Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:46
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Stacja pomiarowa WIOŚ przeniesiona. Niewiele to zmieniło

Od poniedziałku stacja pomiarowa WIOŚ, monitorująca jakość powietrza w Lubaniu stoi w nowej lokalizacji. Żartowano, że ma to być sposób na poprawę jakości powietrza w mieście. Teoretycznie mogło pomóc, niestety niewiele to zmieniło.
Stacja pomiarowa WIOŚ przeniesiona. Niewiele to zmieniło

Dzięki stacji pomiarowej WIOŚ od roku mogliśmy obserwować wyniki pomiarów powietrza, którym oddychają mieszkańcy Lubania. Statystyki pokazały, że szczególnie w okresie grzewczym sytuacja jest po prostu zła. O wynikach podawanych przez stację mówiło się, że nie są miarodajne. Wprawdzie stacja stała w parku, gdzie jest plac zabaw, ale otaczają ją kamienice ogrzewane ciepłem z pieców opalanych węglem, w dodatku w pobliżu przebiegają dwie ruchliwe ulice, a centrum Lubania leży w mało przewiewnej kotlinie.

W związku z tym w lubańskim magistracie podjęto decyzję o zmianie lokalizacji na taką, gdzie wyniki powinny być.. inne.

Chcemy zobaczyć czy podobne wyniki wychodzić będą w innej lokalizacji, czyli na Osiedlu Piastów - tym powiedziałbym naturalnym, wymyślonym kiedyś przez Niemców przewiewie, gdzie nie budowano niczego właśnie po to, aby tą kotlinkę, w której mieszkamy przeciąg wiatru mógł przewietrzyć. - mówił w opublikowanym wczoraj wywiadzie Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Stacja pomiarowa w nowej lokalizacji stanęła przy ul. Mieszka II na Osiedlu Piastów i od wczoraj sprawdza jakość powietrza. W teorii wyniki powinny być o wiele lepsze, gdyż wokół stacji są bloki ogrzewane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Samo osiedle położone jest wyżej, a w pobliżu biegnie tylko jedna droga z której korzystają jedynie mieszkańcy osiedla.

Niestety dzisiejsze wyniki odarły wszystkich ze złudzeń, również na osiedlu mamy dramatycznie złą jakość powietrza. Utrzymująca się dziś bezwietrzna pogoda nie przegoniła smogu, a ujemna temperatura spowodowała, że wszystkie piece w mieście pracowały przez cały dzień. Efekt?

Dziś na mapie WIOŚ tylko stacja w Lubaniu ostrzegała o BADZO ZŁEJ jakości powietrza. W ciągu dnia najgorsza sytuacja była o 15., gdy stężenie pyłów PM10 niemal siedmiokrotnie przekroczyło dopuszczalna normę. Po 15. sytuacja się poprawiła i stacja na osiedlu przez cztery godziny wskazywała jedynie! trzykrotne przekroczenie normy.

Na redakcyjną pocztę otrzymaliśmy komentarz w tej sprawie.

Droga Redakcjo,
Siedzę w swoim mieszkaniu i znowu to samo. Łzawienie oczu, szczypanie w gardle, ból głowy i ten okropny, gryzący zapach. Wiem, że w nocy znowu nie będę mogła spać...
Wracałam z pracy około godziny 15 i już jakieś 5 km od Lubania pojawiła się "mgła". Z przerażeniem wjeżdżałam do miasta widząc z daleka jak wszystko spowija gęsty, żółto-szary dym i wiedząc, że moje dziecko jest teraz w przedszkolu i przez większą część dnia musiało wdychać te wyziewy. Dym dostaje się do pomieszczeń mimo zamkniętych okien, tak jak teraz do mojego domu. O wyjściu na spacer nie ma nawet mowy. Czy na prawdę nie da się z tym nic zrobić? Przecież jadąc przez miasto gołym okiem widać z którego domu kopci się najbardziej. Gdzie są odpowiednie służby? Władze miasta? Dlaczego nikt nie reaguje? Wiem, że ten temat był już poruszany, ale jak widać nadal jeszcze za mało. 
Alicja

Około południa wybraliśmy się na Uniegoszcz, aby zobaczyć Lubań ze wzniesienia. Wniosek - jedynym miejscem, gdzie dziś można było oddychać w miarę czystym powietrzem był szczyt Kamiennej Góry.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kk 22.12.2018 03:00
Bzdura. Aparatura do chrzanu. Mieszkam od 30 lat w Lubaniu i nie mam problemu z niby smogiem. To pic na wodę

Krzysiek 21.12.2018 18:46
Zamiast jełopie przenosić stację w inne miejsce, to po prostu zejdź na ziemię. Nie czujesz tego nieznośnego smrodu już od samego wjazdu do tego GRAJDOŁU? Człowieku, przecież to Ty rządzisz tym folwarkiem. Na dodatek generujesz niepotrzebne koszty starając się udowodnić, że mieszkamy w Ciechocinku. Naprawdę mamy dosyć już tego śmierdzącego kibla !!!

Daniel 21.12.2018 18:19
Niech się wezmą za te przestarzałe autobusy i ciężarówki przewoźników regionalnych. Jechać za czymś takim to masakra. Z zachodu toto wywalili a u nas przeglądy przechdzą, jak się pytam?

