Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
W niedzielę Betlejemskie Światełko dotarło do Wrocławia z miejscowości Svit po słowackiej stronie Tatr. Już o poranku lubańscy harcerze wyruszyli do Wrocławia, aby spędzić tam cały dzień biorąc udział w grze terenowej i zwiedzając Jarmark Bożonarodzeniowy. Wieczorem udali się na mszę, podczas której komendant hufca odebrał Światełko. Po dniu pełnym wrażeń szczęśliwi i z Betlejemskim Światełkiem Pokoju wrócili do domów.
Ci, którzy chcieliby zabrać Światło do swoich domów mogą odebrać je w godzinach dyżuru lubańskiego Hufca ZHP w Lubaniu przy ul. Dolnej 7. Światełko będzie można otrzymać również w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 21 grudnia na rynku przed lubańskim Ratuszem w godzinach 12:00 - 18:00.
Historia Betlejemskiego Światełka Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Napisz komentarz
Komentarze