Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy na szeroką skalę, to efekt działań dolnośląskich policjantów. 9 osób zatrzymanych, w tym organizator tego przestępczego procederu i kierownik grupy.Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych może być około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych. Przy rozpracowaniu grupy funkcjonariusze współpracowali też z Europolem, który koordynował w tej sprawie działania polskich i zagranicznych służb.Sprawcy działali na szkodę pokrzywdzonych, przebywając na terenie kilku innych państw, m.in. Chorwacji i Niemiec.
Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą jeleniogórskiej Policji, przy udziale policjantów z komórek zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i przestępczości narkotykowej z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, a także przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego dolnośląskiej Policji, Europolu oraz Straży Granicznej rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się oszustwami i wyłudzaniem pieniędzy na szeroką skalę.
W wyniku przeprowadzonej w ostatnich dniach realizacji sprawy operacyjnej, policjanci rozbili trzon grupy, zatrzymując 9 osób. Podejrzani, a wśród nich organizator tego przestępczego procederu i kierownik grupy, to mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego i lubańskiego, w wieku od 24 do 47 lat.
W działaniach wsparcia udzielił Europol, który m.in. zorganizował wcześniej w tej sprawie spotkanie operacyjne w Hadze, w którym uczestniczyli Funkcjonariusze Wydziału dw. z CyberprzestępczościąKomendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także policjanci z Chorwacji, Niemiec, Szwecji i Rumunii. Ponadto Europol koordynował działania służb polskich i zagranicznych. Uczestniczył też w wymianie informacji i wspierał czynności realizacyjne związane z zatrzymaniami, kierując na miejsce swoje mobilne biuro, co umożliwiło bezpośredni dostęp do baz Europolu. Podczas przeprowadzonej realizacji dolnośląscy policjanci dokonali sprawdzeń w 25 miejscach, głównie mieszkaniach. Kierujący grupą przestępczą mężczyzna został zatrzymany przez dolnośląskich policjantów w Suwałkach. Kolejne zatrzymania miały już miejsce na terenie powiatu jeleniogórskiego.
Pokrzywdzeni, to obywatele Polski i Niemiec. Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych może być około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych.
Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, sprawcy działali na szkodę pokrzywdzonych, przebywając na terenie kilku innych państw, m.in. Chorwacji i Niemiec. Grupa pozyskiwała do współpracy, wykorzystując podstęp i zastraszanie, szereg tzw. „słupów”, którzy byli wykorzystywani do zakładania rachunków bankowych i tworzenia bądź kupowania już istniejących podmiotów gospodarczych oraz rejestracji kart sim.
Zdobywane w ten sposób dane służyły do tworzenia serwisów internetowych, których oferty zachęcały do wpłacania zaliczek na poczet sprowadzania pojazdów, sprzętu transportowego i rolniczego z zagranicy. Pozyskiwane w ten sposób pieniądze, które wpływały na spreparowane rachunki bankowe, dla zmylenia organów ścigania były następnie wypłacane w bankomatach poza granicami kraju lub trafiały na giełdy kryptowalut.
Zatrzymanym, w zależności od roli w przestępczym procederze, za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w niej, grozić teraz może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Obecnie w dalszym ciągu wyjaśniane są wszystkie okoliczności tej sprawy.
Napisz komentarz
Komentarze