Celem pobytu w placówce będzie nauczenie młodych ludzi samodzielności, umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, prowadzenia własnego gospodarstwa domowego oraz dysponowania własnym budżetem. Podstawowe obowiązki, takie jak sprzątanie, pranie, przygotowanie śniadania i kolacji będą zadaniem wychowanków.
W pierwszej kolejności do placówki kierowane będą dzieci z terenu powiatu lubańskiego a następnie z innych części kraju, które z różnych względów nie mogą wychowywać się w swych rodzinnych domach. Umieszczane będą w niej także dzieci i młodzież, które trafiają tu w tzw. trybie interwencyjnym, gdy z dnia na dzień okazuje się, że rodzina nie jest im w stanie zapewnić należytej opieki.
Do tej pory dzieci umieszczane były w placówkach oddalonych o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Było to bardzo niekorzystne dla nich i rodzin, ponieważ jednym z zadań tego typu placówek jest prowadzenie działań mających na celu powrót dzieci do rodzin. Pobyt dzieci z naszego powiatu w placówce na naszym terenie zwiększy szanse na powrót dzieci do rodzin, ponieważ rodzice będą mieli możliwość częstszego kontaktu z dziećmi.
Są także i inne plusy powstania placówki opiekuńczo-wychowawczej w Powiecie Lubańskim. Są to: utworzenie nowych miejsc pracy i zagospodarowanie budynku.
Należy zauważyć, że dzięki utworzeniu tej placówki powiat będzie w stanie zapewnić opiekę wymagającym tego dzieciom i młodzieży – bez zwracania się o pomoc w takiej sytuacji do innych samorządów – mówi starosta lubański Walery Czarnecki.
Na tym jednak nie kończą się działania lubańskiego samorządu. Zarząd Powiatu podjął decyzję o rozszerzeniu działalności Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku. Powołano nową filię tej placówki we Włosieniu. Naukę w niej prowadzą uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym. Ośrodek będzie mógł przyjąć dodatkowo 36 wychowanków.
- Mam nadzieję, że ten ośrodek pokaże, jakie efekty można uzyskiwać, właściwie pracując z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym - mówi Starosta Lubański Walery Czarnecki.
Przy dobrej pracy pedagogicznej taki uczeń ma szansę adaptacji społecznej. Wielu znajduje pracę, zakłada rodziny. Do palcówki kierowani będą również młodzi mieszkańcy naszego powiatu co ułatwi kontakt z ich rodzinami. Należy podkreślić, że podczas terapii niezbędna jest także praca z rodzicami. Nie ma trudnych dzieci, to dorośli nie zawsze potrafią się z nimi porozumieć – zaznacza starosta.
Na uwagę zasługuje fakt, że do tych ośrodków trafiają do nas młodzi ludzie z różnych domów, także z tych tzw. dobrych. Problemy w rodzinach są te same, bez względu na status materialny.
Jednak i takie dzieci muszą znaleźć swoje miejsce. Staramy się, aby takim miejscem był Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku i we Włosieniu. Zależy nam aby w tej placówce młodzi ludzie dostawali szansę na normalne życie. W tym celu muszą być prowadzone działania resocjalizacyjne na wysokim poziomie. Przekazanie budynku we Włosieniu i jego modernizacja spowoduje, że młodzi ludzie będą w odpowiednich warunkach odbywać proces resocjalizacji z możliwością korzystania z zajęć sportowych na Sali gimnastycznej oraz nabywania umiejętności zawodowych w warsztatach szkolnych. Dzięki temu będzie większa szansa na rozwój osobowości i na skuteczność przywracania ich do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – kontynuuje starosta Walery Czarnecki.
Należy nadmienić, że w obecnym czasie Powiat Lubański jest jedną z nielicznych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, która prowadzi tak intensywne działania dla dzieci pokrzywdzonych przez los i rozszerza swoją działalność. Taka postawa samorządowców z powiatu lubańskiego wymagała zaangażowania środków finansowych w wysokości około 3 mln zł. Jednak działania te są bardzo potrzebne i w perspektywie długoletniej przyniosą bardzo dobre efekty. Podsumowując należy stwierdzić, że należyte wychowanie dzieci i niesiona im pomoc jest gwarancją pomyślnej przyszłości.
Napisz komentarz
Komentarze