Sama wystawa opowiada historię ostatniego operacyjnego sukcesu Wehrmachtu czyli największej bitwy pancernej końca II Wojny Światowej, która rozgrywała się właśnie w Lubaniu i jego okolicach. W podziemnym schronie przeciwlotniczym, który przetrwał od tamtych czasów lokalni miłośnicy historii zgromadzili eksponaty z własnych kolekcji oraz kilkadziesiąt zdjęć przestawiających miasto w tamtym okresie.
Sam schron jest około 100 metrowym chodnikiem w kształcie zygzaka i jak mówią organizatorzy wystawy, nie ma tam warunków na pokazanie wszystkich zbiorów będących w ich posiadaniu. Jest wprawdzie światełko nadziei na powiększenie podziemnego muzeum bowiem podczas przygotowań do wystawy odkryto wysadzone przejście i szyby wentylacyjne, sugerujące, że pod parkiem w centrum miasta może znajdować się jeszcze jedno pomieszczenie. Jednak aby zyskać pewność, że ono tam jest potrzebny będzie georadar, a ściągnięcie go dla takiej „błahostki” może nie być prostym zadaniem.
Dzisiejszego dnia aby uświetnić uroczystość otwarcia wystawy członkowie stowarzyszenia przygotowali prelekcję na temat bitwy o Lubań oraz inscenizację ataku lotniczego na Lubań z wykorzystaniem grup rekonstrukcji historycznej: Stowarzyszenia GRH 3 Bastion Grolman i Oberlausitz oraz uczniów Lubańskiego Gimnazjum nr 3 oraz uczniów ze szkoły w Biedrzychowicach.
Nad wystawą czuwać będzie Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, które też odpowiedzialne będzie za jej udostępnianie zwiedzającym, jak mówi prezes stowarzyszenia Janusz Kulczycki – jeszcze do końca nie wiadomo jak to będzie zorganizowane, na pewno wystawa będzie otwarta w soboty i niedziele. Przy schronie prawdopodobnie będzie też informacja z nr telefonu gdzie będzie można zadzwonić i poprosić o jej otwarcie. Przyjedziemy do każdego w ciągu kilkunastu minut. Koszt zwiedzenia muzeum to 2 zł, przeznaczone później na rozwój Wystawy Schron.
Napisz komentarz
Komentarze