Wszystko to poprzez głośny spór pomiędzy lekarzami a Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Chodzi o mający wejść w życie z dniem pierwszego stycznia pakiet onkologiczny, który skrócić ma chorym na raka pacjentom, czas oczekiwania na niezbędną pomoc. Nowe rozwiązania zakładają, że lekarz rodzinny wystawi choremu z podejrzeniem nowotworu zieloną kartę, która będzie przepustką do badań i leczenia bez stania w kolejkach. Przedmiotem sporu z lekarzami rodzinnymi stał się m.in nałożony na nich obowiązek przeprowadzania sześciu dodatkowych badań, m.in USG, spirometrii czy badań tarczycy. Na ich sfinansowanie przeznaczono 1,1 mld złotych. Według Ministerstwa Zdrowia ta kwota jest w zupełności wystarczająca. Z tezą tą nie zgadza się część lekarzy, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim. Argumenty, liczby i komentarze przedstawiane przez obie strony obserwować możemy w ogólnopolskich mediach od kilku dni.
Jak tłumaczył wczoraj Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz dotychczas kontrakty na 2015 r. podpisało ok. 70 proc. lekarzy rodzinnych i 64 proc. placówek POZ. Jak dowiedzieliśmy się w Narodowym Funduszu Zdrowia na dzień dzisiejszy nie możemy otrzymać listy przychodni, które wciąż nie posiadają kontraktu, bowiem negocjacje jeszcze się nie zakończyły, a sytuacja jasna będzie w 100% dopiero po Nowym Roku.
Według danych Rzecznika Praw Pacjenta na świadczenie usług lekarza POZ wynika, że tylko połowa przychodni w powiecie lubańskim na ten moment dogadała się już ministerstwem. Umowy podpisane mają w Lubaniu - Izba przyjęć w Łużyckim Centrum Medycznym przy ul. Zawidowskiej oraz Przychodnia "Twój Lekarz" przy pl. Okrzei 6. W Olszynie: Gminny Ośródek Zdrowia przy ul. Wolności a w Świeradowie Zdroju: Centrum Medyczne Jo-Med ul. Korczaka 7b i Uzdrowisko Świeradów Czerniawa ul. Zdrojowa 2. W Zarębie: Praktyka Lekarza Rodzinnego Maria Szmigiel.
Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta podpowiada także co zrobić, gdy na początku stycznia pojawią się problemy z zapisaniem się do lekarza: - W sytuacji gdy pacjenci zgłoszą się do świadczeniodawcy, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i spotkają się z utrudnionym dostępem do świadczeń zdrowotnych, mogą oni zadzwonić na bezpłatną ogólnopolską infolinię Rzecznika 800 190 590, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 21:00. – radzi rzecznik.
- Świadczenia będą udzielane w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej przez 24h/dobę oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych/Izbach Przyjęć przez dodatkowo zatrudnionych lekarzy. Równocześnie każdy pacjent będzie mógł jednorazowo skorzystać z porad innego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, u którego nie złożył deklaracji wyboru. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie dodatkowo pokrywał koszty takiego świadczenia.- dodaje.
Oświadczenie w tej sprawie wydał także starosta lubański Walery Czarnecki. Jak informuje w nim mieszkańcy powiatu, których lekarze podstawowej opieki zdrowotnej / lekarze rodzinni nie podpisali umów na rok 2015 z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ opiekę znajdą w: Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu Spółka z o. o. na ul. Zawidowska 4, Lubań, w ramach Izby Przyjęć, Tel. 75/721 37 18.
Napisz komentarz
Komentarze