W ramach projektu zaplanowaliśmy 8 tzw. sieci współpracy (zespołów ponadprzedmiotowych), bez wskazywania określonych specjalności. Konieczne było wyjść naprzeciw nowym wymaganiom i oczekiwaniom nauczycieli. W grudniu 2013 r. odbyła się konferencja powiatowa „6-latek w szkole” organizowana przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu w ramach własnego projektu edukacyjnego „Dzieci 6-letnie w szkole”.
Uczestnicy konferencji – nauczyciele przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej wyrazili wolę uczestnictwa w systemowym wsparciu, które ułatwiłoby im przygotowanie do pracy zarówno w przedszkolu (przygotowanie dzieci do udziału w edukacji szkolnej), jak też w szkole (dzieci 6-letnie w I klasie).
Ponieważ w wyniku przeprowadzonych procedur przetargowych w projekcie „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskim” uzyskaliśmy znaczne oszczędności – mówi dyrektor PCE Anna Adamska - zwróciliśmy się do Ośrodka Rozwoju Edukacji jako Instytucji Pośredniczącej II stopnia dla Działania 3.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z prośbą o wyrażanie zgody na uruchomienie 2 dodatkowych sieci współpracy i samokształcenia:
1/dla nauczyciel wychowania przedszkolnego,
2/ dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Instytucja przychyliła się do naszego wniosku. Od stycznia br. działa w PCE w ramach projektu 10 sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli, w ramach których nauczyciele korzystają z warsztatów, materiałów szkoleniowych, zasobów bibliotecznych specjalnie dla każdej sieci, wymieniają doświadczenia pod okiem koordynatora sieci na platformie internetowej. Nowy sposób na edukację nauczyciele zaaprobowali, choć nie bez oporów. Dziś serfują w sieci, spotykają się, rozmawiają przy kawie. Najciekawsze doświadczenia będą przenosić na własny grunt.
Projekt pt. „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskim” jest przedsięwzięciem pilotażowym w skali naszego powiatu i w skali kraju. Ministerstwo edukacji planuje od 2016 roku nowe rozwiązania w zakresie doskonalenia nauczycieli. Realizowany projekt jest formą przygotowania do takiego sposobu na doskonalenie nauczycieli, które będzie odbywało się z korzyścią dla placówki, by wspierać jej rozwój, z udziałem nauczycieli w niej zatrudnionych.
Napisz komentarz
Komentarze