Spotkanie otworzył starosta lubański Walery Czarnecki, który na wstępie przywitał wszystkich przybyłych gości. W spotkaniu uczestniczyli Wicewojewoda Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Jerzy Łużniak, zastępca prezesa wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej Bogumiła Turzańska-Chrobak oraz przedstawiciele urzędów wojewódzkich, samorządów gminnych i powiatowych z terenu trzech powiatów – lubańskiego, lwóweckiego i bolesławieckiego.
Starosta Walery Czarnecki przestawił szacownemu gremium prezentację dotyczącą zagrożeń powodziowych występujących na terenie naszego powiatu. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest zapobieganie skutkom powodzi a nie jak dotychczas jedynie usuwanie skutków żywiołu. Zwrócił również uwagę na fakt, że przez lata największe zagrożenie dla mieszkańców powiatu lubańskiego stanowiła rzeka Kwisa. Natomiast w ostatnich latach swoją niszczącą siłę pokazały spokojne na co dzień potoki: Miłoszowski, Bruśnik oraz Olszówka. Potoki te nie mieszcząc się w swoich korytach wylewają, niszcząc na swojej drodze wszystko co napotkają a następnie wpływają do rzeki głównej.
Starosta Lubański zaapelował, aby ochronę przeciwpowodziową rozpocząć od zmiany sposobu gospodarowania wodą na terenie powiatu czy województwa, poprzez budowę przydrożnych rowów, utwardzanie dróg i placów czy budowę małych zbiorników retencyjnych, które zatrzymają wodę w lasach. Przypomniał również, że straty jakie odnotowano w powiecie w latach 2010 -2013 oszacowano na ponad 240 mln zł.
Wicewojewoda Ewa Mańkowska podczas otwarcia konferencji zwróciła uwagę zebranych na fakt, iż w ciągu ostatnich 4 lat straty wynikające z powodzi, w różnych rejonach Dolnego Śląska, wyniosły około 1 mld zł. Wyraziła również nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, jak to dzisiejsze, będzie możliwe wypracowanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo w regionie zlewni Kwisy.
Podczas spotkania omówiono między innymi charakterystykę zagrożeń powodziowych w zlewni Kwisy, rolę radarów meteorologicznych w systemie ostrzegania przeciwpowodziowego oraz omówiono sposób wykonania zbiorników tzw. małej retencji na terenie powiatu lubańskiego przez Nadleśnictwo Świeradów-Zdrój.
Napisz komentarz
Komentarze