Kjs 20.12.2018 22:10
Z rocznej obserwacji tematu smog(zapylenie PM10 w sezonie grzewczym) w Lubaniu pragnę przekazać czytelnikom garść spostrzeżeń; 1. Położenie geograficzne „większości” Lubania – kotlina stwarza korzystne warunki do eskalacji zapylenia, zwłaszcza w dni bezwietrzne bez opadów i z niską temperaturą. 2. Można zaobserwować w rozkładzie dobowym zapylenia okresowość zależną od czasu „dokładania opału do pieców”. Najlepszy okres na spacer i inną aktywność fizyczną to przedział czasu od 11-tej do 14-tej . 3. Nieprawdą jest, że Kamienna Góra w sezonie grzewczym jest wolna od zapylenia. Bardzo dobrze robią aktywni fizycznie, którzy wybierają jazdę na rowerze, bieg lub spacer drogą na Przylasek. Szkoda, że „Powiat i Miasto” nie dogadały się i nie utworzyły podczas modernizacji drogi na Przylasek wydzielonego pasa dla pieszych i rowerzystów…?

Andydo 20.12.2018 11:12
A może przydałby się dron z kamerą ? Skoro już udowodniono problem to chyba czas zlokalizować sprawców?

Ekologos 20.12.2018 16:32
Pył PM10 jest produktem palenia normalnym węglem,a to nie jest karalne. Jedynie likwidacja indywidualnego palenia węglem może zredukować smog. Przejście na gaz lub podłączenie do miejskiej ciepłowni.

kaja 20.12.2018 09:03
Teraz ludzie mają większą świadomość.... Kiedyś było gorzej i nikt nie robił pomiarów. Jest to napęd... ktoś musi zarobić

znak zapytania 20.12.2018 16:05
Twoim zdaniem jest ok i nie ma problemu?

Waszek 20.12.2018 08:43
Brawo, chodzi o to by nie być najgorszym miastem. Problem z głowy, jednak będziemy mieli czym oddychać.

Adek 20.12.2018 08:23
Te zdjęcia są przerażające , pokazują skalę problemu wieeeelką skalę problemu .

julia734 20.12.2018 08:09
Na czyje polecenie i dokąd została przeniesiona stacja monitorująca stężenie smogu z ulicy Łącznej? Dotychczasowa lokalizacja była jak najbardziej uzasadniona i miarodajna, bo był to plac zabaw dla dzieci a także miejsce przemieszczania się dużej ilości mieszkańców, gdzie trudno mówić o zafałszowaniach spalinami z przejeżdżających pojazdów, bo był to park...."

gość 19.12.2018 21:40
No to turyści będą walić drzwiami i oknami.... skansen energetyczny zobaczyć

Rozbawiony 20.12.2018 16:26
Zgadza się,a magistrat będzie im sprzedawał maski przeciw-smogowe,zarobek gwarantowany.

eLubaniak 19.12.2018 21:28
W Kościelniku palą plastikami i szmatami. Byłem 2x dzisiaj i 2x tak samo. Czy jakiekolwiek służby mogą się tam wybrać celem kontroli? Co z tego, że jedni starają się by było lepiej skoro obok trują na potęgę?

Mieszkaniec 19.12.2018 20:45
Powiem tak, glupi Lubanski naród ma wlodarza co przed smogiem chowa się pod parasolami. Na tym bym zakończył, ale ci co mieszkają na osiedlu Piast widzą czym pali PEC i z kad tam tyle węgla? Przecież słoma zekomo jest głównym paliwem tej ciepłowni .... No tak i słoma tak podrożały że podwyżki takie mamy. Może redakcja e lubań przyjzy się bliżej sprawie to i Smog tak straszny nie będzie, przynajmniej na osiedlu.

Osiedlanka 20.12.2018 09:37
Skąd możesz wiedzieć o cenach słomy i realiach paliwa PECu? Jak można się czepiać nie mając wiedzy na jakiś temat?

Mieszkaniec 20.12.2018 12:10
Dostępność do cen ma każdy , lubisz płacić płać , sponsoruj darmozjadów , chyba że sama masz z tego korzyści ,

Osiedlanka 20.12.2018 16:37
PEC to darmozjady? Dobrze się czujesz?

Mieszkaniec 28.12.2018 19:59
Looo trafiła kosa na kamień. Widać czemu tak bronisz PEC-u. Korzyści materialne, albo tam pracujesz, albo ktoś z Twojego otoczenia. Tak darmozjady które nie koniecznie dbają o dobro mieszkańców.

Ochódzki 20.12.2018 16:28
Chyba jednak węgiel a nie słoma jest głównym paliwem tej kotłowni.

Pan Herakliusz 19.12.2018 20:37
Cyt. Chcemy zobaczyć czy podobne wyniki wychodzić będą w innej lokalizacji, czyli na Osiedlu Piastów - tym powiedziałbym naturalnym, wymyślonym kiedyś przez Niemców przewiewie, gdzie nie budowano niczego właśnie po to, aby tą kotlinkę, w której mieszkamy przeciąg wiatru mógł przewietrzyć. - mówił w opublikowanym wczoraj wywiadzie Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.++++++++++++++++I co Panie Burmistrz? Chroń Pan dzieci - swoje też. Do wszystkich szkól i przedszkoli NIEZWŁOCZNIE zakupić oczyszczacze powietrza. Toż to wydatek kilkuset złotych na 60 m2.Tu ma Pan ranking - wybrać te najwydajniejsze i znanych marek.ranking-oczyszczaczy.pl/Dużo ZDROWIA Panie Burmistrzu na te Święta!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama