Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 17:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lenino

Dziś 12 października 2014 roku, mija 71 rocznica bitwy pod Lenino I Dywizji Piechoty Ludowego Wojska Polskiego imienia Tadeusza Kościuszki. Nie jestem czytelnikiem starszego pokolenia, ale mam trochę tych lat. Oglądałem dziś wypowiedzi historyków dotyczących tej bitwy i zastanawiającym jest fakt, że w dalszym ciągu popadamy z jednej skrajność w drugą.
Lenino

Najbardziej zadziwiające jest to, że my mieszkańcy Lubania kultywujemy wybuch Powstania Warszawskiego, powstanie podziemia a nawet obronę Lubania w 1945 roku przez wojska niemieckie przed Armia Czerwoną. Zapomnieliśmy chyba o tych, którzy "nie załapali się na Armię Andersa" i zostali na dalekiej Syberii , o tych dla których jedyną drogą powrotu do kraju była służba w Ludowym Wojsku Polskim. Zapominamy , że Ci którzy  służyli w LWP to byli normalni ludzie, niejednokrotnie przebywający na zesłaniu od kilku pokoleń, a ich marzeniem było dostać karabin do ręki i walczyć o Polskę , bez jakichkolwiek podtekstów politycznych. Przez kilkadziesiąt lat w naszym Lubaniu żyli kombatanci tej wojny i tego kierunku wyzwolenia (mamy też Platerówki) i przy każdej okazji tych świąt o ile to można nazwać świętem byli obecni. 

Od kilku lat zauważam, że cała uwaga skupia się na Armii Krajowej , Żołnierzach Wyklętych i podziemiu.  Rozumiem, że przez tyle lat byli oni pomijani  i w zapomnieniu ale z racji tego, że teraz możemy o tym mówić nie dajmy się zwariować. Nie zapominajmy o tych, którzy wracali do Polski ze wschodu, w wielu przypadkach byli to Nasi dziadkowie i rodzice , którzy nie mieli innej drogi powrotu do Polski . Właśnie tą drogą dostali się na  "ziemie odzyskane", gdzie obecnie mieszkamy my, dzieci i wnukowie żołnierzy LWP.  

Poświęćmy kilka słów tym właśnie bohaterom, bo za kilka lub kilkanaście lat historia się powtórzy i będziemy ich odkrywali tak jak miało to miejsce  z Żołnierzami AK i Podziemia. Niech nikt już na nowo nie odkrywa naszej historii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 17.10.2014 21:19
Nie zapomnijmy o tym ,że część żołnierzy z 27 Wołyńskiej dywizji w 1944 roku po dokonaniu przeprawy przez Bug wstąpiła ,o ile to tak można nazwać do I Dywizji Piechoty i walczyli pod Lenino. Byli to Żołnierze dużego zgrupowania AK walczacych z okupantem niemieckim i bronili ludność Polską na Wołyniu przed UPA i ich bohaterem "Banderą". Moim zamiarem nie było gloryfikowanie jakiejkolwiek ze stron, a widząc te komentarze aż się boje napisać cokolwiek na temat zbliżającej się rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Przytaczam takie fakty bo to jest historia jaką moje pokolenie poznało osobiście a nikt już nie przekazuje o zdarzeniu historycznym mającym miejsce w dziejach współczesnej Polski. Gloryfikujemy wybrane osoby z środowiska w zależności od opcji politycznej zapominając o ich niejednokrotnie nieświadomym udziale w tworzeniu historii.

tomekxl 15.10.2014 23:30
Sporo wody musi upłynąć żebyśmy nareszcie zaczęli traktować naszą historię chociaż w miarę obiektywnie. Aktualnie trudno o jakieś wartościowe opracowania, które pokazują prawdę historyczną na temat Żołnierzy Wyklętych, Powstania Warszawskiego czy Bitwy pod Lenino. Zawsze o ocenie decyduje ideologia albo współczesne poglądy polityczne, a czasem świadome nieprzyjmowanie do wiadomości niewygodnych faktów . W świadomości części Polaków Bitwa pod Lenino jest "be" bo ruscy. Domyślam się że zwolennicy takiej oceny zakładają, że Polacy znaleźli się na wschodzie z własnej woli a nawet z przyjemnością, a potem zamiast spokojnie zostać na Syberii i rąbać tajgę zgodzili się na walkę po stronie ruskich. Często ci sami ludzie uważają, że doprowadzenie do bezcelowej rzezi 150 tysięcy Polaków i unicestwienie stolicy kraju było w porządku. W dyskusjach na ten temat stosują sprytny wybieg przykrywając niewątpliwym bohaterstwem powstańców nieudolność i głupotę członków Rządu Londyńskiego oraz dowództwa Powstania. Dla odmiany krytycy Żołnierzy Wyklętych pamiętają jedynie o ich "bandyckich popisach" - niewątpliwie takie też się zdarzały ale były raczej marginesem - ale jakby nie pamiętają że w tym czasie nasze "Ludowe Państwo" w sojuszu z ZSRR i ku chwale Stalina, rękami "prawomyślnych" Polaków, mordowało i prześladowało dziesiątki tysięcy naszych rodaków. Jeszcze dużo wody musi upłynąć ...

o_Onufry 15.10.2014 14:32
Nauczycielom historii ku rozwadze i pamięci.Mamy szal upamiętniania.... Tym razem bojowników "o wolność i demokrację" - tyle że z innej orientacji.Teraz tych "wyklętych" będzie przybywać jak kombatantów po wojnie. często zwykłych watażków i pospolitych bandytów. Jak można gloryfikować bandę szaleńców którzy wypowiedzieli wojnę zachodnim Aliantom którzy sprzedali Polskę w Jałcie?Banda durnowatych naiwniaków chciała przywrócić tak zwaną sanację. Czyli co - naród miał nie odbudowywać stolicy i kraju ze zniszczeń wojennych, nie budować fabryk, PGR-ów, nie orać i nie siać... Tylko zapisać się do partyzantki i dalej prowadzić wojnę?Kupa wariatów w tym, naszym kraju. Bez martyrologii i cierpiętnictwa żyć nie może. A wszystko to napędza nieomylny Kościół rzymsko katolicki - bo ma w tym interes..Tymczasem... Opinia jednego z internautow na Onecie:W 90% ludzie mają tych pseudo-bohaterów w głębokim poważaniu. To tacy sami bohaterowie jak banderowcy. Czcij i kochaj jak musisz ale nikogo do tego nie przymusisz. Prawdziwy patriotyzm to coś zupełnie innego niż wycie nad zwłokami i stawianie pomników i na nowo pisanie podręczników. Prawdziwi patrioci powinni pozbyć się Tuska, Kaczyńskiego, Millera , Palikota i innych sprzedajnych skurwysynów którzy niszczą ten kraj oddając go w łapy MFW. Przestańcie się babrać w przeszłośći zacznijcie myśleć i coś robić dla przyszłości do cholery.

Ernest M 14.10.2014 19:34
I jeszcze w sprawie tak zwanych "żołnierzy wyklętych" których pamięć gloryfikuje tak ochoczo Kościół rzymski. O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo! Takie to postulaty w roku 1950 ustanowił z władzą ludową skundlony z nią Episkopat Polski:4. Episkopat w granicach sobie dostępnych będzie sięprzeciwstawiał wrogiej Polsce działalności, a zwłaszcza antypolskim irewizjonistycznym wystąpieniom części kleru niemieckiego.5. Zasada, że Papież jest miarodajnym i najwyższymautorytetem Kościoła, odnosi się do spraw wiary, moralności oraz jurysdykcjikościelnej, w innych natomiast sprawach Episkopatu kieruje się polską racjąstanu.6. Wychodząc z założenia, że misja Kościoła może byćrealizowana w różnych ustrojach społeczno-gospodarczych, ustanowionych przezwładzę świecką, Episkopat wyjaśni duchowieństwu, aby nie przeciwstawiało sięrozbudowie spółdzielczości na wsi, ponieważ wszelka spółdzielczość w istocieswej jest oparta na etycznym założeniu natury ludzkiej, dążącej do dobrowolnejsolidarności społecznej, mającej na celu dobro ogółu.7. Kościół — zgodnie ze swymi zasadami — potępiając wszelkiewystąpienia antypaństwowe będzie przeciwstawiał się zwłaszcza nadużywaniu uczućreligijnych w celach antypaństwowych.8. Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymizałożeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność bandpodziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych,winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.9. Episkopat, zgodnie z nauką Kościoła, będzie popierałwszelkie wysiłki zmierzające do utrwalenia pokoju i będzie się sprzeciwiał, wzakresie swych możliwości, wszelkim dążeniom do wywołania wojny.++++++++++A teraz odprawiają szamaństwa mszalne? Chyba dla zagłuszenia sumienia.

Ernest M 13.10.2014 21:57
Takie to efekty ideologicznego ogłupiania gawiedzi. Buduje się pomniki i tablice pamiątkowe (vide Lubań) pospolitym bandytom nazywanym "żołnierzami wyklętymi" czy przeklętymi a ci którzy faktycznie wyzwolili Polskę spod okupacji a później zostali oszukani przez Zachodnich Aliantów w imię układów ze Stalinem - dzisiaj są "niesłuszni".„Najniżej upada społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie i ogłupiacze prawią mu kazania o moralności”

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama