Tegoroczni absolwenci są pierwszymi, którzy uczyli się w liceum zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, dlatego będą zdawać maturę w nowej formule. Z kolei tegoroczni absolwenci techników są ostatnim rocznikiem, który uczył się zgodnie ze starą podstawą programową.
W egzaminie maturalnym od 2015 r. – zwłaszcza w arkuszach na poziomie rozszerzonym – jeszcze większy niż dotychczas nacisk będzie położony na sprawdzanie umiejętności niezbędnych każdemu studentowi i pracownikowi, takich jak np. przetwarzanie informacji z różnych źródeł, w tym krytyczne analizowanie i porównywanie ich treści, wnioskowanie, stawianie hipotez i ich weryfikowanie, identyfikowanie i wyjaśnianie związków i zależności. Te w dużej mierze uniwersalne, ponadprzedmiotowe umiejętności będą sprawdzane w zadaniach wymagających solidnej wiedzy z zakresu danego przedmiotu, określonej w wymaganiach szczegółowych podstawy programowej.
Egzaminy potrwają niemal do końca miesiąca. Maturzyści muszą zmierzyć się z pięcioma obowiązkowymi egzaminami: dwóch w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz trzech w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym). Tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego, zgodnie z zasadami egzaminu maturalnego w nowej formule, muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych to: angielski, matematyka, geografia i biologia.
Wyniki wszyscy zdający w kraju poznają 30 czerwca. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
Napisz komentarz
Komentarze