Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, a w Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.
Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Przypominamy, że hasłem przewodnim wspomnianej akcji „Świeć przykładem” jest: „Podaj Dalej!”. Chodzi o to, abyśmy naszą wiedzą związaną z potrzebą noszenia elementów odblaskowych podzielili się z innymi.
W tym celu kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu spotkał się z pierwszakami w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu i przypominał o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Przypomniał jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na ubraniu. Omówił ich działanie i prawidłowe umiejscowienie czyli w polu działania świateł pojazdu. Uczniowie podczas spotkania wykazali się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa i prawidłowego zachowania pieszych, a na zakończenie każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową.
Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.
Napisz komentarz
Komentarze