Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 02:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Sonda. Nikt nie obchodzi 15 lat członkostwa w UE

1 maja w wielu miastach zabrzmi „Oda do radości” związane to będzie z obchodami 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Okazuje się, że uroczystości odbędą się w wielu miastach w Polsce, lecz w żadnym w powiecie lubańskim.
Sonda. Nikt nie obchodzi 15 lat członkostwa w UE

Autor: pixabay.com

Na fakt, że w Lubaniu tą ważna rocznicę pominięto, uwagę burmistrzowi Mateuszowi Zajdlowi w trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta Lubań zwróciła radna Marlena Adler. Zapytaliśmy czym jej zdaniem może to być podyktowane.

Nie wiem czy wynika to z niewiedzy włodarzy miasta, czy z racji nie uznania tej rocznicy za ważną, a może z braku pomysłu na organizację takiej imprezy. Z ubolewaniem musiałam zwrócić na to uwagę Panu burmistrzowi na co nie dostałam żadnej odpowiedzi. Ponadto wszystkie pozostałe święta majowe ograniczają się do zbiórki i przejścia do kościoła na mszę świętą. A co z osobami, które nie chodzą do kościoła, osobami które w inny sposób chciałby obchodzić te ważne święta? Innym aspektem sprawy jest to, że w Lubaniu mamy w tej chwili wielu cudzoziemców zza wschodniej granicy, którym warto pokazać, że oprócz kościelnych mamy święta państwowe, którymi potrafimy się cieszyć. - mówiła radna.

W regionie - Bolesławiec, Jelenia Góra, Zgorzelec organizują festyny związane z 15 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Odbędą się tam plenerowe pikniki dla całych rodzin, duże koncerty i spotkania. Niestety nic takiego nie przygotowano dla mieszkańców naszego regionu. Na stronach żadnej z siedmiu gmin powiatu lubańskiego nie ma najmniejszej wzmianki o 15 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Trochę to dziwne, bo gdyby nie ten fakt, owe urzędy dziś wyglądałyby zupełnie inaczej.

W powiecie lubańskim w ciągu 15 lat z UE pozyskano ponad 210 mln zł (Szczegóły TUTAJ). Pieniądze te przyczyniły się do powstania nowej infrastruktury, zrewitalizowania przestrzeni publicznych, na terenie gmin powstały nowe obiekty sportowe i kulturalne. UE to również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się wymiana kulturalna czy edukacja.

Unia nie jest bytem idealnym i ma swoje problemy, co więcej dziś nie wiadomo w jakim pójdzie kierunku. Zachęcam jednak do realnego przeanalizowania z pominięciem poglądów politycznych, które przekładają się na miłość i nienawiść do UE. Przeanalizowania, jak Unia Europejska wpłynęła na naszą codzienność tu na pograniczu. Czy jest nam łatwiej i jak zmieniły się nasze możliwości. Jak żyło się 15 lat temu i jak żyje się dziś. - usłyszeliśmy od Magdaleny Guły, magistra stosunków międzynarodowych o specjalności integracja europejska.

Zapraszamy do udziału w sondzie, w której stawiamy pytanie jak oceniasz piętnaście lat członkostwa Polski w UE. Odpowiadamy w skali pięciostopniowej, gdzie jeden jest najniższą oceną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

impreza 29.04.2019 17:36
takie i podobne imprezy organizowały w dużej mierze szkoły, włodarze szkoły mają gdzieś - szkoły z wzajemnością

Europejczyk 28.04.2019 08:06
Do Rumun. Unia stwarza realne możliwości, ale nic nie daje od tak (to nie dojna krowa). Jak ktoś nie ma na siebie pomysłu, tylko czeka żeby mu dać, to kazda opcja będzie dla niego zła.

lasso 27.04.2019 04:45
dyktat i brak równych warunków to wizja biurokracji i ludzi oderwanych od rzeczywistośc w Brukseli

Rumun 26.04.2019 18:46
Jakoś nie mogę się doszukać żadnych korzyści z racji członkostwa w tym chorym bycie jakim jest UE. Jak dziadem byłem, tak dziadem jestem. Pracy i obowiązków przybywa, a płaca jak w Bantustanie. I z czego się cieszyć?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama