Na fakt, że w Lubaniu tą ważna rocznicę pominięto, uwagę burmistrzowi Mateuszowi Zajdlowi w trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta Lubań zwróciła radna Marlena Adler. Zapytaliśmy czym jej zdaniem może to być podyktowane.
Nie wiem czy wynika to z niewiedzy włodarzy miasta, czy z racji nie uznania tej rocznicy za ważną, a może z braku pomysłu na organizację takiej imprezy. Z ubolewaniem musiałam zwrócić na to uwagę Panu burmistrzowi na co nie dostałam żadnej odpowiedzi. Ponadto wszystkie pozostałe święta majowe ograniczają się do zbiórki i przejścia do kościoła na mszę świętą. A co z osobami, które nie chodzą do kościoła, osobami które w inny sposób chciałby obchodzić te ważne święta? Innym aspektem sprawy jest to, że w Lubaniu mamy w tej chwili wielu cudzoziemców zza wschodniej granicy, którym warto pokazać, że oprócz kościelnych mamy święta państwowe, którymi potrafimy się cieszyć. - mówiła radna.
W regionie - Bolesławiec, Jelenia Góra, Zgorzelec organizują festyny związane z 15 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Odbędą się tam plenerowe pikniki dla całych rodzin, duże koncerty i spotkania. Niestety nic takiego nie przygotowano dla mieszkańców naszego regionu. Na stronach żadnej z siedmiu gmin powiatu lubańskiego nie ma najmniejszej wzmianki o 15 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Trochę to dziwne, bo gdyby nie ten fakt, owe urzędy dziś wyglądałyby zupełnie inaczej.
W powiecie lubańskim w ciągu 15 lat z UE pozyskano ponad 210 mln zł (Szczegóły TUTAJ). Pieniądze te przyczyniły się do powstania nowej infrastruktury, zrewitalizowania przestrzeni publicznych, na terenie gmin powstały nowe obiekty sportowe i kulturalne. UE to również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się wymiana kulturalna czy edukacja.
Unia nie jest bytem idealnym i ma swoje problemy, co więcej dziś nie wiadomo w jakim pójdzie kierunku. Zachęcam jednak do realnego przeanalizowania z pominięciem poglądów politycznych, które przekładają się na miłość i nienawiść do UE. Przeanalizowania, jak Unia Europejska wpłynęła na naszą codzienność tu na pograniczu. Czy jest nam łatwiej i jak zmieniły się nasze możliwości. Jak żyło się 15 lat temu i jak żyje się dziś. - usłyszeliśmy od Magdaleny Guły, magistra stosunków międzynarodowych o specjalności integracja europejska.
Zapraszamy do udziału w sondzie, w której stawiamy pytanie jak oceniasz piętnaście lat członkostwa Polski w UE. Odpowiadamy w skali pięciostopniowej, gdzie jeden jest najniższą oceną.
Napisz komentarz
Komentarze