Przypomnijmy, że funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu współpracując z policjantami z KWP we Wrocławiu w wyniku wspólnych działań, zatrzymali kobietę podejrzaną o oszustwa na szkodę osób starszych. Zatrzymana, to 34-letnia mieszkanka Wrocławia. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Olszyna. Pokrzywdzona pani otrzymała telefon. Rozmówczyni najpierw podszyła się pod członka rodziny informując pokrzywdzoną, o zaistniałym wypadku. Do rozmowy dołączyła się druga osoba podająca się za policjanta, która potwierdziła wcześniejsza wersję i poinformowała o wpłacie pieniędzy na adwokata. Pokrzywdzona wraz z "adwokatką" umówiła się na wręczenie określonej kwoty pieniędzy. W trakcie przekazywania pieniędzy podejrzenie kobiety wzbudził fakt, iż sprawczyni usiłowania oszustwa nie chciała się wylegitymować. Pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z prawdopodobną próbą oszustwa i powiadomiła o tej sytuacji Policję.
Mimo zatrzymań nadal pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.
Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
Napisz komentarz
Komentarze