Już w przyszłym miesiącu na terenie Dolnego Śląska rozpoczną się obchody 10-lecia istnienia w Polsce Drogi św. Jakuba. Jest to szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela. Z okazji jubileuszu złożono wniosek o nadanie polskiej części tej trasy rangi Europejskiego Szlaku Kulturowego.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa europoseł PiS Kazimierz Ujazdowski zapowiedział, że złoży do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o włącznie trasy, na której leży Lubań, do sieci Europejskiego Szlaku Kulturowego. Zdaniem europosła, uzyskanie takiego statusu to kwestia tylko i wyłącznie formalności i nie powinno być z tym żadnego problemu.
- Dzięki takiemu wpisowi zyskamy możliwość promocji naszego kraju. Pątnicy z innych państw będą mogli dowiedzieć się, że Polska współtworzyła kulturę europejską. To ma szczególne znaczenie (...) - mówił PAP Ujazdowski, który przed 10 laty jako szef resortu kultury otwierał pierwszy w Polsce fragment Drogi św. Jakuba.
Tegoroczny jubileusz ma być przeprowadzony ze sporą pompą. Organizatorzy od 11 do 28 kwietnia planują kilkanaście pielgrzymek, panele naukowe, odczyty, pokazy filmów oraz wydanie map i przewodników na temat szlaku i samego kultu św. Jakuba. Póki co ze strony naszych włodarzy niestety nie słychać żadnych zapowiedzi ewentualnych obchodów także w Lubaniu, a to właśnie przez naszą miejscowość przebiega pierwszy odtworzony w Polsce odcinek. Biegnie on z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec i Lubań właśnie aż do Zgorzelca (164 km).
Jak twierdzą eksperci każdego roku do do grobu św. Jakuba dochodzi pieszo około 200 tys. osób, z czego ponad 2 tysiące to Polacy. W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych, Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie, poglądy i narodowość.
Napisz komentarz
Komentarze