W dniu dzisiejszym pragniemy Państwu przedstawić mały urywek z historii Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy drugiej konspiracji… Krótki urywek z historii jednego z nich! Żołnierza wyklętego ppłk. Anatola Sawickiego, ostatniego dowódcy oddziałów eksterytorialnych WiN na ziemiach zachodnich. Komendanta I Brygady Eksterytorialnej Okręgu WIN. Osoby, która odtwarzała na ziemiach zachodnich struktury V Dywizji Lwowskiej AK – opowiadał zebranym pod tablicą upamiętniająca ppłk Anatola Sawickiego przy ul. Bankowej w Lubaniu dyrektor MDK Bartosz Kuświk – Jest rok 1947, do Lubania przyjeżdża Anatol Dębski, tutaj wyrabia nowe dokumenty na prawdziwe swoje nazwisko Anatol Sawicki i rozpoczyna pracę jako kasjer w Banku Gospodarstwa Spółdzielczego przy ul. Magistrackiej 9B. Cały czas ppłk Anatol Sawicki jest rozpracowywany przez UB, tak jak zresztą inni członkowie WiN-u (Wolność i Niepodległość).
- Anatol Sawicki w Lubaniu, pracuje, utrzymuje kontakty z działaczami WiN, którzy przybyli tutaj z ziem wschodnich i zasiedlili takie wsie w okolicy jak Radzimów, Mikułowa, Siekierczyn, Sulików, Wesołowka.
Jest 16 marca 1948 roku… (dalszy ciąg historii w materiale wideo)
Anatol Saiwcki zostaje osadzony w jednej z cel powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lubaniu, który mieścił się w obecnym budynku Urzędu Gminy na ul. Dąbrowskiego. Następnie wywieziony do Wrocławia i tam krwawo przesłuchiany, bity, zastraszany… Nigdy nikogo nie zdradził! Zostaje pobity na śmierć w katowni UB 09.08.1948r.
Po latach zrehabilitowany, przywraca się mu honor ale nie życie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą zebrani udali się na ul. Dąbrowskiego gdzie w budynku Urzędu Gminy Wiejskiej Lubań udostępniono do zwiedzania piwnice, w których 67 lat temu osadzony został ppłk Anatol Sawicki.
Rekonstrukcję przygotowały: Stowarzyszenie Miłosników Górnych Łużyc, Stowarzyszenie Zamek Czocha, Muzeum Regionalne w Lubaniu, MDK w Lubaniu oraz ucznowie Gimnazjum nr 2 w Lubaniu.
Napisz komentarz
Komentarze