Dziś około południa zastaliśmy pracowników Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych montujących wielkanocną ozdobę, czyli świąteczną pisankę. W tym roku o jej strojny wygląd zadbała jedna z lubańskich kwiaciarni.
Skąd wzięły się pisanki w naszej tradycji?
Najstarsze pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze.
Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę.
W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
Napisz komentarz
Komentarze