straż Miejska.
Mając na uwadze zapisy uchwały antysmogowej obowiązującej na terenie Lubania, magistrat przypomina o zakazie stosowania najgorszej jakości węgla. Nabywane paliwo powinno posiadać świadectwo jakości, które potwierdzi jego pochodzenie oraz charakterystyczne parametry jakościowe. Wskazane jest zachowanie paragonu lub innego dowodu potwierdzającego zakup paliwa w razie kontroli.
Uchwała-województwo dolnośląskie
Uchwała-uzdrowiska
Najczęściej zadawane pytania
Napisz komentarz
Komentarze