Zwyczajowe dwanaście potraw nawiązuje do liczby apostołów i tradycyjnie na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Co ciekawe w każdym regionie kraju świąteczne menu jest trochę inne i bywa bardzo zróżnicowane. Tylko nasze województwo, które jest zlepkiem tradycji z całego kraju nie ma swoich świątecznych potraw, bowiem każdy kto tu przybył i zamieszkał, przywiózł ze sobą swoje tradycje i obyczaje, również kulinarne.
I tak na jednych stołach pojawi się pochodząca z Podlasia kutia, czyli pszenica z miodem, makiem i bakaliami czy kulebiak - pieczony pieróg z ciasta drożdżowego z nadzieniem z kapusty i grzybów. U innych zobaczymy pochodzącą z Kaszub zupę z suszonych owoców z kluskami, zwaną brzadem. U niektórych zagoszczą być może tradycyjne potrawy wielkopolskie, czyli kluski z sokiem z kiszonej kapusty oraz kluski z makiem. Do najbardziej typowych potraw tych świąt należą oczywiście: barszcz z uszkami, ryby, przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, pierogi z kapustą.
Każdy z nas ma jednak swoje ulubione danie bez, którego nie wyobraża sobie wigilijnej wieczerzy. Bez jakiej potrawy wasze święta nie byłyby takie same?
Napisz komentarz
Komentarze