Już jutro Księżyc przesłoni Słońce w ponad 70 procentach. Zjawisko to oglądać będzie można przez prawie dwie godziny. Mimo częściowej fazy przysłonienia Słońca przez Księżyc, zjawisko zaćmienia jest jednym z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych 2015 roku.
Warto poświęcić na obserwację zaćmienia Słońca kilka godzin, gdyż może się okazać, że drugiego takiego zjawiska już nie zobaczymy. Poza Polską, w której zjawisko to będzie dochodzić nawet do 80 proc., na świecie będą miejsca gdzie dane będzie zaobserwować cały proces. Pełne zaćmienie Słońca będzie widoczne m.in. na Wyspach Owczych i Spitsbergenie - największej wyspie w Norwegii, położonej w archipelagu Svalbard, zaś częściowe w Europie, Afryce, Azji na Bliskim Wschodzie i w części Rosji.
Następne zaćmienie będzie można zobaczyć z Europy dopiero 12 sierpnia 2026 roku, natomiast najbliższe w Polsce przewidywane jest za 120 lat, 7 października 2135 roku. Szykuje się, więc nam niepowtarzalna okazja. Musimy mieć jedynie nadzieję, że wspaniałych obserwacji nie zepsuje pogoda, bowiem synoptycy przewidują, że na Dolnym Śląsku może wystąpić zachmurzenie.
Jeśli warunki będą odpowiednie, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jeśli nie zastosujemy odpowiednich filtrów to obserwacja może zakończyć się dla nas tragicznie - poważną wadą lub całkowitą utratą wzroku. Najlepiej będzie użyć atestowane okulary zaćmieniowe z folii Mylar lub maskę spawalniczą z filtrem minimum 13, ale do szybkiego zerknięcia wystarczą okulary słoneczne, stare dyskietki komputerowe, opalone szyby lub zdjęcia rentgenowskie.
Napisz komentarz
Komentarze