Z informacji Krzysztofa Konopki wywnioskować można, że był to bardzo ciężki czas dla szpitala. Po koniec ubiegłego roku, przedstawicie konwentu Starostów Dolnego Śląska uczestniczyli w rozmowach z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem oraz byłą prezes NFZ Agnieszką Pachciarz poświęconych planom kontraktacji usług medycznych dla szpitali powiatowych Dolnego Śląska w tym lubańskiego szpitala na 2014 rok.
Finalnie, nie udało się osiągnąć zamierzonych celów czyli zwiększenia o 9 procent nakładów na cztery podstawowe oddziały (m. in. chirurgia, interna, pediatria) prowadzone przez szpitale powiatowe. To niestety – jak zaznacza starosta – będzie miało zasadniczy wpływ na system finansowania usług medycznych, a tym samym na poziom opieki zdrowotnej w naszym powiecie. Pewnie będzie to kolejny rok kiedy kolejki do specjalistów będą się wydłużać.
Plan zaproponowany przez NFZ nie uwzględnia bowiem wzrastających kosztów działalności leczniczej. Nie tylko nie został zwiększony adekwatnie do wzrostu kosztów, ale został wręcz obniżony w zakresie lecznictwa szpitalnego dla szpitali powiatowych – tłumaczy Krzysztof Konopka.
Udało się otworzyć nowy oddział neurologiczny, który w z znaczny sposób wpłynie na jakość usług medycznych lubańskiego szpitala. Od kiedy powstał ten oddział nie musimy kierować chorych do innych szpitali. Do szpitala w ciągu roku z udarami czy wylewami trafia średnio od 500 do 700 osób. Pozyskaliśmy świetnych specjalistów m. in. ordynatora ze szpitala wojewódzkiego z Bolesławca – Mariusza Chmielewskiego. Myślę, że pacjenci już odczuli poprawę komfortu w tej dziedzinie medycyny – kontynuuje prezes szpitala.
Napisz komentarz
Komentarze