Konsekwencje utraty dokumentów osobistych bywają bardzo przykre. „Złodzieje i oszuści, którzy posługują się skradzionym dokumentem tożsamości, mogą np. zakładać fikcyjne firmy, zaciągać kredyty i pożyczki w bankach albo zameldować się w hotelu i za niego nie zapłacić” – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy w Credit Agricole.
Dlatego tak ważne jest, aby dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy kartę płatniczą zastrzec natychmiast po utracie. Można to zrobić m.in. w banku. Wystarczy zgłosić się do placówki i wypełnić prosty formularz. Informacja o zastrzeżeniu dokumentów trafia do centralnej bazy danych i jest dostępna dla wszystkich banków oraz innych instytucji, które mogą z nich korzystać.
Po zastrzeżeniu dokumentu powinniśmy pójść do urzędu, który go wydał, aby wyrobić nowy. Jeśli do utraty doszło za granicą, musimy udać się do polskiej placówki konsularnej, gdzie otrzymamy dokument tymczasowy. Pamiętajmy też, że jeżeli nasze dokumenty zostały skradzione, należy powiadomić o tym policję.
Napisz komentarz
Komentarze